Interpretatie Papieren en digitale edities (Percent) 60 50 40 30 20 10 Canada France Japan Total Female Australia Korea teland en steden, urbanisatieratio's, groene en grijze druk, genormeerde vruchtbaar heidscijfers, en zelfs de naaste-buurindex is uit de kast gehaald om aan te geven wat de gemiddelde afstand tot de medemens is. Op de kaarten die het hele schiereiland afbeelden zou een grenslijn tussen de twee delen soms wel handig zijn voor de oriëntatie. Een betrekkelijk klein deel is niet bebost! Elk hoofdstuk of deelhoofdstuk wordt voor afgegaan door een tekstoverzicht waarin de kenmerken worden behandeld en de meest opvallende karakteristieken worden geïdentificeerd. Bij het deelhoofdstuk over de geologie hoort ook een aardbevingen- kaart, waaruit blijkt dat Korea een seismisch behoorlijk actief gebied is. Het milieudeel doet niet onder voor dat van Europese nati onale atlassen - geen enkel deel trouwens, het is een zeer professioneel product. Fig. 3. Percentage van de beroepsbevolking werkzaam in de industrie (donkerpaars >40%) en toegevoegde waarde door de industrie (proporti onele cirkels). Zo nu en dan heeft men bij de kaarten behoefte aan gemiddelde cijfers voor heel Zuid-Korea, die zijn in deze papieren editie niet te vinden, maar wel in de webversie op internet. De verwijzingen in de com mentaren naar de kaarten zijn vaak moeilijk te identificeren, omdat in de namen op de kaart de generieke naamdelen onvertaald bleven (Amnokgang, Donhaehang) terwijl die delen in het commentaar wel vertaald zijn (Amnok river, Donghan Bay). Het is jammer dat de bevolkingssprei- dingskaarten geen grotere schaal hebben Fig. 4Rookgedrag naar geslacht (2003). (nu zijn ze afgebeeld op 1:3,200 000). Vergelijking van de bevolkingsdichtheid tussen 1980,1990 en 2000 laat een sterke ontvolking van het platteland zien. De grote agglomeraties zijn ook de demogra fische groeipolen, er is sprake van een lage fertiliteit op het platteland. In het synthese-overzicht over de land bouw kom je ook meteen te weten wat er speelt (in i960 woonden 13 miljoen mensen in boerderijen (met een gemiddelde bezet tingsgraad van 6,2 personen), in 2005 nog maar 4 miljoen, en woonden er gemiddeld 2,7 mensen in een boerderij). Het accent is veel minder sterk op rijstbouw komen te liggen, en meer op de verbouw van groente, fruit en op de veeteelt (voor melk en vlees). Het westen en zuiden van de republiek zijn agrarisch veel sterker ontwik keld dan het (koudere) noorden en oosten. Korea is vooral een industriestaat met grote delen waar meer dan 40% van de beroeps bevolking in de industrie werkt (fig. 3). De as van Seoul naar Busan (we kennen het als Poesan) gaat dwars door dit grote indus triegebied, vanwaar de auto's en andere producten over de hele wereld worden verscheept. In vergelijking met de andere onderwerpen is de weergave van het vervoer langs het transportnetwerk wat teleurstellend; blijk baar zijn er niet voldoende cijfers voor. Er is wel uitgebreide aandacht voor de rol van de vakbonden, met de organisatiegraad van de werknemers en het aantal arbeids conflicten. De leefstijlaspecten komen ook aan de orde bij de volksgezondheid: in Korea rookt maar 1 vrouw op de 10 man nen actief, een groot verschil met andere industrielanden (fig. 4). Het deelhoofdstuk over de rol van de vrouw vindt men in weinig andere atlassen en is alleen al daarom interessant. Hun participatie in de beroepsbevolking (op het platteland zijn ze in de meerderheid), ze zijn meer werkzaam in de dienstensector, ze gebruiken minder de computer en mobieltjes, als ze met een buitenlander trouwen zijn dat vooral Chinezen (terwijl in dat geval de Koreaanse mannen Vietnamese dames kiezen), en ook het percentage dat hoger onderwijs volgt, in de politiek gaat of het glazen plafond doorbreekt. De cd-versie van de atlas is een zogenaamd 'view-only' product. Het laat hetzelfde zien als de atlas, en is natuurlijk gemak kelijker mee te nemen. Maar de cd heeft geen extra functionaliteit. Dat geldt wel voor de internetversie van de atlas, die ook een zoeksysteem heeft en waarin men ook de onderliggende statistieken kan terugvinden. Doordat niemand de atlas heeft kunnen kopen (belangrijke buiten landse openbare instellingen hebben hem gratis ontvangen) hoeft ook niemand zich bekocht te voelen dat een jaar na uitgave van de papieren atlas dit materiaal gratis op internet beschikbaar is gekomen. Het is een grote service voor geïnteresseerden uit het buitenland dat het ook in het Engels is uitgebracht. De atlas is een degelijk product, traditio neel van opzet maar kundig uitgewerkt en geeft vooral door de kundige com mentaren naast de kaarten een goed inzicht in de structuur van het land. Ook in atlastechnisch opzicht is Korea zeker geen ontwikkelingsland meer! f Ferjan Ormeling Geo-lnfo 2010-10 21

Geo-Info | 2010 | | pagina 23