Kort gezegd de risico's van bouwwerkzaamheden worden beheersbaar zijn kennis voor de wijze van inwinnen, het presenteren van de resultaten, maar ook het op het juiste moment leveren van de resultaten. In de toekomst zal een geodeet samen werking moeten zoeken met partijen waarmee de krachten kunnen worden gebundeld. Alleen door samenwerking is het mogelijk de vakkennis van de geodeet optimaal te laten renderen. Regelmatig zie je dat andere vakdisciplines zelf meten, zelf een monitoringsysteem opzetten en hierbij ook geodetische instrumenten gaan gebruiken. worden genomen om deze te verkleinen. Meteen meer traditionele manier van inmeten zou de geodeet relatief veel tijd kwijt zijn met het inwinnen van relatief weinig gegevens. Nu is continu gemeten, waardoor een veelvoud aan meetwaarden beschikbaar is gekomen. Dit grote aantal metingen gaf bij de opbouw een continu beeld van de zettingen en bij het bepalen van de geotechnische parameters een nauwkeurige trend van het zettinggedrag. De geodeet kan de vraag daardoor voor zien van een passend antwoord en een onderbouwd advies. Vaak is veiligheid of politiek een reden om te monitoren. Dit is onder andere de reden waarom de Oude Kerk in Delft continu wordt gemonitord. Door het toepassen van meerdere sensoren wordt iedere verzakking of De huidige instrumenten en zeker de toekomstige instrumenten maken dit zonder meer mogelijk. Het gevaar zit in de kwaliteit van de kennis, het proces van inwinnen en het verwerken van de resultaten. Vaak levert dit onbetrouw bare resultaten op. Resultaten op basis waarvan beslissingen worden genomen. Een opdrachtgever stelt niet"ik wil dit of dat monitoren". De opdrachtgever zal de markt juist benaderen met een ontwerp-, of een constructievraag. De risico's die ontstaan bij het bouwen of construeren wil men minimaliseren.Toegevoegde waarde creëren in het totale proces, dat is waar het uiteindelijk allemaal om draait. De geodeet speelt hierbij een belangrijke rol. Het leveren van gegevens en de advi sering omtrent de inwinning blijven de primaire taken. Daarnaast zal de geodeet de waarde van de gegevens beoordelen vanuit het oogpunt van de geometrie, zodat de hoofdvraag kan worden vertaald naar een concreet antwoord en de juiste beslissingen genomen kunnen worden. Een voorbeeld is de Bavelse Berg in Noord-Brabant. Grontmij heeft onderzoek verricht naar de mogelijkheden voor het ontwikkelen van een bedrijventerrein op deze afvalberging van 38 hectare. Een afvalberging bestaat uit een boven- en een onderafdichting, waarbij het van groot belang is dat de bovenafdichting niet wordt beschadigd. Bijkomend probleem is dat voor het verstrekken van een vergun ning de sonderinggegevens aangeleverd De Oude Kerk Delft moeten worden. Echter op een afval berging mag niet gesondeerd worden. Om deze gegevens te achterhalen is op de afvalberging een opstelling voor een proefbelasting uitgevoerd. Hiervoor zijn grondterpen en puntbelastingen in de vorm van stapels steiconplaten geplaatst. De zetting van de ondergrond is ter plaatse van de terpen en in de nabijheid geregis treerd. Bij de opbouw van een grondterp zal in de eerste dagen de grootste zetting ontstaan en is risico op beschadiging het grootst. Door con tinu te meten, vooral in de eerste weken van de proef, werden te grote zettingen vroegtijdig gesignaleerd. Het risico van de beschadiging van de bovenafdichting is in beeld gebracht, zodat maatregelen konden Geo-lnfo 2011-1 11

Geo-Info | 2011 | | pagina 13