Gegevens, gegevens en nog meer gegevens...! Toekomst De landmeetkundige inwinning draait om niets anders dan gegevens. Meer gegevens betekent meer informatie en meer informatie betekent een beter overwogen beslissing of een beter onderbouwd argument. Er wordt steeds meer gebruikgemaakt van 'generieke'gegevens-inwintechnieken. Waar voorheen met een tachymeter punten werden opgenomen kan nu worden volstaan met het maken van een scan of door het inzetten van remote sensing. Dit kan zowel vanuit de lucht als vanuit de ruimte. Over vijf jaar zijn er miljoenen waarnemingen per dag Pieter Kuyck (adviseur Geodesie) pieter.kuyck@grontmij.nl en Niek Minderhoud (adviseur Marketing) niek.minderhoud@grontmij.nl De moeilijkheid verschuift van het inmeten naar het interpreteren van de vele gegevens. Monitoren wordt nog vaak via een enkelvoudige sensor, zoals een tachymeter of waterstandmeter uitgevoerd. Steeds vaker worden camera's, warmtebeelden en radarbeelden ingezet. Hiermee worden ontzettend veel gege vens ingewonnen die niet direct zijn te vertalen naar bruikbare informatie. Over vijf jaar zullen er standaard miljoenen waarnemingen per dag zijn en zijn tera bytes de normaalste zaak van de wereld. Waar vroeger beslissingen werden genomen in het veld, worden deze nu op het kantoor gemaakt. Database management heeft hierbij een belangrijke positie. Om de gegevens nuttig te maken voor opdrachtgevers worden de grote hoeveelheden gegevens gekoppeld aan andere gegevens. beeld maatschappelijke vraagstukken. Het is belangrijk voor een geodeet vroegtijdig te worden betrokken in het proces, zodat zijn kennis over De systemen die automatisch filteren, groeperen en analyseren spe len hier een cruciale rol. Niet één vraag, probleem of risico is hetzelfde, dus zullen deze systemen flexibel moeten worden ingericht. De voornaamste reden van monitoren is het beheersen van risico's. Risico's die om verschillende redenen ontstaan. Bouwac tiviteiten, ontwerpbeslissingen of bijvoor- het inwinnen van meetgegevens kan worden gebruikt om de risico's inzichtelijk te maken en beter te beheersen. De geodeet moet op zijn minst de taal van andere vakdisciplines begrijpen, en deze bij voorkeur ook spreken. Gezamenlijk tot een beter eindproduct komen, dat is waar het om draait als de vakdisciplines de krachten bundelen. De geodeet gebruikt De Bavelse Berg 10 Geo-lnfo 2011-1

Geo-Info | 2011 | | pagina 12