Start Waarderen en/of reclameren* I Plannen van de Kopen en reserveren Bij aanvullend vervoer Betalen Vinden vervoer (Her)plannen aanvullend vervoer* Omgaan met j vertragingenen 1 vastleggen* Vu.,,.., IViaken van de rit en tonen van de ticket Optionele stap Fig. 2. Het standaard reisproces bij OV-reizen. van mobiele applicaties in het openbaar vervoer, dan blijkt dat ruim 80% van de applicaties support biedt voor slechts drie fases in het reisproces. Namelijk, het plannen van de reis (30%), het vinden van de juiste locatie (25%) en het krijgen van informatie over vertragingen (25%), en dat laatste dan nog niet eens pro-actief of passend bij de reis die op dit moment gemaakt wordt, maar on-demand en algemeen. Zo bestaan er inmiddels de nodige applicaties voor het bestellen van een taxi, waarbij de geavanceerde (zoals Txxi [1]) gebruikmaken van de ingebouwde GPS zodat de reiziger de taxi kan bestel len precies op het punt waar hij nu is, of in een nabije publieke gelegenheid zoals een restaurant. Tot nu toe waren veel taxidiensten sms-gebaseerd, waarin de reiziger via sms een precieze aankomst tijd en gegevens van de taxichauffeur ontvangt. Maar deze hebben in de praktijk slechts beperkt voordeel boven gewoon bellen om je taxi. Voorzichtig komen ook de eerste diensten om taxiritten te beoordelen (zoals taxirating) waar de reiziger na een rit een bericht op de mobiele telefoon ontvangt waarin hij wordt gevraagd om een beoordeling van de taxirit en de chauffeur. Het doel daarvan is de kwaliteit en veiligheid in de taxibranche te vergroten. Met de komst van de iPhone hebben ook applicaties voor reizen met de bus een grotere vlucht genomen. Met bijvoor beeld BusNL kunnen de dichtstbijzijnde haltes worden opgevraagd aan de hand van de huidige locatie, en bij de haltes de buslijnen en bijbehorende vertrekstaat. Ook kan actuele informatie over vertragin gen worden verkregen en kan met behulp van 9292OV een reis worden gepland vanaf deze haltes. Uitdaging is nog wel om deze applicatie te laten werken voor alle busmaatschappijen. Voor slecht een klein bedrag van €2,39 is ook een dergelijke applicatie voor treinreizen te koop. MetTrein kan de gebruiker actuele vertrektijden bekijken voor het dichtstbijzijnde station en zijn voorkeursstations, maar ook verstoringen, perronwijzigingen en werkzaamheden worden getoond. De geplande reizen kunnen worden hergebruikt. Het werkt op basis van de NS-dienstregeling. Trein was er eerder dan de officiële applicatie van de NS zelf, en heeft al veel gebruikers. De reisplanner van de NS biedt nog een bijzondere extra feature, waarmee de reiziger zich ook door iemand anders kan laten volgen. Deze persoon krijgt dan het reisplan en de reisvoortgang toegestuurd via sms. Op deze manier kunnen ouderen en kinderen worden gevolgd tot ze de plaats van bestemming hebben bereikt. Iets dergelijks zou ook kunnen in com binatie met een applicatie zoals Google Latitude [9] of andere platformen voor het delen van een locatie. Voordeel daarvan is dat reizigers desgewenst gevolgd kunnen worden in real-time via een intuïtieve webinterface, en niet slechts via inciden tele sms-berichten. Voor algemeen OV-reizen zijn er de applicaties van 9292OV. Bij de web gebaseerde variant kan de gebruiker een multi-modale reis plannen via de browser op de mobiele telefoon, maar moet zelf alle input verzorgen wat betreft startpunt, eindpunt en tijden. Slechts als de provider Hi of KPN is, kan gebruikgemaakt worden van location-based services voor het bepalen van het startpunt van de reis. Maar met de 9292OV GPS-applicatie [2] kan geheel automatisch worden gezocht in het vervoersaanbod op basis van de huidige locatie of veelgebruikte locaties zoals thuis, kantoor, sportclub, die kunnen worden hergebruikt. De applicatie toont plattegronden met looproutes en haltes. Het reisplan kan gemakkelijk gedeeld worden met andere reizigers, inclusief overzichten van vertragingen en tarie ven. En er is een koppeling met externe diensten zoals buienradar en filemeldin gen, zodat de reis gepland kan worden afhankelijk van het weer of de drukte op de weg. Tot slot zijn er nog handige applicaties zoals iNap [3], die de gebruiker netjes voor de plaats van bestemming op tijd wakker maakt als deze in de trein of bus in slaap is gevallen, dus eigenlijk een wekker op locatie, in plaats van de normale wekker op tijd. Naast de reeds genoemde observaties is er een aantal zaken dat opvalt bij het over zicht van bestaande OV-reisapplicaties, Geo-lnfo 2010-11/12 19

Geo-Info | 2010 | | pagina 21