GIS en GPS in de openbare ruimte van Rotterdam De oppervlakte van de gemeente Rotterdam is 320 km2, waarvan een derde water is. Ruim 50 km2 is openbaar gebied. Naast wegen, water, groen en riolering beheert de dienst Gemeentewerken van de gemeente Rotterdam ook onder andere straatmeubilair, speelplaatsen en lichtmasten. Meldingen Je vindt het op de kaart Nicole Borkens, adviseur/teamleider, Gemeentewerken Rotterdam Het Beheersysteem Buitenruimte (BSB) is het informatiesysteem waarin allerlei gegevens over deze te beheren arealen en objecten vastliggen. Al deze gegevens staan ook op kaart. Tot een jaar geleden werden deze gege vens alleen gebruikt door de verschillende beheerders van alle vakdisciplines. Steeds meer vraag kwam ervan andere'gebrui kers'. Eind vorig jaar is dan ook besloten om deze informatie te ontsluiten voor alle ambtenaren binnen de gemeente Rotterdam. Ruim 20 thema's zijn aangemaakt in de standaard voor iedere collega te gebrui ken GISWeb-applicatie. Het nieuwsbericht'Van boom tot speel plaats: je vindt het op de kaart', was een aankondiging hiervan. Inmiddels heeft de vraag van particulieren, belan genorganisaties en andere instanties Gemeentewerken al bereikt om openbare ruimtegegevens ook via de internetsite van de gemeente Rotterdam beschikbaar te stellen. Welke bomen staan er buiten? Je vindt het allemaal op de kaart Een andere toepassing van GIS in de openbare ruimte is te zien op www.rot- terdam.nl/meidingen. De gemeente Rotterdam krijgt jaarlijks bijna 120.000 meldingen over de open bare ruimte. Dit varieert van een gat in de weg, wateroverlast, zwerfvuil tot meldingen over fietswrakken. De meeste meldingen worden telefonisch gedaan via het callcenter van de gemeente. Gezien de hoge kosten wil de gemeente steeds meer dienstverlening via internet aan bieden. Het melden van verstoringen in de buitenruimte kan al jaren via internet. Begin dit jaar is deze service uitgebreid met het kunnen volgen van de status van de melding via een interactieve kaart. Het nieuwsbericht'Rotterdammer kan storin gen in openbare ruimte digitaal volgen' verscheen. Geo-toepassingen hebben de laatste tijd de kranten gehaald in Rotterdam. Kop pen zoals 'Mobieltje vaker in strijd tegen rotzooi'doelen op de pilot 'NietOK' die onlangs met succes is afgerond. Het doen van een melding met een applicatie op een mobiele telefoon met GPS was hierbij het uit gangspunt. Burgers hebben ter plekke een foto gemaakt en verstuurd naar de gemeente. De kop in de krant 'Bon via mobiele telefoon' had te maken met de door Stadstoezicht gebruikte smartphones voor het online controleren van kentekens en parkeervergunningen met behulp van foto's en GPS-coördinaten. Bovenstaande pilots krijgen een vervolg. Momenteel wordt onderzocht of er een eigen mobiele applicatie'Publieksreacties' moet komen voor het melden van versto ringen in de openbare ruimte en hoe deze er voor de burgers uit moet komen te zien. Daarnaast worden deze geo-toepassingen ook verder geïmplementeerd binnen de organisatie. Nieuwsbericht'mobiele hulp bij ogen en oren op straat' is hier een voor beeld van. Het gaat de burger uiteindelijk om een schoon, heel en veilig Rotterdam en het goed en tijdig afhandelen van verstorin gen in de openbare ruimte. Goede com municatie hoort daar ook bij.'Wat mag een burger verwachten van de gemeente, welke meldingen kan hij of zij doen en wanneer is het probleem opgelost?' Dat ook de gegevens in de informatie systemen juist en actueel moeten zijn, de techniek moet werken en internet'altijd in de lucht'is, zijn essentiële randvoorwaar den. Het zijn juist deze aspecten die gaan bepalen dat het gebruik van GIS en GPS voor en door de Rotterdammers ook daadwerkelijk gaat toenemen en een suc ces gaat worden. Wat staat en ligt er allemaal buiten? Alle Rotterdamse collega's kunnen nu infor matie over de openbare ruimte raadple gen. De afdeling Beheer Buitenruimte 10 Geo-lnfo 2010-10

Geo-Info | 2010 | | pagina 12