Informatie Bedrijven en diensten Een kijkje onder'de motorkap' Jongeren maken kaart van Nederland in 2040 Geometius verzelfstandigt de landbouwafdeling Hoe ziet een sondeerwagen er van binnen uit, experimenteren met een 3D-laser- scanner, hoe werkt een tachymeter of aan de slag als historisch landmeter? Dit zijn allemaal activiteiten die leerlingen tijdens de afgelopen GeoWeek hebben gedaan. Ed Nijpels heeft de vierde GeoWeek op symbolische wijze afgesloten op het GeoFort. Volgens Ed Nijpels zijn geosecto- ren als de ondergrond en geo-informatie stille krachten voor innovatie. Je ziet ze bijna niet en ze zitten verstopt onder'de motorkap'maar hebben veel potentie. Nederland bekleedt met ingenieursbu reaus, kartografen en navigators van oudsher topposities in de wereld binnen sectoren waar geo-informatie, bodem en andere'aardse zaken'een rol spelen. De aanwezige kennis- en productiestruc tuur in deze sectoren biedt uitstekende mogelijkheden voor verdere ontwikke ling en groei. Tegelijkertijd is er in een complexere wereld en op een kwetsbare aarde steeds meer behoefte aan goede en nieuwe oplossingen. Geo belooft eens te meer een motor te zijn achter innovatie en economische groei."Maar het is dan wel noodzaak dat Nederland op het gebied van kennisontwikkeling en onderwijs bijblijft", aldus Nijpels tijdens de afslui ting van de afgelopen GeoWeek op het GeoFort in Herwijnen. Zonder investerin gen in geo-onderwijs ontbreken straks de benodigde kenniswerkers om de wereld faam van Nederland te handhaven. In de afgelopen GeoWeek is een begin gemaakt om de boel straks niet stil te laten vallen: 1500 leerlingen in de leeftijd van 10 tot 15 jaar maakten in heel Nederland kennis met de meer technische kanten van aard rijkskunde door een kijkje te nemen onder 'de motorkap' bij 40 bedrijven. Bron: wvzw.geofort.nl Duizend leerlingen deden mee aan de wed strijd'De toekomst van Nederland in kaart'. Alexander Pechtold reikte dinsdag 29 juni de prijzen uit voor de beste inzendingen. Aan de hand van alle kaarten bij elkaar is een samengestelde kaart getekend met daarin veel voorkomende en opvallende elementen zoals een brug naar Engeland, een tulpvormig eiland voor de kust, de inpoldering van het gehele IJsselmeer maar ook ondergelopen land, steden op palen en annexaties van delen van Duitsland en België. Uit een bijbehorende enquête blijkt dat maar liefst 62% milieu ziet als belangrijkste probleem in 2040. Genoeg werk voor iedereen en gezondheid scoren bij deze vraag slechts 14 en 10%. Verder denkt 45% dat China de belangrijkste handelspartner zal zijn, gevolgd door Duitsland (28%). Wind is de belangrijkste bron van energie in 2040 volgens 56% van de leerlingen, daarna komen zonne- energie (32%), kernenergie (6%) en olie en gas (6%). Al met al laten leerlingen een optimis tisch beeld zien, met vertrouwen in technische oplossingen en welvaartsgroei, maar ook met grote gevolgen van zeespiegelstijging en andere milieuproblemen. Bron: www.knag.nl GPS, automatische besturing en precisielandbouw hebben de laatste jaren een flinke vlucht genomen in de Benelux en zijn niet meer weg te denken uit de hedendaagse landbouw. Sinds 2003 heeft Geometius een flinke groei doorgemaakt en heeft de landbouwtak zich binnen de organisatie sterk ontwikkeld. Om de klanten in de agrarische sector nog beter van dienst te zijn en in te kunnen spelen op kansen en ontwikkelingen die deze sector biedt, heeft Geometius ervoor gekozen om de landbouwafdeling te verzelfstandigen. Vanaf 1 juli is Agrometius ontstaan. Bron: Geometius Geo-lnfo 2010-10 31

Geo-Info | 2010 | | pagina 33