GIS testen, nuttig en haalbaar of te complex? Een testanalist is bezig een zojuist opgeleverde GIS-release te testen. Er is een aantal nieuwe puntobjecten toegevoegd die correct door de applicatie moet kunnen worden gebruikt. De zoekfunctionaliteit is hiervoor uitgebreid. De release wordt getest conform een gangbare testmethodiek binnen het vakgebied 'testen'. Voor het testen van een invoerveld van een zoekvenster past de analist een syntactische testtechniek toe. Zoals beschreven voert hij verschillende teksten, cijfers en tekens in het veld in om te kijken of de functionaliteit hier correct mee overweg kan. Jeroen van derZwan, Geo-ICTConsultant bij Logica, jeroen.van.der.zwan@alliander.com en Joost Cornelissen, Functioneel Beheer Assets bij Alliander, joost.cornelissen@ailiander.com Fig. 7. Werkzaamheden monteurs. Tot zover gaat het goed. Echter, bij het testen van een nieuw toegevoegd type afsluiter op het gasnetwerk loopt de testanalist tegen een probleem aan. Geen van de bekende testtechnieken lijkt op het nieuwe type puntobject toegepast te kunnen worden. Het geografische, ruimtelijke aspect van een GIS wordt niet of nauwelijks afgedekt door bestaande testmethodieken en technieken. Hoe kan de testanalist de nieuwe release nu effi ciënt en gestructureerd testen? Kan een GIS überhaupt wel gestructureerd worden getest? IT-systemen worden steeds complexer en businessprocessen worden hier in toene mende mate van afhankelijk. Mede hierdoor worden er hoge eisen gesteld aan deze systemen. Ze dienen foutloos te opereren. Het niet goed functioneren van een der gelijk systeem kan grote gevolgen hebben 4 Geo-lnfo 2010-11/12

Geo-Info | 2010 | | pagina 6