Internationale atlas workshop en seminar in Yogyakarta Verslag 20-22 oktober 2010 De ICA-commissie voor nationale en regionale atlassen organiseerde, samen met Bakosurtanal (de Indonesische nationale karteringsorganisatie die pas de nationale atlas van Indonesië in 3 delen heeft uitgebracht) en de geografische faculteit van de Gadjah Mada universiteit (UGM) op de UGM- campus een driedaagse internationale conferentie over nationale en educatieve atlassen. De bijeenkomst werd druk bezocht, er participeerden circa 160 studenten, stafleden en leraren, en er was sprake van een overweldigende respons. De kartografische sectie van de Universitas Gadjah Mada in het kartografisch museum: v.l.n.r. Muham mad Kamal, Sukwardjono, Bowo Susilo en Andri Widayanti. Op de eerste dag was het thema 'Atlassen als uitdrukking van de aan een ruimte verbonden identiteit'. De conferentie werd geopend door de secretaris van Bakosurtanal, Ir. Budhy Andono Soenhadi, Hij gaf aan dat de nationale atlas een bron van gegevens vormt voor planning en management van de natuurlijke en menselijke hulpbronnen, waarmee een evenwichtige en duurzame ontwikkeling wordt bereikt. Vervolgens gaf dr. Peter Jordan, voorzitter van de ICA-commissie, een presentatie over atlassen als uitdruk king van de aan een ruimte verbonden identiteit. Atlassen spelen een rol in de 'nation-building'. Door middel van zo'n atlas laat men aan de wereld zien dat men bestaat als nieuwe onafhankelijke staat (zoals Slovenië), of dat men een nieuwe staatsvorm heeft (zoals de voormalige socialistische staten in Oost-Europa na 1990), of met nieuwe grenzen (Duitsland na de hereniging). Ormeling gaf een over zicht van de ontwikkeling van papieren atlassen tot atlas informatiesystemen en de daarvoor noodzakelijke functionaliteit. Drs. Suharto Widjoyo (hoofd van het atlasbureau bij Bakosurtanal) gaf een overzicht van de totstandkoming van de Indonesische nationale atlas, en de problemen die daarbij optraden. Indo nesië is geweldig moeilijk te karteren, enerzijds door het eilandkarakter, dat als het ware dwingt tot het opknippen van de kaart in een zestal deelkaarten van de afzonderlijke eiland(groep)en om deze op een grotere schaal weer te kunnen geven zonder teveel zee-oppervlak mee te moeten nemen. Anderzijds is er het feit van de enorme verschillen in dichtheid en de betreffende waarden tussen Java en de andere eilanden. Noorhadi Rahardjo (UGM) behandelde de ontwikkeling van atlassen voor blinden in Indonesië. Setia Adi Purwanta, de blinde voorzitter van de blindenvereniging, ging in op het probleem dat er in sommige landen al wel een nationale standaardisatie in de sym bolen voor blindenkaarten en -atlassen bestaat, maar dat daar nog steeds geen internationale afspraken over zijn. De volgende dag was het thema 'De stra tegische rol van atlassen in de ontwikke ling van een land'. Na een opening door de decaan van de geografische faculteit van UGM, prof.dr Suratman, volgde een keynote speech van Dr Hadianto, die de Geo-lnfo 2010-11/12 27

Geo-Info | 2010 | | pagina 29