Geo voor de wereld Verslag DataLand-congres 2010 Op 3 juni 2010 vond in Zwolle het jaarcongres van DataLand plaats. Ruim tachtig deelnemers wisten de weg naar Overijssel te vinden. Onder de noemer'Geo voor de wereld'was een gevarieerd programma samengesteld met plenaire presentaties in de ochtend en workshops in de middag, omlijst met een bedrijvenmarkt. De uitsmijter was voor het Kadaster die een augmented-realitytoepassing liet zien waarmee geo-gerelateerde gegevens met een camerabril worden toegevoegd aan het gezichtsveld van een gebruiker. Maar de ochtend begon nog heel gewoon... 1 van dit samenwerkingsverband buiten kijf staat zolang hergebruikers voldoende toegevoegde waarde wordt geboden ten opzichte van 'zelf doen'. Hierna was het de beurt aan Han Polman, bestuursvoorzitter van DataLand om de jaarlijkse Chapeauprijs uit te reiken aan de gemeente die het hoogst scoort op het gebied van gegevenskwaliteit. Lelystad bleek de snelste stijger van 2010, maar de prijs zelf ging naar het SVHW, een samen werkingsverband in Zuid-Holland op het gebied van heffen en waarderen waarin zich 21 gemeenten hebben verenigd. Polman reikte het beeldje uit aan directeur Bastiaan van Loenen en staafdiagrammen die laten zien dat het met het hergebruik van overheidsin formatie de goede kant op gaat. Peter van Capelleveen (hoofd geo- informatie in Zwolle) opende het congres met een korte bespiegeling van het snel veranderende geo-werkveld in de laatste twintig jaar. Hij stelde vast dat data in die periode een productiefactor van betekenis is geworden, waarop twee kwaliteitsken merken bij uitstek van toepassing zijn: bruikbaarheid en beschikbaarheid. Basti aan van Loenen (Onderzoeksinstituut OTB van deTU Delft) sloot hier naadloos op aan met zijn visie op hergebruik van overheids informatie. Volgens Van Loenen werd de externe gebruiker lange tijd wel genoemd in plannen, maar werd er in de praktijk nauwelijks rekening gehouden met zijn informatiebehoefte. De laatste jaren ver andert dat in hoog tempo, getuige ook de ondertitel van zijn lezing'Het zorgenkind wordt vertroeteld'! Van Loenen noemde een aantal oorzaken van toenemende aan dacht voor hergebruik: globalisering van geo-data door technische innovaties, Euro pese richtlijnen die neigen naar een vrije beschikbaarheid van alle overheidsinfor matie, de hergebruikregeling in het kader van de Wet Openbaarheid Bestuur en de komst van de basisregistraties. Van Loenen verstoorde het feestje van DataLand niet door te stellen dat de toegevoegde waarde Deel van de zaal tijdens de plenaire presentaties. 26 Geo-lnfo 2010-10

Geo-Info | 2010 | | pagina 28