Het aanbod in beeld Dit en andere instrumenten werden door'B. Hoisboer, werktuigkundige, Arnhem'opge nomen in een door hem samengestelde fotodocumentatie van zijn belangrijkste producten. Een 'catalogus' met, van som mige objecten, een beknopte beschrijving en vermelding van gehanteerde prijzen. Een gemengde verzameling van optisch- mechanische, mechanische en elektrische apparatuur. Landmeetkundige instru menten en gereedschappen, met name waterpasinstrumenten, behoorden nadruk kelijk tot Holsboers aanbod. De opgevoerde elektrische apparatuur vertegenwoordigde de stand van zijn tijd, met aandacht voor de telegrafie. Bijzondere aandach t kreeg ook een elektrische booglamp voor spectroscopisch onderzoek en - niet te vergeten - een in de hydrografie te gebruiken schroefstroommeter volgens het principe (het molentje) van R. Woltmann. Op voorstel van de jonge civiel-ingenieur Th.A.M. Ruys had Hoisboer dit instrument 'geëlektrificeerd' in de zin dat de actuele stroomsnelheid op afstand boven water - kon worden opgenomen. In die uitvoering werd het vanaf 1873-1874 bij de Algemene Dienst van de Rijkswaterstaat gebruikt bij de riviermetingen in Nederland [Sleyden, 1873-1874] en zou het ook toepassing hebben gevonden in Nederlands-I ndië en Japan. Op voorstel van de in Indië werk zame ingenieur J.C. Ribbers bracht Hoisboer omstreeks 1880 nog een voorziening aan waarmee ook de actuele stroom richting kon worden bepaald [Nijgh, 1884]. 'Archiefcollectie Hoisboer' in Zwitserland nogmaals op zijn magazijn, 'boven de fabriek in de Ridderstraat, bij het Nieuwe Weeshuis of Roermondsplein'. Architecten en aannemers konden daar intussen ook terecht voor koperen en ijzeren 'waterpassen'en metalen meetbanden. 'Theodoliet met drievoet in kist, f. 180,-; gebruikt in Nederland en Ned. Indië'. Foto in catalogus B. Hoisboer, coll. Hoisboer. 'Theodoliet, zwart gemaakt messing met onvol ledige verticale rand (2 x 600)', fabrikaat Hoisboer. Coll. en foto Bedrijfsmuseum Kadaster, Arnhem. Op de Tentoonstelling van Nederlandsche Nijverheid en Kunst, die in de zomer van 1868 te Arnhem werd gehouden, stond de startende ondernemer inderdaad met diverse typen waterpasinstrumenten en bijbehorende baken, met name van zijn vroegere werkgever F.W. Breithaupt, die hij zal hebben vertegenwoordigd. Als lid kwam hij bij Wessel Knoops op de spre kerslijst en van tijd tot tijd verraste hij het genootschap op een demonstratie van zijn producten, zoals elektro-magnetische toestellen voor geneeskundig gebruik en nauwkeurige waterpas- en hoekmeet- toestellen. De laatste ter illustratie van een voordracht op 7 maart 1871 over'de verde ling van ruimte en tijd en de werktuigen die daartoe dienen'. 1873 was voor Berend Hoisboer een belangrijk jaar, persoonlij k en zakelijk. Op 30 april - zijn 41e verjaardag - trouwde hij te Amerongen met zijn 38-jarige volle nicht Johanna Gerharda Dijkerman - doch ter van zijn moeders zus. Op 6 mei kocht hij het eerder door hem in de Ridderstraat gehuurde bedrijfspand met ondergrond van zijn 'huisbaas'Th.Terwiindt, het gekochte deel uitmakend van een op de hoek Rijnstraat-Ridderstraat gelegen perceel.5 Berend kon de koopsom van 7.000 gulden contant op tafel leggen en vier dagen later vond hij een in Arnhem woonachtige, uit Nederlands-lndlië gere patrieerde, planter bereid een hypotheek van 11.000 gulden op het gekochte'huis bevattende beneden werkplaats en magazijnen en boven woonhuis' te nemen. De royale geldverstrekking duidt op de krediet waardigheid die de inmiddels'gevestigde'mechanicus moet hebben gehad. De schijnbare overwaarde van 4.000 gulden zal Hoisboer deels heb ben benut voor mede op gezinsbewoning afgestemde bouwkundige aanpassingen van zijn pand en herinrichting van zijn bedrijf. Daarbij werd de aan zijn fabriek verbonden winkel in belangrijke mate verbeterd. Dit laatste was de bevinding van een com missie van de Kamer van Koophandel die in 1874 een bezoek aan het bedrijf bracht. Daarbij wist Berend in het bijzonder de aandacht van de commissie te vestigen op een door hem vervaardigde afstandmeter, uitgedacht door zijn stadgenoot A.E. graaf van Bylandt, stellig koninklijk kamerheer 3 GldA, Notarieel archief Arnhem, notaris J. Kuijk, akte 1873 nr. 115 Alfred Edouard {1829-1890), de verdien stelijke landschapsschilder die destijds in de regio Arnhem werkte [Scheen, 1969]. De vermoedelijk bedoelde 'stadiomètre de Bylandt' [Maes en Hannot, 1874] - inmid dels tevens voor gebruik ais hoogtemeter geschikt gemaakt - was in 1873 al beproefd in het roerige Atjeh en met een modifi catie op voorstel van luitenant-ter-zee L.C. van Woelderen lagen bestellingen voor land- en zeemacht in het verschiet. De herhaaldelijke opmerking dat appara tuur - ook landmeetkundige in Neder- lands-lndië in gebruik was, lijkt aan te geven dat het ministerie van Koloniën zijn Geo-lnfo 2010-11/12 13

Geo-Info | 2010 | | pagina 15