Punaise in het kabinet Redactioneel In ons huis staat sinds gisteren een kabinet. Gekocht net na de crisis, want die is nu voorbij, zo hebben we besloten. Twee jaar geleden hebben mijn vrouw en ik een dertigerjaren- woning gekocht en daar ontbrak nog een ding aan. Namelijk, een goed, degelijk, kabinet in de achterkamer waarin zij al haar memorabilia kan bewaren en er ook nog wat plaats is voor een aantal gedateerde kleurige ansichten. Dat staat best aardig zo met wat van die kleine lampjes her en der. Heel functioneel ook. Er kunnen dingen in worden uitgestald die het waard zijn om gezien te worden en er zitten een paar mooie laden en laatjes onderin om de categorieën 'diversen'en 'van- alles-en-nog-wat'een goede plaats te bieden. Opgeruimd staat netjes. Bij het zoeken naar een envelop, elastiekje of punaise weet ik nu waar ik zijn moet. Overzichtelijk. Zo'n kabinet kan ik wel gedogen. Nederland heeft ook net een nieuw kabinet. Ingericht om Neder land na de crisis te voorzien van een nieuw elan. Geen kabinet voor in de achterkamertjes, zeggen ze. Het Kabinet met haar herstelbeleid prominent in de etalage. Stoere taal die herinnert aan de scheepsjongens van Bontekoe en VOC. Veel kabinetsvoornemens om de vingers bij af te likken, alhoewel niet altijd even overzichtelijk. Dus maar eens gekeken of er voor het geo-werkveld ook nog iets te smullen valt en het regeerakkoord er maar eens op nagelezen. Waar staat geo? Bestaan we wel voor dit kabinet? Of zitten we als een punaise opgeborgen in dat ene laatje? Handig wanneer je hem nodig hebt maar verder niet in beeld. Zoekend binnen het regeerakkoord naar'geo'vinden we wel 'georganiseerd, geoefendheid, geoormerkt'en slechts een keer 'geografisch'en dan in de betekenis dat Nederland deel uitmaakt van de EU. Een povere oogst! Misschien kunnen we onszelf beter positioneren onder'innova- tie', want dat komt bijna dertig keer voor in het stuk. Moetje er wel iets mee hebben of iets aan doen, vanzelfsprekend. Het akkoord wil de concurrentiekracht van het bedrijfsleven ver sterken door beleid te maken gericht op bevordering van inno vatie en ondernemerschap. Onder meer door te stimuleren dat er samenwerking ontstaat tussen bedrijfsleven, kennisinstellin gen en overheid. En vanuit die optiek kunnen we toch wel weer blij worden van die voornemens. Want innovatie of vernieuwing gaat over het invoeren van nieuwe ideeën, goederen, diensten en processen. Het proces van innovatie draait om dingen op een nieuwe (en zo mogelijk ook betere) manier aan te pakken. Innovatie krijgt een prominente plaats in het regeringsbeleid en dat zou wel eens een gunstige uitwerking kunnen hebben op ons vakgebied. Er is nu zelfs een ministerie met Innovatie in zijn naam. Roelof Keppel JK M Een innovatie die naar mijn mening goed past bij de lijn die het akkoord voorstelt is die van bestuurlijke vernieuwing. We zouden eens kunnen beginnen met een pragmatische aanpak bij ver dere invoering van het stelsel van basisregistraties. Daar hebben we met z'n allen iets aan. We kunnen -in deze tijd van economi sche tegenwind- door meer samenwerking behoorlijke winst boeken. Mits we een goed evenwicht weten te vinden tussen de belangen van gemeenten (en andere bronhouders) en die van het bedrijfsleven. Meer samenwerken moet het devies worden. Samen mooie dingen maken en gebruikmaken van de bronnen die al beschikbaar zijn. Waardevermeerdering door het delen van kennis en kunde. Daar hoort bij dat we nog beter moeten leren in de keten te denken. Want ketengerichte organisaties hebben als voordeel dat ze naast hun eigenbelang ook oog hebben voor de maatschappelijke effecten van hun handelen en openstaan voor de belangen van andere ketenpartners. Nog te vaak trek ken we er alleen op uit. Wanneer we dat weten te veranderen verandert de wereld om ons heen. Kunnen we werkelijk gaan innoveren. Dan slagen we erin om als ketenpartners een bijdrage te leveren aan het hoogstnoodzakelijke herstel. Jammer dat er zo weinig geo in het regeerakkoord zit maar als we innovatie daarvoor in de plaats stellen is het toch ook goed? Vanavond is ons kabinet ingeruimd. Het is een aanwinst en het is overzichtelijk geworden. Geordend en georganiseerd. Zo'n kabinet is toch wel een aanrader: alle spullen vindbaar en beschikbaar. En het kabinet in Den Haag? Ik wens het veel vindbare en bruik bare punaises. Geo-lnfo 2010-11/12 3

Geo-Info | 2010 | | pagina 5