'De Friese Bosatlas - een kritiek' BOSATLAS Reactie Informatie (Auteur Henk Holsbrink, Geo-Info 2010-10, p. 12-13) De Hollandse Cirkel 2010-3 Uitgave 2010-3 van het tijdschrift De Hollandse Cirkel bevat onder andere de volgende artikelen: Geo-coördinaten in MAIS-Flexis 6.3 DE VAN FRYSLAN TUD-expositie 'De triangulatie van Nederland' Ik was onder de indruk van de noodkreet van Henk Holsbrink in Geo-Info over het ontbreken van het ruilverkavelings/ iandinrichtingsgebeuren in de atlas van Friesland. Dit raakt natuurlijk weer eens de maatschappelijke functie van ons vak, een onderwerp wat wij als beroepsgroep zelf natuurlijk ook verschrikkelijk verwaar lozen, ook in de Hollandse Cirkel! We zijn meer geïnteresseerd in de piketpaaltjes dan in de wegen, waterlopen, perceel grenzen, vestingwerken, enz. waar het toch allemaal om draait. Dan moeten we Apeldoorn, rond 1920 op weg naar een grootschalige 'standaardkaart' en een kadaster 'op Dierense grondslag', door prof.dr.ir. Leen Aardoom; Aan het werk met planchet en alidade: gedachten bij een kinderprentje, door Raymond Uppelschoten; Sorgpaal en De Haanpaal. Grensstenen uit de 'Processen-Verbaal van Grensbe paling' van de gemeenten Almelo en Tubbergen, door Henk Holsbrink. Inform a tie: www.hollandsecirkel. n I. niet vreemd opkijken wanneer anderen de uitkomsten van ons werk ook niet zien. Ik kreeg gisteren van de Stichting Menno van Coehoorn een nieuw boek over oud-Hollandse vestingbouw binnen, waarin de landmeters flink aan wegen en vestingen timmerden. Dat waren nog eens tijden! Al jaren geleden ervoor gepleit dat Hollandse Cirkel en Menno van Coehoorn eens iets samen zouden ondernemen, maar nooit iets vernomen. René van der Schans 111 ;;'f 11 ie ui" ï'.'rn ïu/pcnirur is Ir/, cru Th fin Jiii i. rvckncn. up xijn. fluimpje Aan.. Kinderprentje (litho van A. Braakensiek) uit Abc-boek van ca. 1850 (Koninklijke Bibliotheek). Tijdens de opening vond door biblio thecaris drs Maria Heijne ook de prijsuit reiking (nieuwe iPod) plaats inzake een 'mystery object'uit de erfgoedcollectie. Dit prijkte al geruime tijd eerder in een vitrine met op posters en flyers de vraag waar het voor bedoeld was. Het was een retro-reflector voor afstandsmeting. Meer deren hadden dat volgens de jury een beetje goed, maar een (absente) student was de beste. Adri den Boer MAIS-Flexis is een breed benut archiefbe heersysteem, dat alle belangrijke taken van een archiefdienst, van het beschrijven en presenteren tot het beheren en beschik baarstellen ondersteunt. Een van de nieuwe functies in MAIS-Flexis is het opnemen van geo-coördinaten. Deze functie is ontwik keld om in MAiS-internetpresentaties van archiefmateriaal op kaart te tonen. Op basis van adresgegevens in flexvelden (straat, plaats, wijk, land, postcode) zal MAIS-Flexis bij Google de coördinaten opvragen en vastleggen in de database. (bron: www.de-ree.nl) OnSfUCDUCIlE! Vanuit de ambitie om een 'centre of belon ging'te worden heeft deTU Delft Library een'Library Learning Centre'ontwikkeld. Donderdag 18 november 2010 werd dat geopend, inclusief een wissel-expositie 'De triangulatie van Nederland'. In en om een tiental vitrinekasten worden de drie triangulaties uit de 19e eeuw behandeld. Naast de repetitiecirkel van Borda, benut door Kraijenhoff, zijn tot februari 2011 Wanschaff-theodolieten, een Hollandse Cirkel en tal van andere instrumenten te bewonderen, gelardeerd met boekwerken uit deTrésor. Van de hoogleraar Schols staat er een wit marmeren portretbuste, terwijl van professor Heuvelink een bron zen plaquette present is. De eerste zin van het eerste paneel luidt:'TU Delft Library beheert één van de grootste verzame lingen wetenschappelijke instrumenten op het gebied van de landmeetkunde, het waterpassen en de gravimetrie.' Gememoreerd wordt dat de instrumenten afkomstig zijn van de in 2003 opgeheven Faculteit der Geodesie en met het Tech niek Museum bij de bibliotheek kwamen. Geo-Info 2010-11/12 29

Geo-Info | 2010 | | pagina 31