Hongaars standbeeld van meetploeg Terugblik opening waterpasinstrumenten. (Hun sextant van Spencer Browning Co van 1850 bleek een weggefuseerd waterschap in 1997 overgedragen te hebben gekregen van Rijkswaterstaat!) De officiële opening van de expositie vond plaats door de Rotterdamse gemeen tearchivaris Jantje Steenhuis. Daaraan voorafgaand had medewerker Guus van Veldhuizen van haar dienst een prima pre- sentatie:'Het draait om de driehoek'. Aan de orde kwamen de ontdekking van de sinusregel door Nasir al Din al Toesi (1201 1274), de driehoeksmeting van Gemma Frisius (1508-1555), het driehoeksnet van Cornelis Krayenhoff (1758-1840), maar ook RD en GPS. Van de Dordtse landmeter Matthijs van Nispen (1628-1717) werd niet alleen aangehaald dat hij'De Beknopte Landmeet-Konst'schreef, maar ook dat hij voor de kaarten van de tiendblokken bij Rijsoord, die dus op de kleden kwamen, niet eens heeft gemeten. Van Nispen ver antwoordde dit er netjes op:'Dit Caertie is bij mijn onderges(chreven) na 't gesigt en waerheijt dogh sonder mate opgestelt.' Toch zouden ook deze dus vanaf 2009 op doek gaan dienen om geo-informatie bij bestuurders en ambtenaren letterlijk op het netvlies te krijgen... Adri den Boer, redacteur L'V'.'Cr Fig. 3. Wandkleed met de kaart 2176C uit de Catalogus Hingman (NA) op de expositie in de Oudheidkamer te Ridderkerk. Landmeter achter waterpasinstrument in Dunaföldvar In Dunaföldvar (Hongarije), een stadje aan de Donau en 60 km bezuiden Budapest, staat een standbeeld van een meetploeg. Het gaat om twee man: een waarnemer achter een water pasinstrument, maar ook een baakhouder met baak. "...in the town square there is a statue of two blokes surveying which is not something you normally see in statues", zo schreef ene Andrew Hockley uit Roemenië in 2007 al op blogger.com. Het blijkt het standbeeld te zijn van eigenlijk toch maar één man: ingenieur Beszédes József (1787-1852). Hij had de leiding bij het reguleren van de waterstand van het Balatonmeer, de versteviging van de oever daarvan en het droogleggen van de moerassen. Veel is naar hem vernoemd, ook de Donaubrug in Dunaföldvar. Informatie en foto zijn van internet. Jo Peattie zette een fraaie foto ervan onder de foute naam Theodolite op flickr. Adri den Boer Geo-lnfo 2010-10 19

Geo-Info | 2010 | | pagina 21