Tankkosten bij de Consumentenbond mrnmmmmmmam Open Kaart - visie Wekelijks informeert de Consumenten bond haar leden in de Consumentengids over werkelijk alles waar maar geld voor moet worden neergeteld. Dat doet ze doorgaans op een visueel prettige, laagdrempelige manier. Teksten worden ruim afgewisseld met afbeeldingen. Rijen productnamen worden voorzien van foto's van die producten. Smaakoordelen worden niet alleen met rapportcijfers, maar ook door de grootte van het product weergegeven. Gaat het altijd goed? Maarten Boddaert (uitgever aardrijks kunde en kartograaf): De consumentenbond bedenkt altijd weer goede onderwerpen om eens onder de loep te nemen. Ook hier is dat het geval. Maar ja, wat een gemiste kans met die kaart! Als ik het verhaal lees ben ik sneller op de hoogte van de inhoud dan wan neer ik de kaart bekijk. Dit zou toch echt andersom moeten zijn. Ik zie noch in een oogopslag wat goedkoper is: benzine of diesel, noch waar ik heen moet om goedkoop te tanken. In feite zit ik naar een opgeleukte tabel te kijken. En het kan zo eenvoudig. Maak staafjes (of als je wat frivoler wilt benzinepompjes) waarbij hoogte van het staafje gelijk is aan de prijs. Meteen wordt duidelijk dat het in het oosten goedkoop tanken is en ik kan de tekst overslaan. Tot slot: erg mooi die benzinepompjes, maar ze nemen veel ruimte in beslag, waardoor België op de plek van Parijs is komen te liggen en Zwitserland aan de Cöte d'Azur. Tjeerd Nijeholt (adviseur geo-informatie en auteur 'Handboek Geo-visualisatiej: Normaal illustreert een illustratie iets, maar dit plaatje is slechts een afbeelding. In de termen van de grondlegger van de moderne kartografie, Jacques Bertin, is dit namelijk slechts een kaart om te lezen. Wat Bertin bedoelde? Een voorbeeld uit de wintersport/Mijn hotel is al geboekt in Davos, ik weet waar dat ligt en ik wil snel de sneeuwhoogte kunnen zien en ik ben hele maal niet geïnteresseerd in sneeuwhoogtes In het buitenland staan Nederlanders bekend om het 'jenycangedrag': als de titer- prijs daar een paar cent lager Is, worden na de autotank direct de jerrycans ge vuld. En dat toont, want ons land is in Europa nog steeds het duurst om te tan ken. Volgens opgave van UnitedConsumers scheelde de titerprijs van Euro 95 begin juli 2 cent met het op een na duurste land, Noorwegen. Maar daar kostte diesel 21 cent per liter meer. Luxemburg behoudt zijn status van goedkoop 'tank- iand-op-weg' met een iiterprijs van €1,18 en is met een dfeselprijs van €1,03 verre weg het goedkoopst in Europa. De dalende koers van het Engelse pond heeft als prettig gevolg dat Engeland voor Nederlanders steeds goedkoper wordt;begin deze eeuw had het nog steevast de hoogste brandstofprijzen in Europa. Ligt de reisbestemmlng meer naar het oosten? Tank dan zo iaat mogelijk, want hoe oos telijker, des te goedkoper. Zweden Oewwrken it-Brtttenrê# Nedelam! Ouiistand fiwftitfc Portutff elders in de Alpen'. In zo'n specifiek geval volstaat een kaart om te lezen. Labels van de sneeuwhoogte in meters met namen van de plaatsen erbij in de Alpen. Maar verder kan je er niets mee. Als ik de begelei dende tekst lees wil de Consumentenbond echter vertellen hoe het prijspeil varieert over Europa. Gaat steeds verder verwijderd van Nederland de prijs echt naar beneden? En als ik de drie duurste en goedkoopste landen wil vinden ben ik vijf minuten bezig. Want als lezer moet ik steeds zelf alle prijzen en hun locaties in mijn geheugen opslaan om vervolgens dergelijke con clusies te kunnen trekken. Een tabel van landen op volgorde van prijspeil had de lezer nog beter geholpen. De tekst en het onderwerp schreeuwen dus om een kaart om te zien, een meer analytische kaart. Een figuratieve kaart is hier namelijk nodig. Simpel gezegd: het had geen labeltjeskaart moeten zijn, maar een kaart met symbolen die qua grootte variëren met de prijs. Edward Mac Gillavry (adviseur kartografie en geo-ICT): Strikt genomen is deze kaart zonde van de ruimte of toch minstens een schoolvoor beeld van gebrek aan afstemming tussen de schrijvende redactie en de beeldredac tie. Beperkte de begeleidende tekst zich tot de boodschap, dat brandstofprijzen per land sterk verschillen, dan hadden deze kaart of een gesorteerde tabel zoals Tjeerd voorstelt misschien volstaan. De tekst gaat echter in op geografische verbanden zoals een trend van oost naar west en de brandstofprijzen in Luxemburg op de route van Nederland naar Frank rijk. Deze kaart faalt jammerlijk om deze verbanden te tonen. Mijn voorstel: een diagramkaart met gerichte staafdiagram men. De richting van het staafje toont het positieve of negatieve verschil met de brandstofprijs in Nederland. Frédérik Ruys (information designeren organisator Infographics Congres): Een prachtig voorbeeld van een illustra tieve oplossing die de leesbaarheid niet ten goede is gekomen. De redactie had beter ervoor kunnen kiezen om de oor spronkelijke tabel te publiceren, waarbij de landennamen op alfabetische volgorde zijn gerangschikt. Of waarbij de iiterprij- zen zijn gesorteerd (eventueel aangevuld met een staafdiagram). Dan had de lezer de informatie veel sneller kunnen vinden en de prijzen makkelijker met elkaar kun nen vergelijken. Maar aangezien de redac tie duidelijk de voorkeur had voor een kaartje van Europa (ter versterking van het 'vakantiegevoel'?), dan zouden cirkels - waarvan de grootte in verhouding staat tot de Iiterprijs - een interessantere oplos sing zijn geweest. Mooie bijkomstigheid: dan werd meteen ook het prijsverschil per land zichtbaar tussen loodvrij en diesel. Levert vast weer een mooi verhaal op. 26 Geo-lnfo 2010-11/12

Geo-Info | 2010 | | pagina 28