Hittestress Storingen digtaal volgen Voortaan kunnen Rotterdammers storin gen in de buitenruimte melden via www. rotterdam.nl/meldingen. Of het nu gaat om zwerfafval, een kapotte lantaarnpaal of losse stoeptegels, via een interactieve plattegrond is het heel eenvoudig om een melding door te geven. Meldingen volgen via interactieve kaart Samenwerking tussen Roteb, Stadstoezicht en Gemeentewerken (GMT Stadsbeheer) Mobiele hulp bij ogen en oren op straat! Pilot Actie van Gemeentewerken heeft samen met Landmeten en ICT/GISDiensten de belangrijkste inventaris van de buiten ruimte eenvoudig toegankelijk gemaakt in GISWeb. De gegevens komen één op één uit het Beheer Systeem Buitenruimte (BSB) en zijn altijd actueel. Naast wegen, water en groen kun je ook het thema straatmeubilair kiezen. Of speelplaatsen, bomen naar geslacht en projecten naar jaartal. En je altijd al afgevraagd hoeveel schaduw die boom voor je huis geeft? Collega's van dS+V wil len dit graag weten voor onderzoek naar hittestress en schaduwplekken in de stad. Erg blij zijn ze dan ook dat alle bomen met hun kroondiameter in GISWeb direct zichtbaar zijn! Gemak en transparantie, daar draait het om bij www.rotterdam.nl/meldingen. Indien je als Rotterdammer melding wilt maken van bijvoorbeeld kapot straat- meubilair kun je dit eenvoudig op de interactieve plattegrond aangeven. Ook is het mogelijk om andere meldingen in de buurt te bekijken. Zo weetje precies of de storing al door iemand anders is doorgegeven- Bij het melden van een storing ontvang je automatisch een ontvangstbevestiging met een nummer van je melding. Daarmee kun je de status van je melding volgen. Door via Rotterdam.nl het meldingen formulier buitenruimte op te vragen, de naam van het park, de straat of de singel in te voeren en te kiezen voor'melden op kaart', verschijnt de kaart of luchtfoto van de betreffende buurt. De bezoeker van de site kan een rode pijl naar de precieze plek van de verstoring, zoals een losliggende stoeptegel, slepen en er een opmerking bij plaatsen. Ook is het mogelijk een zelfgemaakte foto mee te sturen. Op dit moment loopt er nog een pilot voor het doen van een melding met een applicatie op een mobiele telefoon met GPS. Het ter plekke maken van een foto en deze versturen naar de gemeente maakt het melden voor zowel burgers als mede werkers nog eenvoudiger en sneller. Het eenvoudig melden en volgen van storingen in de buitenruimte is één ding, maar een soepele afhandeling is natuurlijk nog veel belangrijker. Per jaar komen zo'n 120.000 meldingen over de buitenruimte binnen. Het vereist een goede stroom lijning om de meldingen op tijd door de juiste mensen te laten afhandelen. Roteb, Stadstoezicht en Gemeentewerken wer ken dan ook nauw samen om de meldin gen zo efficiënt en transparant mogelijk op te lossen. Als er in de openbare ruimte afval ligt of iets kapot is, dan kan de Rotterdammer dat melden. Mooi, maar het liefst is de sector Buitenruimte deze meldingen voor door de eigen ogen en oren op straat te gebruiken. Belangrijk is dan wel dat we deze'eigen waarnemingen'simpel kunnen melden. Onlangs ging het managementteam van Buitenruimte op bezoek bij Stadstoezicht. Voor het doorgeven van meldingen werkten de collega's daar met inmiddels achterhaalde apparaten. Ze gaan nu over op snelle en moderne IPhones. Deze verminderen de kans op fouten en je hebt toegang tot actuele informatie over wat er op straat gebeurt. Dit is makkelijker werken voor de stadswachten. En de registratie van de waarnemingen verloopt strakker. temen (zoals het Meldingen Systeem Buitenruimte en het Beheersysteem Buitenruimte) om eigen waarnemingen te voorzien van een bepaalde status, om te zetten in actie en terug te koppelen naar de melder. Ook keek het team naar mogelijkheden om elkaar als diensten in de keten te versterken door bestaande informatie te delen over bijvoorbeeld bouwplaatsen, parkeervakken, parkeer- meters of openbare verlichting. De eerste gegevensuitwisselingen zijn al iPhones uittesten. geweest. Ook staan er afspraken voor een pilot'eigen waarneming buitenruimte'. Naast de kennis en ervaring op dit gebied van Stadstoezicht, zullen Gemeente werken en Roteb ook een paar iPhones van Stadstoezicht uittesten bij de eigen werkprocessen. Bij een demonstratie van Stadstoezicht bekeek het managementteam het proces, de technologie en of de werkwijze bruikbaar is voor de sector Buitenruimte. Belangrijk voor Buitenruimte is of het systeem aansluit op bestaande sys- Geo-lnfo 2010-10 11

Geo-Info | 2010 | | pagina 13