Berend Holsboer (1832-1895), mechanicus te Arnhem Leverancier en fabrikant van landmeetkundige en andere instrumenten In het hedendaagse Arnhemse bedrijfsleven herinneren de namen van twee ondernemingen aan de vroegere handel in en fabricage van landmeetkundige instrumenten: Holsboer Optometrie BV en De Koningh Medical Systems BV. Na de komst in 1841 van de Oost-Friese'mechanicus'Christopher Becker van Groningen naar Arnhem ontwikkelde zich aldaar een tak van nijverheid die voordien was voorbehouden aan andere delen van het land, de instrumentmakerij. Met bijzondere aandacht voor de landmeetkundige markt, zouden na 1855 de fabrieken van JJ. Buddingh, B. Holsboer en G. de Koningh bij de beoefening van die nijverheid in Arnhem de toon aangeven. dr.ir. L. Aardoom, emeritus-hoogleraar satellietgeodesie,TU Delft In 1841 maakte Arnhem ook kennis met het Bureau van de Militaire Verkenningen dat zich daar toen vestigde [Linden, 1973]. Was de fabricage van precisiebalansen Beckers core-business, de organisatie, verantwoordelijk voor de topografische kartering van Nederland, bood met haar behoefte aan landmeetkundige en kartografïsche apparatuur, zicht op een nieuwe markt. Een gedenkwaardige coïncidentie van belangen die tot gevolg had dat de Nederlandse landmeetkundige markt tot langer dan een eeuw daarna in overwegende mate zou worden bediend vanuit Arnhem. Voorzover na te gaan bleef Beckers leverantie aan de Militaire Verkenningen beperkt tot kleine series van nivelieerboussoles, thermometers en sextant-transporteurs. Zijn jeugdige mede werker Jan Jurriën Buddingh die de zaak in 1855 voortzette, zou landmeetkundige en aanverwante instrumenten en gereed schappen tot een toonaangevend deel van zijn assortiment maken. Als Becker Buddingh was zijn onderneming tot het begin van de 20" eeuw de belangrijkste binnenlandse leverancier van landmetend Nederland. Een rol die toen werd overge nomen door Gerrit de Koningh, in 1902 de grondlegger van de onderneming die, met een niet-landmeetkundig programma, als De Koningh Medical Systems BV in Arnhem en elders, de naam hooghoudt. Berend Holsboer 1832-1895Coll. Holsboer. Vóór zijn emigratie naar Amerika in 1855 bood Christopher Becker in zijn instrumen tenfabriek aan de Eusebiusbinnensingel een aantrekkelijke technische werkge legenheid en leerschool [Mooij, 1988]. Hiervan werd gebruikgemaakt door onder anderen de Groninger klokkenmakerszoon Hendrik Olland, de Arnhemse apothekers zoon Jan J. Buddingh en diens stad- en leeftijdgenoot Berend Holsboer. Olland zou in 1851 in Utrecht de grondslag leggen voor een gerenommeerde instrumenten fabriek, waar de uit Amersfoort afkomstige Gerrit de Koningh in latere jaren nog in de leer ging. Holsboer buitenslands breed en gedegen geschoold opende in 1867 te Arnhem een fabriek van wis- en natuur kundige instrumenten, annex magazijn van'gezichtskundige'artikelen. Eigentijds aangepast, bestaat dit'magazijn'nog als Holsboer Optometrie BV. Na het overlijden van eigenaar-directeur JJ. Buddingh in 1905 hield zijn eens zo succesvolle Becker Buddingh in 1906 op te bestaan en restten in Arnhem twee leveranciers van optische en andere instrumenten: Holsboer en De Koningh. Was De Koningh eerder onderwerp van geschiedschrijving [Eerden, 2002], ook in de Nederlandse geodetische literatuur [Koningh, 2002], met Holsboer was dat nog niet het geval. In de familie bewaarde gegevens' bieden daarvoor nu voldoende aanknopingspunten. 1 Persoonlijk archief Hendrik Holsboer (Zwit serland). Tenzij anders vermeld, zijn de hierna opgevoerde persoonlijke gegevens over Berend Holsboers loopbaan grotendeels aan deze'collectie Holsboer'ontleend. 10 Geo-lnfo 2010-11/12

Geo-Info | 2010 | | pagina 12