Nieuwe ronde, zelfde kansen? ÜBBLi Column Jos Anneveld Op het moment dat ik deze column schrijf is het net bekend dat het minderheidskabinet van VVD en CDA, dat gedoogd wordt door de PVV, doorgaat. Als deze column verschijnt, zijn waar schijnlijk de nieuwe ministers begonnen aan de nieuwe uitda ging. De grote vraag is wat dit regeerakkoord in grote lijnen voor de geo-informatiesector betekent? Deze vraag zal de nieuwe minister, die verantwoordelijk is voor'Ruimte', zichzelf ook stel len. Althans, daar ga ik vanuit. Ik licht hieronder enkele voor de geo-informatiesector belangrijke thema's uit het regeerakkoord toe. Het voert uiteraard te ver om in te gaan op alle thema's. Voorbeelden van thema's in het regeerakkoord waarbij geo- informatie veel wordt toegepast zijn: energie, veiligheid en infrastructuur. Daar zullen veranderingen plaatsvinden die in de bedrijfsvoering merkbaar zijn. Voor de hele sector is de meest cruciale verandering, de wens van de nieuwe regering om tot een krachtig, kleine en dienstverlenende overheid te komen. Energie: de opwekking van duurzame energie moet zo snel mogelijk concurrerend worden maar verdient in de overgangs fase stimulering. De energie-infrastructuur blijft in publieke han den. De energiesector blijft ongetwijfeld, voor zowel publieke als private partijen veel kansen bieden voor de geo-sector, van GIS-toepassingen tot bijvoorbeeld het in kaart brengen van de milieugevolgen van energiegebruik. Veiligheid: om de veiligheid te versterken komt er meer camera toezicht, er komt een nationale politie onder verantwoordelijk heid van de minister die belast is met de zorg voor veiligheid. Ook deze beweging biedt verschillende kansen voor onze sector. Een landelijke politie zal immers verschillende activiteiten en aspecten meer landelijk in kaart moeten krijgen om regio-over stijgend succesvol te zijn. Infrastructuur: vooral op het gebied van infrastructuur zijn er ver schillende besluiten genomen die voor onze sector van belang zijn en zeker ook kansen bieden. De meest relevante besluiten hierin zijn: bevoegdheden op het gebied van vervoer en infrastructuur van rijk, provincies, regio's en gemeenten in de Randstad, wor den overgedragen aan een te vormen infrastructuurautoriteit; er wordt 500 miljoen extra geïnvesteerd in wegen en spoor; de overheid werkt met het bedrijfsleven aan aanvullende maatregelen ter bestrijding van files; er start landelijk een groot aantal publiek-private infrastruc tuurprojecten; het Meerjarenprogramma Infrastructuur Ruimte en Transport (MIRT) wordt verlengd van 2020 naar 2028. Hierbij krijgen brainports, mainports en greenports prioriteit; er wordt gewerkt aan veilige dijken en waterkeringen; de wijze van besluitvorming door de overheid over de aanleg van infrastructuurprojecten wordt versneld en vereenvoudigd. De ministeries van VROM en Verkeer Waterstaat zijn samen gevoegd tot het ministerie van Infrastructuur en Milieu. In het regeerakkoord staat dat Rijk, provincies, gemeenten en water schappen zich gaan beperken tot hun kerntaken. De kerntaken van provincies liggen op de gebieden ruimte, economie en natuur. Het ministerie van EZ wordt uitgebreid en gaat functio neren als een ministerie van Economische Zaken, Landbouw en Innovatie. De kleinere overheid is nodig omdat er een bezuinigingspakket is van maar liefst 18 miljard euro. Deze verandering is van invloed op alle in de geo-informatiesector werkzame professionals. Zowel binnen de publieke als de private sector. Minder geld bij de overheid, betekent minder opdrachten en investeringen in de geo-informatiesector in zijn geheel. Ook kan dit effect hebben op subsidies voor innovatieve of infrastructurele geo-projecten die nodig zijn om de toppositie van Nederland te handhaven. Voor zowel de publieke als private sector betekent deze ver andering echter ook een impuls om anders te gaan werken en kan dit nieuwe kansen creëren. Samenwerken en concurreren gaan daarbij hand in hand. Ook binnen de geo-informatiesector. Zeker met een nieuw regeerakkoord op tafel zullen alle partijen binnen geo-informatiesector, bedrijfsleven, en publieke sector elkaar moeten gaan vinden om de maatschappelijke uitdagingen voor de toekomst aan te gaan en doelstellingen te bereiken. Jos Anneveld vicevoorzitter GeoBusiness Nederland Geo-lnfo 2010-11/12 9

Geo-Info | 2010 | | pagina 11