Ruilverkaveling onder belicht in Friese Atlas behoefte was aan een (goedkopereen grotere landbouwproductie dat leidde tot de start van de naoorlogse ruilverkavelin gen'. De versnippering van de waterbe heersing was een belangrijke hindernis voor de uitvoering van de aan ruilverkave ling verbonden werken. Immers, na het gereedkomen van waterbeheersingswer- ken moeten gemalen en waterlossingen overgenomen worden door de overheid. Bij het ontbreken van een goed functio nerend waterschap kon dat in het geheel niet. In de beschrijving van de land schapstypes wordt in hoofdstuk 6, 'Natuur, milieu en klimaat'over de uitgevoerde verkavelingen niet gerept, terwijl toch de gevolgen van de uitvoering van talloze omvangrijke ruilverkavelingen voor natuur en landschap alsmede ook voor de landbouw aanzienlijk groot waren. Wat de landbouw betreft is het toch zo dat er in de tweede helft van de vorige eeuw een grote sanering is geweest in de Friese akkerbouw en veehouderij. Talloze te kleine bedrijven werden opgeheven en in plaats daarvan konden in het kader van de Friese ruilver kavelingen vele honderden bedrijven wor den vergroot tot een voor die tijd levens vatbare grootte met bedrijfsgebouwen die 'bij de tijd waren'. Op deze veranderingen in de landbouw is nauwelijks in tekst en kaart wat terug te vinden. In hoofdstuk 9, 'Wonen en Werken, wordt over bedrijfsver Fig. 2. Friese Ruilverkavelingen anno 1985. Fig. 7. Fragment van het landschapsplan nabij Ee rond 1970. groting als gevolg van ruilverkaveling geen aandacht geschonken. Wat 'werken' betreft: vele functionaris sen van Cultuur technische Dienst, Grontmij, Heidemij, Kadaster, Staatsbos beheer, Oranje woud en aanne mersbedrijven zijn werkzaam geweest in Friesland en hebben de econo mie destijds een steuntje in de rug gegeven. Een kleine helft van genoemde medewerkers heeft in een of andere vorm de klassieke landmeetkunde en kartogra- fie wel in de ruilverkavelingen beoefend. Wat hoofdstuk 14,'Infrastructuur'betreft: op basis van het stemmingsplan zijn vele tracé's vrijgemaakt en aan de overheden in eigendom toebe deeld. Hierover is in dit hoofdstuk niets terug te vinden. In hoofdstuk 15, 'Friese Gemeenten'wordt alleen bij Ameland melding gemaakt van de Ballumermieden als de eerste ruilverkaveling van Neder land die in 1916 op vrijwillige basis tot stand kwam. Maar over de eerste wette lijke ruilverkaveling'De Hollumer Mieden', in 1928 voltooid conform de eerste ruilverkavelingswet van 1924, wordt niets in dit hoofd stuk genoemd. Evenals bij de overige gemeenten waar niets wordt vermeld over de eerdergenoemde grote wettelijke verkavelingen, die de laatste 50 jaar tot stand zijn gekomen. Om deze reden mis ik dan ook een kaartje van de in de vorige eeuw uitgevoerde ruilver kavelingen en vind ik het een misser dat over deze invloeden niets in de atlas is te vinden. In hoofdstuk 16 zijn van alle gemeenten topografische kaarten van het Friese land schap opgenomen. In Geo-lnfo 2010-2 vond door redacteur Ad van der Meer dus een uitgebreide bespreking van de atlas plaats. Dit met zeer waarderende woorden over deze in de atlas opgenomen topografische kaarten ('atlasparels uit het noorden'). Helaas con stateerde hij, door wellicht het ontbreken van informatie over de Friese ruilverkave lingen, niets van de invloed van deze uit gevoerde verkavelingen die op genoemde kaarten duidelijk zichtbaar is. Zonder de vermelding dat de al eerder genoemde ruilverkavelingen hebben plaatsgevon den zou men de indruk krijgen dat er de afgelopen eeuwen niets zou zijn veranderd in het landschap en er geen Ecologische Hoofdzone in verkavelingverband werd aangelegd. Maar het hierbij afgedrukte kaartje wijst wel uit dat er wel degelijk door de uitvoering van de verkavelingen deze en andere grote ingrepen hebben plaats gevonden, waarover de atlas zwijgt. Op dit kaartje is naar de stand van 1985 globaal met een tintverschil zichtbaar waar in het zuiden gereedgekomen, in het midden in voorbereiding zijnde of in het noorden in uitvoering zijnde ruilverkavelingsblokken in Friesland gelegen waren (fig. 2). In feite blijkt uit deze afbeelding dat Friesland één grote ruilverkaveling heeft omvat. Het is naar mijn mening een gemiste kans geweest om deze ontwikkelingen van Friesland zowel in tekst- als in kaartvorm in de atlas te negeren. Geo-lnfo 2010-10 13

Geo-Info | 2010 | | pagina 15