voor de bedrijfsvoering. Het toepassen van gestructureerd testen is hierbij onontbeer lijk en een vereiste om op een efficiënte en verantwoorde wijze tot een hoogwaardig systeem te komen. Belangrijke fouten dienen in een zo vroeg mogelijk stadium binnen een implementatietraject te worden gevonden. Kosten van een project kunnen hierdoor worden gereduceerd, risico's wor den beperkten kwalitatief hoogwaardige producten worden opgeleverd. Binnen het vakgebied'testen'zijn enkele methodieken beschreven om dit doel te bereiken. Voor beelden hiervan zijn TMap en TestFrame. Die trachten een volledige methodiek te beschrijven van het testmanagement tot de daadwerkelijke uitvoering van een testaan- pak binnen een projectorganisatie. Binnen de GIS-wereld staat gestructureerd testen van Geo-ICT-projecten nog in de kinderschoenen. Deels komt dit door onbekendheid met het vakgebied, daar naast lenen bestaande testtechnieken en methodieken zich niet voor GIS-applicaties. Binnen het'Netwerk Registratie GIS'(NRG) Gebruikers - Wens Productie Acc. Test Requirements Acceptatie Test Functioneel Ontwerp Systeem Test Technisch Ontwerp Integratie Test Ontwikkeling Unit Test Fig. 2. Het V-model. programma van het netwerkbedrijf Alliander (zie kader op pagina 6) worden vier GIS- applicaties vervangen door één GIS. In dit programma is door de betrokken functioneel beheerpartijen een professionaliseringsslag gemaakt en wordt het gestructureerd testen van GIS-applicaties toegepast. Een GIS-impiementatietraject verloopt niet anders dan een gewoon iT-project. Een release doorloopt diverse gescheiden omgevingen binnen een OTAP-straat (Ontwikkeling Test Applicatie Productie) om gecontroleerd een release in gebruikte nemen. Het begint bij een ontwikkelomge ving waarin de software wordt geprogram meerd gevolgd door een aparte testomge ving waar uitgebreide testen plaatsvinden, en een acceptatieomgeving die een afspiegeling is van de productieomgeving en waar de levering op wordt geaccepteerd. Uiteindelijk wordt in de productieomge ving de software daadwerkelijk in gebruik genomen. De fasering van het testen vindt plaats conform het V-model (fig. 2). Aan de verschillende ontwerp- en ontwikkelfasen worden testfasen gerelateerd. Gedurende de ontwerp- en ontwikkelfase vindt de testvoorbereiding plaats en worden test gevallen gedefinieerd.Testiteraties starten wanneer de eerste release is opgeleverd. Het gestructureerd testen verloopt volgens een'Risk and Requirement Based Testing (RRBT)'-methode. Op basis van requirements worden ontwerpen gemaakt waarmee de gewenste oplossing voor een applicatie kan worden ontwikkeld en zo aan de wens van de gebruiker kan worden voldaan. RRBT koppelt risico's aan require ments zodat hierop een prioriteitstelling kan worden gebaseerd. Het komen tot risico's gebeurt in overleg met verschil lende betrokken partijen en heeft in ieder geval een technische en functionele com ponent. De technische component heeft bijvoorbeeld betrekking op hoe complex de code is waardoor het risico op fouten in de code kan toenemen. De functionele component kijkt vanuit het perspectief van de business. Hoe groot zijn de gevolgen voor de business als een bepaalde functio naliteit niet goed werkt? Op basis van deze prioriteitstelling kan een project bewust keuzes maken waar wel of niet extra capa citeit nodig is en kan aan de hand van RRBT continu de kwaliteit en voortgang van een implementatietraject worden gemonitord. Met de RRBT prioriteitstelling kan voor de testfasen het MoSCoW-principe worden toegepast. Dit is een classificatiemethode van testprioriteiten op basis van product risico's. Per testgeval wordt aangegeven of dit een'must test','should test','could test'of'won't test'is. Met behulp van de risicoanalyse en de prioriteitstelling kan de testdiepgang worden bepaald. Hoewel het stellen van deze risico's bin nen RRBT van een GIS niet veel anders zal Geo-lnfo 2010-11/12 5

Geo-Info | 2010 | | pagina 7