'Geo-informatie in Apeldoorn buitengezet' G- N Verslag GIN-symposium Woensdag 10 november 2010 was in Orpheus in Apeldoorn een symposium, georganiseerd door bureau Sense voor GIN met NCG en Geonovum.'De Geo-informatie buiten zetten'was de titel. (Dorine Burmanje van het Kadaster deed het aan afvalzorg denken, maar na het sprekersgeschenkje met bollen kwam het met de term 'de bloemetjes buiten zetten'weer goed.) Baardalezing 'P Andere titel Geo-lnformatie Nederland Menno Tienstra reikt de prof. J.M. Tienstra Onderzoeksprijs uit aan Bastiaan van Loenen (foto's Jelle ter Veen, Sense BV). Voorzitter Jan Willem van Eek kon in zijn openingswoord al tevreden zijn. Er waren ruim 400 deelnemers, 28 exposanten, drie plenaire en 29 (geplande) parallel lezingen. Volgens hem waren er driemaal zoveel lezingen aangeboden en moesten er dus mensen worden teleurgesteld. (Jammer was daarom dat enkele geplande lezingen vervielen, zelfs die met de titel 'In Den Haag daar woont een Geo-graaf'.) 'Wie kent niemand in de zaal?', zo luidde de vraag van Van Eek. Dat bleek niemand te zijn en er werd dus wat voor eigen parochie gepreekt. Tot zijn verenigingsme dedelingen behoorden het afscheid van bestuurslid Joep Crompvoets (B), een aankondiging van zijn eigen afscheid, de congresdata voor 2011 (30 novem ber/i december) en het weer opschuiven van een datum voor de ALV. NCG-voorzitter Molenaar introduceerde de vierde Baarda-lezing sinds 2004. Deze werd gehouden door prof.dr. Hans Oerlemans (Universiteit Utrecht, Instituut voor Marien en Atmosferisch onderzoek). Zijn titel wasr'Global warming: het verhaal van de gletsjers'. Gletsjers vormen een indrukwek kend onderdeel van het berglandschap, omdat ze groot zijn en steeds veranderen. Het kleiner worden van gletsjers wordt vaak genoemd als een bewijs voor de opwarming van de aarde. Gegevens over de lengte van gletsjers gaan ver terug in de tijd, en bevatten informatie over het klimaat sinds de middeleeuwen. Van nu werden mooie camerabeelden versneld als educatieve film gepresenteerd. ('De camera's staan op ontoegankelijk plaatsen, want anders zijn ze snel weg.') En passant vertelde Oerlemans ook dat Nederland met Nieuw-Guinea in 1963 zijn laatste gletsjer kwijtraakte. Verder was bij gletsjermetingen '1950 op 0 gezet; dat is mijn geboortejaar en dat leek me wel Naast een wandbord bestaat de prijs uit een congresbudget. aardig'. Na een inleiding over hoe een gletsjer werkt, werden de vele gegevens kritisch bekeken. Er bleken 160.000 gletsjers met elk andere karakteristieken te zijn, maar wel leek duidelijk wat er de komende eeuw aan ijs verdwijnt. De helft, en dat betekent 15-20 cm zeespiegelrijzing. De diagnose van bijvoorbeeld de pool- componenten leek Oerlemans nog niet zo goed en zijn wetenschappelijk devies was: 'Denk niet te gauw datje weet wat er aan de hand is!' 'Wat is geografisch gezien de toestand van Nederland?' Die titel had prof.dr.ir. Martien Molenaar (ITC Universiteit Twente) voor zijn lezing opgekregen en deze kwam in het programmaboekje (zonder adverten ties!). Hij vertikte het echter om die titel te benutten, omdat niets meer nationaal is. Men móet deel zijn van een internationale gemeenschapen isoleren kan niet volgens Molenaar. Er bestaan geen gesloten Gl- gemeenschappen meer zoals twintig jaar geleden nog wel, zo wist hij. Zijn kaarten met wegen en energienetten, maar zeker die met de Maas- en Rijndelta bewezen dat zelfs met een langere tijdshorizon in het verleden.'Van lokale veranderingen tot global change'was zijn eigen titelvariant 16 Geo-lnfo 2010-11/12

Geo-Info | 2010 | | pagina 18