Twitteractie De geodeet zal nog nauwer moeten samenwerken met andere vakdisciplines Keer terug! Mufl 14 Aw« MM 1« flu* tijd Cuurl ((di(]-[nund]> Zettingsdiagram. verandering direct waargenomen. Er kunnen dan direct maatregelen worden genomen en wanneer dit noodzakelijk is kunnen de omwonenden direct worden gealarmeerd. Verzekeringsmaatschappijen hebben hier ook een steeds groter belang bij. Bij sloop- of graafwerkzaamhe den is monitoren steeds vaker een voorwaarde. En als het geen voorwaarde is, dan willen aannemers zelf de risico's in kaart brengen en beheersen, zodat altijd kan worden aangetoond dat de werkzaamheden niet in relatie staan met de ontstane schade. Monitoring wordt ook veelvuldig gebruikt binnen de eigen gelederen. Onze divisie Water Energy gebruikt deze techniek voor onderzoek naar de grondwaterstand en vraagstukken betreffende de verdroging- problematiek. Het Nieuwe Rijksmuseum in Amsterdam wordt momenteel compleet verbouwd. Grontmij is sinds eind 2008 begonnen met het monitoren van de grootschalige bouwwerkzaamheden met als doel het ondersteunen van externe partijen door nauwkeurige en waardevolle gegevens aan te leveren om het oude monumentale pand voor zoveel mogelijk schade te behoeden. Kort gezegd, de risico's van de bouwwerk zaamheden wor den inzichtelijken daardoor beheersbaar. Bij dit project worden zettingsmetingen, deformatiemetingen, grondwaterstand metingen, trillingsmetingen, scheurmetin- gen en inclinometingen uitgevoerd. Het betreffen zowel metingen rondom als in en onder het historische gebouw. Alle metingen worden weergegeven en aangeboden in digitale rapportages. Op basis hiervan kunnen de betrokken partijen de gevolgen van en voor hun werkzaamhe den zien en erop anticiperen. Een deel van de bovenstaande metingen wordt via een continu online systeem uitgevoerd. Dat wil zeggen dat de opdrachtgever continu, via internet, over de meest recente meetgege vens kan beschikken. Deze doorlopende metingen zijn voorzien van een alarme ringssysteem. Diverse zwaa ilichten op het gehele bouwterrein en daarnaast een sms-alert-systeem dat de directie meteen waarschuwt als bepaalde grenswaarden overschreden dreigen te worden. Maar welke rol blijft er voor de landmeter dan eigenlijk over in deze situatie? Bij het inwinnen van een grote hoeveelheid gegevens, vooral met continue systemen, is de kennis van het op te nemen object minder relevant. De grote hoeveel heid gegevens kan immers op kantoor eenvoudligi worden gefilterd. De taken van de landmeter zullen bestaan uit twee disciplines. Met name op het gebiedl van de verwerking van gegevens zal een belangrijke verschuiving plaatsvinden. Het wordt nog belang rijker juist de grote hoeveelheid gegevens te filteren, en te groeperen zodanig dat de informatie in 'hapklare brokken'aan de klant wordt gepresenteerd. De informatie die de klant verder helpt in zijn proces, het probleem oplost of het risico beheerst. Daarnaast zal de inwinning en verwerking van gegevens op term ijn steeds verder worden geïn tegreerd binnen processen van andere vakgebieden. Juist voor vakgebieden zoals civiele techniek of bouwkunde is het van groot belang keuzes te maken op basis van geodetische informatie. Een ding is zeker, het werk van de landme ter kan een belangrijke rol spelen in het proces zolang de landmeter zich inleeft in de processen en doelstelling van andere vakdisciplines. Wethouder Jan Franx is een Twitteractie begonnen om de dijk tussen zijn stad Enkhuizen en Lelystad op de weerkaart van RTL Nieuws te laten zetten. Dat de Houtribdijk niet ingetekend staat op de kaart die de omroep gebruikt is de wethouder een doorn in het oog. De oproep aan RTL om de dijk op de kaart te plaatsen is voor Franx slechts een begin. De wethouder wil ook SBS erop aanspreken. "Soms hebben ze de dijk wel op de weerkaart, de andere keer niet". TomTom, het bedrijf dat navigatie systemen ontwikkelt, maakt het volgens Franx nóg bonter: "Als je met de auto halverwege de Moutribdrijk bent, roept het systeem 'keer terug!' Dat lijkt toch nergens naar? Ik ben echt van plan dit aan te kaarten". Bron: www.binnenlandsbestuuf.nl 12 Geo-info 2011-1

Geo-Info | 2011 | | pagina 16