De bakens verzet 'Gezichtskunde' nieuwe koers toezegging van i860 heeft waargemaakt. De vermelding van militaire toepassings mogelijkheden van sommige meetappa ratuur schijnt erop te wijzen dat ook Oor log en Marine zich aan hun woord hielden. Op tentoonstellingen en beurzen zag Holsboer zijn inzendingen bij herhaling bekroond, zowel in Nederland als overzee. Zoals in 1880-1881 op de internationale tentoonstelling te Melbourne, Australië met zijn 'electric current meter' en met een van zijn waterpasinstrumenten, vallend in het marktsegment, waarin zijn producten ook in Nederland eervolle vermeldingen kregen, optische landmeetkundige instru menten voor hoogte- en hoekmeting. Ook op de Internationale Koloniale en Uitvoerhandel Tentoonstelling te Amster dam pakte Holsboer in het najaar van 1883 goed uit. Een cirkelverdeelmachine van eigen makelij, een groot waterpasin strument met een bereik van 250 meter (gebruikt in Nederlands-lndië en Japan), een kleiner exemplaar tot 200 meter, twee theodolieten, de elektrische stroommeter volgens'systeem Van der Sieyden en Ruys' en een stempeltoestel voor de poste rijen in Nederland en Nederlands-lndië. Evenals andere Nederlandse fabrikanten, leverde Holsboer betere kwaliteit dan het buitenland, maar volgens het Utrechtsch Provinciaal en Stedelijk Dagblad van 3 oktober 1883 was hij 'niet zo goedkoop'. Delend in de winst van de onderneming, had Holsboer in 1892 vijf man aan het werk. Becker Buddingh ontbrak in augustus 1894 op de Tentoonstelling van Arnhemse Nijverheid en Handel, maar het Algemeen Handelsblad rappor teerde op 18 augustus nog de aanwezigheid van'de bekende vernuftige instrumentmaker B. Holsboer' met onder andere verdeelmachines, brief- balansen, inductietoestellen, een nieuw en sneller stempelwerktuig voor de posterijen en, niet te vergeten, met een serie water pas-en hoekmeetinstrumenten. 'Nog', want Berend Holsboer,'handeldrij vende in optische en andere artikelen' zou binnen een jaar, plotseling op 28 juni 1895, overlijden. Bij de afwikkeling van zijn nalatenschap waren er aanspraken van buitenlandse leveranciers van 'optische en 'Afstandmeter systeem Van Bylandt, constructie B. Holsboer', met andere landmeetkundige producten (tachymeter, hoekprisma's en meetband) in expositie. Foto in catalogus B. Holsboer, coll. Holsboer. andere artikelen', als Busch (Rathenow) en Küchler Söhne (llmenau) in Duitsland.4 Berend Holsboer liet zijn vrouw achter met twee kinderen: Barend (*1874) en Johanna Maria (*1876). Met bijzondere aandacht voor natuur kunde, bezocht Barend in de jaren 1890 1893 de Arnhemse HBS. Na die, zittend in de vijfde klas, ongediplomeerd te hebben verlaten, kwam hij bij zijn vader in de zaak, maar na diens overlijden vertrok hij in mei 1896 naar Johannesburg om daar als teke naar te gaan werken bij de Nederlandsche Zuid-Afrikaansche Spoorweg Maatschap pij, de onderneming waar zijn oom Hendrik Gerhard Dijkerman al werkzaam was. De Tweede Boerenoorlog van 1899 tot 1902 zal voor Barend aan leiding zijn geweest naar Nederland terug te keren. Op tijd om in september 1904 te Doorn te trouwen met Johanna Elisabeth de Keizer. In Barends Zuid-Afrikaanse tijd hield zijn moeder, de weduwe Holsboer-Dijkerman het bedrijf onder haar naam draaiende. In 1905 stond de zaak al op naam van de inmiddels dertigjarige Barend, die zou besluiten zich uit de landmeetkunde terug te trekken en zich te richten op andere klanten. Een belangrijke reden voor die 4 GldA, Memories van successie Arnhem, 21/12-1895 De 'Van Bylandt'in gefingeerde opstelling te velde. Foto in catalogus B. Holsboer, coll. Holsboer. strategische keuze is te zoeken in de flitsende opkomst van de instrumenten fabriek en -handel van de ondernemende Gerrit de Koningh, die zich, ook gevestigd te Arnhem, juist op de landmeetkundige markt richtte. Als gedoodverfde opvolger in het bedrijf van zijn ouders, had de kunstzin nige Barend Holsboer minder belangstelling voor techniek en handel dan zijn inventieve en ondernemende vader. Hij kon het niet opnemen tegen zijn technisch en zakelijk meer gedreven leeftijdgenoot De Koningh die - zijn vader was ingenieur-verificateur bij het Kadaster - snel een plaats wist te verove ren in de landmeetkundige gemeenschap en zich kon veroorloven ongezouten kritiek te uiten op de Nederlandse instrumentma kers die deze gemeenschap bedienden. Lees: Becker Buddingh en Holsboer. Barend besloot zich te beperken tot de 'gezichtskunde'met brillen, vergrootglazen, verrekijkers en microscopen als producten. Een markt met klanten die zijn vader in de beginjaren al nadrukkelijk bediende. 14 Geo-lnfo 2010-11/12

Geo-Info | 2010 | | pagina 16