Invoering van het KRT op batterijniveau De jaren direct na de Tweede Wereldoorlog Fig. 5. De batte rij kijker (beknopte beschrijving van 1935). Carl Zeiss Jena en de sinds 1920 in Venlo gevestigde instrumentenfabriek Nedinsco, die nauwe contacten had met Zeiss, waren de hoofdleveranciers op dit gebied.9 Koortsachtig probeerde Nederland de krijgsmacht weer op orde te brengen. Overal werd legermateriaal besteld, vooral in Duitsland en zelfs in het Italië van Mus solini. De meeste naties hadden hun oor logsindustrie op volle kracht draaien om in de eigen behoefte te voorzien, zodat ons land zichzelf moest zien te redden. Er waren echter toch nog uitzonderingen, want in februari 1940 leverde de Krupp- fabrieken van de bestelde 120, twintig lichte houwitsers zonder munitie af. Op 30 april passeerden vijf vrachtwagens met elf Italiaanse vuurmonden de grens tussen Italië en Frankrijk om hier op 14 mei te worden uitgeladen terwijl de oorlog was uitgebroken en de gevechtshandelingen hier al werden beëindigd. Vermoedelijk gebeurden deze leveringen om onze strategen het idee te geven, dat we wel neutraal zouden blijven. De vuurmonden werden gezien de omstandigheden niet meer ingezet en na de capitulatie samen met de rest van het wapenarsenaal door de Duitsers geconfisqueerd.10 De bewapeningsproblemen van Neder land waren nog gering vergeleken met die van het Verenigd Koninkrijk. Het land leed nog onder de economische malaise van na de Eerste Wereldoorlog en was finan cieel niet in staat een adequaat leger op te bouwen. Door de steeds toenemende oorlogsdreiging bood de VS de helpende hand en werden er massaal wapens naar Engeland verscheept. De bij de vuurwa pens behorende Amerikaanse meetinstru menten hadden een militaire randverde- ling van duizendsten11, waar het Engelse systeem van graden niet op ingericht was. De fabricage van kwadranten en vizieren met gradenverdeling werd alsnog in Engeland zelf ter hand genomen. Zo is het mogelijk, dat op een kwadrant met Engels kenmerk een datum van de vervaardiging staat vermeld van rond 1940 en dat het behoort bij een Amerikaans vuurwapen van rond de Eerste Wereldoorlog. In 1937 werd een herschikking van het instrumentarium doorgevoerd. Zo kwamen het richttoestei nummer 2, het richtvlaktot plaatsbepaling en de bat terijkompassen te vervallen en werden alle batterij TMD's volgens voorschrift standaard uitgerust met een batterijkijker en twee kompasrichttoestellen.12 Met deze richtingsmeters gingen de batterijen de Tweede Wereldoorlog in. We vinden in het archief van de Commissie tot Afwikkeling van Defensiecontracten (1948) een map, die betrekking heeft op honderd voor de oorlog bestelde kompasrichttoe stellen bij de instrumentenfabriek van De Koningh in Arnhem, Deze bestelling werd door de oorlogsomstandigheden nooit geleverd.13 Het blijft dan ook de vraag of men bij de batterijen voldoende instru menten had.14 In de nadagen van de Tweede Wereldoor log werd in Londen door de geallieerden overlegd over de vraag, hoe een dreigend machtsvacuüm na afloop van de oorlog diende te worden opgevangen. Tijdens dit overleg werd door de regering in balling schap gekozen voor een nieuw te vormen leger naar Engels model, waarvan de artil lerie werd uitgerust met Engels geschut. Na de oorlog werd dit uitgevoerd, maar van het vervullen van taken in Europees verband, waarvan in het overleg sprake was, kwam niets terecht door de politieke ontwikkelingen in het huidige Indonesië. Het nieuwe leger werd onmiddellijk aldaar ingeschakeld, uitgerust met de resterende materialen van het KNIL en ander aange voerd Engels geschut en instrumenten. Het KNIL beschikte vanaf 1935 wel over een vergelijkbaar kompasrichttoestel, genoemd de boussole hoekmeter15 (fig. 6). Vanaf augustus 1949 keerden de troepen huiswaarts en op 27 december 1949 werd Indonesië formeel zelfstandig. Ondertus sen was de krijgsmacht opnieuw aan een reorganisatie toe door het toetreden van Nederland tot de NAVO in 1949, om de expansie van de communistische Sovjet Unie en haar medestanders, vanaf 1955 bekend onder de naam Warschau-Pact, een halt toe te troepen. De Koude Oorlog en de bijbehorende wapenwedloop was een feit. Met de Verenigde Staten als grootste bondgenoot en wapenleveran cier werd onze landmacht vanaf 1950 naar Amerikaans model ingericht. De houwit sers waar ik in 1959 mee te maken kreeg, waren dan ook van Amerikaanse makelij en ongeveer tien jaar eerder in gebruik genomen. Ze zijn tot 1994 in ongewijzigde vorm bij de artillerie actief geweest en in 2001 gesloopt.16 Dat het richten van kanonnen een Fig. 6. Boussole hoekmeter van het K.N.I.L. (beknopte beschrijving 1935). 6 Geo-lnfo 2010-10

Geo-Info | 2010 | | pagina 8