yjopGVEim In de leer in binnen- en buitenland Arnhem was centrum instr urnen tmakerij Ambities als ondernemer -UBËLEËRING Berend Holsboer werd op 30 april 1832 te Arnhem geboren als zoon van Hendrik Holsboer en Maria Johanna Obbink. Hendrik was schoenmaker en nadat zijn oudste zoon Philip de zaak in de Bakkers traat had overgenomen verhuisde hij naar het Jansplein, waar hij zijn functie als kos ter van de Koepelkerk combineerde met die van lijkbezorger, annex verhuurder van rouwmantels en ander toebehoren. Berend was pas vijftien jaar toen hij in 1847 als leerling bij de'mechanicus'Becker in dienst trad. Volgens deskundigen legde Berend Holsboer zich in dienst van Becker ruim vijfjaar lang'met ijver en beleid'toe op het'kunstmatige der werken'en had niemand ooit over hem te klagen, alles strekkende tot aanbeveling; aldus een op io juli 1852 door de burgemeester van Arnhem afgelegde schriftelijke verklaring. Twee weken later was Berend al weer aan het werk, nu bij de Amsterdamse instrumentmaker Gerhard Epkens. Een jaar later kon ook Epkens de jonge Hols boer - hij was inmiddels 21 - een gunstig getuigschrift meegeven toen deze zich, in augustus 1853 beginnende bij F.W. Breit- haupt Sohn te Kassei, begaf op een bijna vijfjaar durende studiereis door Duitsland en Oostenrijk. Bij Breithaupt werkte hij tot december 1854 op de mathematisch- mechanische afdeling, dus aan de ontwik keling en bouw van landmeetkundige en geodetische instrumenten. Daarna meldde hij zich bij de'Mechanikus'C. Staudinger te Giessen, gespecialiseerd in balansen en gewichten, een branche waarin hij met zijn Arnhemse leertijd bij Becker goed thuis was. Daar werkte Holsboer tot medio Arnhem, omstreeks 1900 aan het einde van de Rijnstraat; geheel rechts: Holsboer, Ridderstraat 3. Coll. Gelderland Bibliotheek Arnhem. mei 1855, waarna hij eind juni begon bij E. Kraft Sohn te Wenen om zich tot begin september 1856 als hulpmechanicus dienstig te maken op het mechanisch- mathematisch atelier. Terug bij Breithaupt, en daar weer aan de slag, solliciteerde Berend Holsboer in mei 1857 met succes bij Siemens Halske te Berlijn, het bedrijf dat ongeveer tien jaar terug begonnen was met de bouw van telegrafïetoestellen en de aanleg van netwerken. In 1852 had Siemens de eerste toe stellen voor de Nederlandse Rijkstelegraaf geleverd, een keuze ingegeven door de behoefte om het Nederlandse net functi oneel aan te sluiten aan het Pruisisch-Oos- tenrijkse, waarvoor Siemens de leverancier was. Bij de onderhandelingen over de aankoop en de verdere contacten met Sie- Al dadelijk leverde Holsboer waterpasinstrumenten. Kwitantie, oktober 7867. Coll. Holsboer. mens werd de Nederlandse regering in die tijd vertegenwoordigd door A.C.J. baron Schimmelpenninck van der Oye (1796-1877), gezant bij het Pruisische hof in Berlijn [Wit, 1993]. Zijn broer, W.A. Schimmelpenninck van der Oye, was lid van de Tweede Kamer en had zijn politieke sporen al verdiend als minister van Binnenlandse Zaken en gouverneur van Gelderland. Berend Holsboer werkte tot eind augustus 1858 bij Siemens Halske in de werkplaats en voor hem zal de drempel voor contact met Schimmelpenninck zijn verlaagd door de persoonlijke band die laatstgenoemde had met Arnhem, waar hij - tijdgenoot van Berends vader - een groot deel van zijn jeugd had doorgebracht. Voor Berend een kans om te informeren naar de mogelijkheden om in Nederland van overheidswege steun te krijgen bij de eventuele oprichting van een instrument makerij. Desgevraagd zag de minister van Binnenlandse Zaken (A.G.A. Ridder van Rappardin het voorjaar van 1858 geen mogelijkheden tot geldelijke ondersteu ning, maar diens voorganger G. Simons (tot januari 1857) verstond zich wel met zijn oud-ambtgenoten van Marine, van Oorlog, van Financiën en van Koloniën. Met zijn natuurwetenschappelijke achtergrond, kon de politiek conservatieve, maar technisch vooruitstrevende Simons - van 1846 tot 1857 directeur van de Koninklijke Geo-lnfo 2010-11/12 11 Arnhem - Rijnstraat

Geo-Info | 2010 | | pagina 13