Instrumenten na de Tweede Wereldoorlog ïidinq haJ TMD: traag, maar dapper? Het KRT Al- 61 (fig. 7) aLleem Icon zijn LleeL Lij Je ingeLruilt- slijper van de verifi probleem kon zijn bleek bij de inget neming van de centuriontanks vlak na de oorlog. De Engelse producenten hadden als oplossing aan de loop van het kanon van deze tank een machinegeweer gekop peld. Dit machinegeweer vuurde lichtko- gels af, als deze het doel troffen werd het kanon afgeschoten. Tijdens de oorlog waren bij de Engelse artillerie twee soorten kompasrichttoestel- len in gebruik; de Aiming Circle Mi en in 1943 de Aiming Circle nr. 7. Het grootste verschil bestond uit de vorm van de kijker. De kijker van de Mi bestond uit de rechterhelft van een militaire prismakijker, vergelijkbaar met de Zeiss-producten en de boussole-hoekmeter van het KNIL van rond 1935. De nr. 7 had een geknikte kijker, door de Engelsen elbow tube genoemd. In de collectie van het legermuseum te Delft bevinden zich verschillende tech nische handleidingen en instructies, die betrekking hebben op KRT's. Als we deze op chronologische volgorde zetten, krijgen we een aardig beeld van de ont wikkelingen van dit instrument. De militaire staf van het Ministerie van Oorlog liet in 1946 een ontwerpvoorschrift samenstellen, waarin de nr. 7 te herkennen is.17 Ditzelfde was ook al gedaan in 1944 in opdracht van de Koninklijke Nederlandse Brigade Prinses Irene (i94i-i945).18 Nu de perikelen in Indonesië voorbij waren, kon in 1950 de opbouw van Nederland en van het leger pas echt op gang komen. De dienstplichtige militairen kregen te maken met Engelse en Amerikaanse wapens. De daarbij behorende instrumenten en schootstabellen waren verschillend qua graadverdeling, zodat telkens omgere kend moest worden.19 Dit was een bron van tijdverlies en fouten. In 1954 verscheen een uitvoerige instructie door de Inspectie Technische Dienst voor de instrumentmakers om een KRT en een kompas te vervaardigen, die onder andere de Mi minutieus omschreef.20 De afge beelde plaatjes waren rechtstreeks uit de Engelse instructie overgenomen. Kennis over de Engelse instrumenten-fabricage was aanwezig, omdat in 1949 een glas- slijper van de verificatie een opleiding I gevolgd bij Barr Stroud in Glascow, een specialist in defensie-optica.21 Verificatie was een onderdeel van de marine, waar onder andere instrumenten werden hersteld en gecontroleerd. De productie van het instrument werd door de Artillerie Inrichtingen Hembrug ter hand genomen en voorzien van een randverdeling in duizendsten, die in NAVO-verband was afgesproken. Sommige exemplaren wer den met graden uitgerust om de Engelse houwitsers van passende gegevens te voorzien. Ook het richtmerk in het beeld werd verschillend uitgevoerd, bijvoor beeld kruisdraden met een beperkte hoekverdeling of een beeldvullend raster met de daaraan gerelateerde hoeken. Het toestel kreeg het nummer A1-56 en was het KRT waar ik in 1959 mee te maken kreeg.Tijdens transport bleef het com pacte toestel op het ingeschoven statief zitten en samen zaten ze in een schuin toelopende canvas zak met een brede leren deksel om het KRT te beschermen. Met behulp van de leren sluitriem kon je het geheel op je rug slingeren en meene men. Door de Artillerie Inrichtingen werd in 1963 een nieuw instrument de AI-61 gefabriceerd en door de krijgsmacht in gebruik genomen. Dit toestel was een sterk verbeterde uitvoering van de Aiming Circle nr. 7, waarvoor al in 1944 en 1946 belangstelling was getoond. In 1971 werd tussen de Staat der Neder landen en Philips Usfa een overeenkomst gesloten voor kijkers en richtinstallaties van de Koninklijke Landmacht. Usfa bete kent ultrasone fabrieken. Deze Philips- poot was kort na de Tweede Wereldoorlog in overleg met de overheid opgericht om defensietechnieken te ontwikkelen in de door de staat geconfisqueerde Duitse bedrijven. Deze industrie moest namelijk weer geheel opgebouwd worden, omdat de fabrieken geheel waren leeg geroofd. Wegens een crisis in de Helmondse textielindustrie in 1971 werd door Philips Usfa een vestiging aldaar geopend om het verloop op de arbeidsmarkt te keren. Hier werden optische instrumenten en nachtkijkers samengesteld, evenals in de Philips Usfa-vestiging Rijswijk. Uit een Fig. 7. Kompasrichttoestel AI-61 gefabriceerd door Philips USFA (foto R. Roelands). van deze twee fabrieken moet mijn eigen instrument de A1-61 afkomstig zijn, omdat als fabrikant, Philips Usfa op het toestel staat vermeld. De handleiding was in 1974 uitgegeven. Omdat de vestiging Helmond in 1976 gesloten werd en de andere vestigingen werden verzelfstandigd of overgenomen door andere bedrijven, veronderstel ik, dat mijn toestel tussen 1974 en 1976 werd vervaardigd. De inzetbaarheid is volgens de handlei ding op drie plaatsen mogelijk: - bij de veldartillerie om de richting van de vuurmonden te bepalen; - bij de luchtdoelartillerie voor de oriënta tie van radarinstallaties; - bij de infanterie voor de richtingsbepa ling van mortieren. Verder leent het zich voor eenvoudige topografische metingen. Hieronder de kenmerken waardoor dit toestel zich onderscheid van de bekende boussole-theodolieten. 1. De militaire randverdeling in 64oo%0, waarvan de verticale rand een bereik heeft van bijna een kwadrant (artillerie traditie), verdeelt in noo%o elevatie en 400%o depressie. 2. De richtkijker is onder een hoek van 135° geknikt, zodat doorgaans geen extra hulpmiddelen nodig zijn voor Geo-lnfo 2010-10 7

Geo-Info | 2010 | | pagina 9