Aanvullende testtechnieken Test de onderliggende relaties van punten, lijnen, vlakken en volumes, onafhankelijk van hun positie in de ruimte (fig. 4)- Topologische test Styling test Test de visualisatie van objecten en/of features. Plot test Test specifiek het afdrukken vanuit een GIS Geoprocessing Edit test Autorisatie test Navigatie test Rasteranalyses Test werking van geoprocessen Doel is om mutatiemogelijkheden binnen een GIS te controle ren, veelal in combinatie met andere testtechnieken. Verschillende rollen dienen correcte autorisaties te hebben. Functionaliteiten en rechten dienen voor de juiste rol beschik baar te zijn. Er moet visueel en functioneel correct met een GIS genavi geerd kunnen worden. Test de rasters zelf en specifieke raster-analyses Projectietest Layers Merge/post Controleert de toegepaste projectie(s) Controleert layerstructuur en correctheid van bewerkingen in layer. Controleert werking alternatieve structuur in combinatie met merge/post proces Meta-informatie Test of de juiste GIS-meta-informatie wordt geleverd testgeval kunnen worden opgenomen. Ken nis van deze testtechnieken is van belang om tot een volledig dekkende testbasis te komen. Bij Alliander zijn er in totaal 26 testtechnieken benoemd. Twee voorbeelden van testtechnieken zijn de semantische test uit de inleiding en de hieraan gerela teerde syntactische test. De semantische testtechniek richt zich op het testen van relaties tussen bepaalde gegevens. Er wordt bijvoorbeeld getest of een invoerveld van een postcode beperkt is tot zes karakters en of een applicatie wel een correcte melding geeft als er een niet-bestaande postcode wordt ingevoerd. De syntactische testtech niek wordt gebruikt om invoergegevens en de gebruikersinterface te testen. Heeft bij voorbeeld het invoerveld van een postcode de juiste grootte en bevindt het zich op de juiste plek in het menu? De bestaande testtechnieken zoals die doorTMap en Testframe worden beschre ven schieten tekort als het gaat om het gestructureerd testen van het ruimtelijke aspect van een GIS. Alliander en Logica springen in op dit gebrek door zelf op de bestaande testtechnieken aanvullende en nieuwe technieken te formuleren waar mee een GIS gestructureerd kan worden getest. Deze aanvullingen helpen een ana list bij het voorbereiden en opstellen van testgevallen om ook in het geval van een GIS zo volledig en efficiënt mogelijk fou ten op te sporen als gevolg van aanpassin gen in de applicatie. De tabel 'Aanvullende testtechnieken'geeft een overzicht van deze generieke GIS-testtechnieken die de bestaande testtechnieken uitbreiden. Het voorbeeld uit de inleiding waarbij een nieuw type puntobject, de afsluiter, wordt toegevoegd kan onder andere worden getest met een topologische testtechniek. De topologische test beschrijft mogelijke relaties tussen typen geometrie. Vervol gens kan gekeken worden welke situaties wel of niet relevant zijn en op basis daar van een MoSCoW-prioriteitstelling worden toegepast. In het geval van een nieuw type afsluiter die op leidingen wordt geplaatst zouden in eerste instantie alleen de punt-geometrierelaties in aanmerking komen, waarbij de punt-lijn-relatie het belangrijkst is. Volume is niet van toepas sing. Fig. 4 geeft een overzicht van de mogelijke relaties in combinatie met een testprioriteit, 'Must test'is rood gearceerd, 'Should test'is oranje. Op basis hiervan kunnen testgevallen verder worden gespecificeerd. De punt-lijnrelatie is geclassificeerd als must-test en kan verder worden gespecifi ceerd. Er dient te worden onderzocht welke objecten een lijn-geometrie hebben en Punt-Punt Punt mag niet op punt vatten. Lijn - Polygoon Lijn moet binnen polygoon vallen, startpunt fijn moet op rand polygoon vallen etc. Punt - Lijn Punt moet op lijn vatten, punt moet op einde Hjn vatien, punt mag niet op lijn vallen etc. Lijn - Volume Lijn mag niet in volume lopen, Lijn moet geheel binnen volume vatten etc. Punt - Polygoon Punt moet binnen polygoon vallen, punt moet op grenspunten vallen etc. Polygoon - Polygoon Polygoon mag niet over ander polygoon vallen, polygoon moet geheel binnen polygoon vallen etc. Punt - Volume Punt moet binnen volume vallen, punt moet op volume vallen etc. Polygoon - Volume Polygoon moet op volume vallen. Polygoon mag niet groter zijn dan volume etc. Lijn - Lijn Lijn mag niet lijn snijjden, lijn mag lijn niet kruisen etc. Volume - Volume Volume moet binnen volume vallen, volume moet gedeefteüjk ander voiume snijden etc. Fig. 4. Topologische relaties: punten, lijnen, polygonen en volumes. Geo-lnfo 2010-11/12 7

Geo-Info | 2010 | | pagina 9