Geo-gereedschapskisten Redactioneel Kwaliteit laat zich meten I Bart Huijbers Ik kom ze regelmatig tegen: geo-coördinatoren die mij vol trots vertellen dat zij een geo-viewer hebbenmet meer dan 130 lagen!'Met een mengeling van teleurstelling, onbegrip en een vleugje arrogantie volgt er dan meestal op dat deze'., .schat aan geo-informatie' maar sporadisch door een enkeling wordt gebruikt.Terwijl toch alles is opgeslagen conform state-of-the- art informatiemodellen, in de laatste versie van Oracle Spatial, en ontsloten op basis van de moderne OGC-standaarden. Hün viewer, die zoveel informatie bevat, en die zoveel meer waarde zou kunnen hebben voor allerlei werkprocessen in de organisatie.Het lijkt er vaak op dat helemaal niemand 'm gebruikt! Maar ja, wat kun je ook verwachten van zo'n beleidsmedewerkster bewonersparticipatie. Ondanks alle gebruikerscursussen weet zij nog steeds niet hoe ze al die lagen kan'aan-' en'uitzetten', en'op','over'en'onder'elkaar kan leggen om daarmee antwoorden te vinden op al haar beleidsvragen. Overigens maken de geo-coördinatoren voor hun eigen werk natuurlijk ook geen gebruik van de geo-viewer. Want de échte vakman gebruikt uiteraard échte GIS-software. De geo-viewer is meer iets voorde anderen, voor de leken in de organisatie. er met een geo-viewer waarschijnlijk niet uit. Daarom is het wel zo handig wanneer de burger het plan 'voor de zekerheid' komt inzien bij de balie van het gemeentehuis. Dan kan de vakinhoudelijke deskundige tenminste nog wat hulp bieden aan de dubbel gehandicapte burger, bij het begrijpen van het bestemmingsplan, en bij de werking van de viewer. Maar de burger wil ook helemaal geen geo-gereedschapskist waarmee hij als een zaterdagse doe-het-zelver lekker zelf mag uitzoeken wat er allemaal wel en niet mag in zijn woonomge ving. Hij wil gewoon weten of hij mag bouwen in z'n achtertuin. Dat het antwoord op die vraag wellicht in een digitaal bestem mingsplan zit, zal hem een zorg zijn. Want het gaat om gaten, niet om boren! Bart Huijbers redacteur Ik moet dan onwillekeurig denken aan de Gamma, en aan mijn zoektocht naar een nieuwe badkamer. Bij de Gamma hebben ze alle materialen waarmee je zo'n badkamer kunt bouwen. De han dige doe-het-zelvers die ik daar op zaterdagmiddag tegenkom, zien ongetwijfeld hoe ze met al het uitgestalde gereedschap en met al die gestandaardiseerde bouwmaterialen de meest waanzinnige badkamers kunnen bouwen. Maar ik zie alleen maar 130 verschillende schroeven, en 35 setjes betonboren. Maar die wil ik niet, ik wil een badkamer! Of, om met marketinggoeroe Jos Burgers te spreken: ik wil geen boren, maar gaten! Het liefst zonder boren... (tinyurl.com/josburgers) Geo-viewers zijn de boren - nou ja: de geo-gereedschapskisten - waarmee menig onschuldige geo-leek wordt lastiggevallen wanneer deze een vraag stelt. Het probleem is echter dat er nauwelijks vraag is naar dergelijke gereedschapskisten. Net als naar de geo-gegevens in zo'n kist. Daar is ook nauwelijks vraag naar. Wie zit er bijvoorbeeld te wachten op een viewer met daarin de GBKN en digitale bestemmingsplannen? Een gemeentelijke baliemedewerker'Vergunning en Handhaving'zal ongetwijfeld zeggen:'Handig, want er zijn heel wat burgers die een bestemmingsplan willen inzien.' Maar willen die burgers dat nou écht, of vragen ze alleen maar naar het bestemmingsplan omdat ze wijs zijn gemaakt dat daarin het antwoord te vinden is op hun vragen over bouwen en wonen? Terwijl wij natuurlijk al lang weten dat het antwoord op hun vraag zeer waarschijnlijk niet in het bestemmingsplan zit. Noch in de'digitale verbeelding', noch in de 130 bijbehorende regels, en ook niet in de vuistdikke toelichting. Of althans niet volledig. En als het antwoord per ongeluk wél in het plan zit, dan krijgt de gemiddelde burger dat advertentie Geo-lnfo 2010-10 3

Geo-Info | 2010 | | pagina 5