De Friese Bosatlas - een kritiek Reactie VAN FRYSLAN (Vervolg op: Boekbespreking'Twee atlasparels uit het noorden'van Ad van der Meer in Geo-lnfo 2010-2, p. 48-50) Henk Holsbrink »*-«§**&,-J?"*Sr Bij Noordhoff Atlasproducties te Gronin gen verscheen in 2009 'De Bosatlas van Fryslan' waarin alle geografische informa tie over Friesland in kaart werd gebracht. De geografie van vele onderwerpen van Friesland, zoals economie, historie, land bouw, landschap, taal en toerisme werden in 17 hoofdstukken in kaart- en tekstvorm verbeeld. Tijdens de laatste bijeenkomst van dit jaar van het werkverband 'Skiednis fan Krite, Lan en Wetter'van de Fryske Akademy sprak ik over deze Friese Bosatlas met medelid ir. L. Eringa. Hij was van 1970-1982 lid van Gedeputeerde Staten van Friesland en belast met landbouwaangelegenheden en dus ook met de voorberei ding van ruilverkavelingen. Naar zijn zeggen miste hij een kaartje over de uitge voerde grote ruilverkavelin gen, die toch van zeer grote invloed zijn geweest op de Friese landbouw en even eens op het daardoor sterk veranderde landschap, de natuur alsmede de infrastruc tuur. Hierover aangesproken werd mijn eigen visie op de uitgegeven atlas door hem bevestigd, temeer omdat ik na mijn eerste blik in het trefwoordenregister al constateerde dat het woord 'ruilverkaveling'en zijn latere equivalent 'landinrichting' daar niet in voorkomen. Bij het nader in beschouwing nemen van de Friese Bosatlas viel al op dat het begrip ruilverkaveling schaars wordt vermeld in tekst en beeld. In hoofdstuk 2,'Kaarten'zijn vele unieke kaarten opgenomen. Zo ook de IJskaart uit 1907, die niet dagelijks zal zijn gebruikt. De kaarten van de uit te voeren plannen werden, voor en na de stemming door vele functionarissen van overheden die met de uitvoering van ruilverkavelingen waren belast, alsmede door de betrok ken boeren en eigenaren, wel dagelijks gebruikt. En wel de bij het Rapport van de ruilverkavelingen behorende kaarten waarop deze plannen voor de aanleg van nieuwe wegen en waterlopen alsmede het landschapsplan waren uitgetekend. Wat het eerste betreft in de dagelijkse praktijk 'het stemmingskaartje'genoemd. Het is toch een gemis dat fragmenten van deze kaartjes in de atlas ontbreken omdat het een uitstekend inzicht zou kunnen verschaffen in de veranderin gen die de plannen tot ruilverkaveling met zich mee zouden gaan brengen in landbouwomstandigheden en landschap. Wat het laatste betreft ter illustratie (fig. i.): op het hierbij afgedrukte fragment van het landschapsplan is omlijnd zichtbaar gemaakt welke gebieden rond het dorp Ee met natuurwetenschappelijke en landschappelijke waarden aan natuurin- stanties zouden worden toegewezen. Bij de aktepassering op 3 maart 1986 is dit gerealiseerd door ruim 200 ha aan het Fryske Gea en Staatsbosbeheer in eigen dom over te dragen. In Friesland zijn op deze wijze de laatste 50 jaar enige duizenden hectare aan natuurgebieden gerealiseerd. In hoofd stuk 4, 'Landschap'van de atlas wordt evenwel over het fenomeen 'ruilverka veling'niets vermeld, hoewel er meer ingrijpende veranderingen in het Friese landschap waren ontstaan als gevolg van uitgevoerde ruilverkavelingen. In hoofd stuk 5,'Water'wordt wel op bladzijde 94 ruilverkaveling in de tekst genoemd, maar dan als'opmaat'en verklaring van de plannen tot oprichting en concentratie van de vele kleine waterschappen. Dit met een aantal tussenstappen tot het huidige 'Wetterskip Fryslan! waarvan op deze bladzijde 94 wel een aantal kaartjes van de tussenstappen waren afgedrukt. Vrijwel de enige keer dat het woord 'ruilverkave ling'op deze bladzijde werd gebruikt was bij de constatering dat in de naoorlogse situatie'vanwege voedselschaarste er 12 Geo-lnfo 2010-10

Geo-Info | 2010 | | pagina 14