Tienstraprijs en fictie Parallelsessies De vijf thema's voor de parallelsessies waren: Verbetering van de Geo-infrastruc- tuur, Voorbij Gideon, Geostandaarden en Informatie-uitwisseling, Geo-toepassingen en Geo-basisregistraties en -architectuur. (Eén redacteur kan daar maar 20% van meemaken.) Dr. Jantien Stoter (TU Delft) sprak enthousiast over'Samenwerken voor een 3D-standaard in Nederland'. Een Call to Participate voor dat project kreeg veel reacties en resulteerde in vier werkgroepen alsmede internationale belangstelling. In maart volgt een eindrapportage'en een congresje' Ko van Raamsdonk (Kadaster) vroeg: "Hebben jullie ook gekeken naar 4D?"Erwas inderdaad ook belangstelling dan ook. Molenaar toonde dat wereldwijde verbindingen van luchtvaart- en internet verkeer dezelfde concentraties kennen en dat een groot deel van de wereld 'nog niet meedoet', al werkt het ITC al lang aan verandering daarvan. Voorbij gegroeid aan het karteren zag hij procesbewakingen als kern van het vak. Veranderingen ter zake werden al ingezet met de komst van aard- observatiesatelieten. Men kan wereldwijd monitoren en onderzoekers zouden inter nationaal gespecificeerde geo-informatie en aardobservatie moeten delen. Juist geo- informatie moet het bestuderen van de samenhang van processen stimuleren, zo vond Molenaar."De geo-informatie gaat niet langer over'wat is waar?', maar over 'wat gebeurt waar?'", zo stelde hij. Daarbij is volgens hem meerschaligheid onontbeer lijk, maar ook 3D ('Is over 15 jaar gemeen goed.') Molenaar besloot zijn lezing met pakkers als'De klassieke geodeet bestaat niet meer'en 'Permanente bijscholing moet niet alleen voor personen, maar ook voor organisaties'. Onder supervisie van Molenaar mocht dr.ir. Menno Tienstra de naar zijn vader vernoemde en sinds 1998 bestaande prijs uitreiken. Ir. Bastiaan van Loenen kreeg deze voor zijn relevant bestuurlijk- juridisch onderzoek op het gebied van de geo-informatie en hij was er stil van. Drs. Dorine Burmanje van het Kadaster sprak over'Free data, feit of fictie?' Haar conclusie was dat het geen politieke fictie, maar een maatschappelijk feit is. Ze legde uit dat het gras over de grens niet altijd groener was. Ook Ordnance Survey (GB) zou voor private partijen slechts een aantal datasets vrijgeven 'en niet alles zoals Ed Nijpels van GeoBusiness vorig jaar op uw congres zei'. Consumeren op de beursvloer. voor wat tussen twee tijdstippen verandert. Ir. Hein Corstens sprak aansluitend over het Bouwwerk Informatie Model (BIM) als productmodel met eenmalig opgeslagen samenhangende informatie. Omgevingsin formatie leek hem daarin nog onderbelicht. De tip'using GIS as a source for BIM'ging er bij de niet-bouwvakkers in als koek. Ruud van Rossem presenteerde ondanks Rutte nog onder VROM-kopteksten, maar Martin Peersmann al onder l&M. Uiteraard spraken zij over de BGT en de GBKN. "Hoeveel BGT is er al door slim hergebruik?", zo vroeg Van Rossem zich af en hij memoreerde de net begonnen pilots. Hoe de BGT- productorganisatie er uit gaat zien was nog niet duidelijk. Als er bij de start in de zomer van 2011 een orgaan voor komt, dan is dat een rechtspersoon. Peersmann vroeg aandacht voor de domeingrenzen van de bronhouders. ('Op één plek stonden drie verschillende ingenieursbureaus dezelfde GBKN te meten en dat is zonde van onze belastingcenten.') De volle zaal had geen vragen en weinig reacties op de 13 stel lingen. Die van 'Uw bestuurders vinden de BGT smarten sexy'werd betwijfeld. In het verhaal van prof.dr. Hans Mol (Fryske Akademy) bleek dat hun HISGIS (met de minuutplans van 1832 als basis) het noor den overstijgt. Ook Overijssel en Utrecht zijn er bijna in beschikbaar. Verkrijgen van kadastrale medewerking viel tegen."Het is maar geschiedenis en dat heeft weinig nut", zo zou daar worden gedacht, aldus de bijzonder hoogleraar Geschiedenis aan de Leidse Universiteit. In zake het georefereren van oude manuscriptkaarten had sessie voorzitter Harry van der Werf als uitsmijter: "Je schrikt ook als je niéuwe kadastrale en topografische kaarten over elkaar heen legt", t Adri den Boer, redacteur Aandacht voor Ruud van Rossem van lenM. •e ns us Betoog vcMuncjj Geo-lnfo 2010-11/12 17

Geo-Info | 2010 | | pagina 19