Opwaardering van de inwinning Column Harry Alers Enkele gerenommeerde bedrijven hebben ervoor gekozen om hun'call centra'te bemensen met hbo'ers en academici. De ach terliggende gedachte is dat klanten dan direct worden gehol pen door medewerkers die van de hoed en de rand weten. De klanten worden zonder doorverwijzing direct geholpen. Dat is positief voor het imago van het bedrijf. Bovendien krijgen de medewerkers van die call centra, op basis van de gesprekken of klachten, veel extra informatie over de productie, levering en service van het bedrijf. Die informatie leidt tot voorstellen en verbeteringen. Dat zijn de 'indirecte' positieve effecten van deze werkwijze. De verbeteringen komen ten goede van het bedrijf en de klanten. Naar analogie van de bezetting van die'call centra'is het bevreemdend dat bij de belangrijkste schakel in het produc tieproces van de geo-informatie nauwelijks hoger opgeleiden betrokken zijn. Ik heb het dan over de inwinning van gegevens. Wat mij betreft is de inwinning het hoofdbestanddeel van de geo-productieketen. Als de ingewonnen informatie gebrek kig is, of zelfs foutief, dan heeft dat directe gevolgen voor de kwaliteit van het eindproduct. Als de inwinning niet efficiënt gebeurt, heeft dat bovendien forse negatieve effecten op de totale kosten. Het zou helemaal niet vreemd zijn als het belangrijkste onder deel van het productieproces wordt uitgevoerd door mensen die volledig overzicht hebben over het proces en de verwach tingen kennen met betrekking tot het eindresultaat. De meest bekwame mensen zouden moeten worden ingezet om de optimale kwaliteit in die fase van het proces na te streven. In de praktijk zien we bij geo-informatie echter zelden dat de inwin ning van informatie wordt uitgevoerd door hoger opgeleiden. Dat is mijns inziens het resultaat van een kostenafweging. Volgens mij stamt die afweging uit de tijd datdriemansploegen werden ingezet voor de gegevensinwinning. Bovendien wordt er, misschien wel te gemakkelijk, vanuit gegaan dat de inwin ning arbeidsintensief'bulkwerk' is waarop veel te besparen valt als het werk wordt gedaan door medewerkers in een lagere salarisschaal. De technische mogelijkheden van de inwinning zijn de laatste decennia in snel tempo veranderd. De organisatie van de inwinning en de personen die ermee worden belast zijn echter nauwelijks aangepast. Die optie staat zelfs niet ter discussie. Volgens mij is dat ten onrechte. Het is de moeite waard te onderzoeken wat de gevolgen zijn voor de kwaliteit van het eindproduct als de inwinning door bijvoorbeeld hbo'ers of academici zou worden uitgevoerd. Wat zou dat betekenen voor de kwaliteit en efficiëntie van de inwinning en van het hele pro ductieproces? Is een eventueel verschil in geld uit te drukken? Hoe verhoudt dat verschil in kwaliteit zich tot de eventuele hogere kosten van de inwinning? Zijn er ook'indirecte'effec ten? En zijn ook die in een waarde uit te drukken? Zeker nu het 'solo'-meten steeds meer aan de orde is zou het resultaat van een dergelijk onderzoek verrassend kunnen zijn. Het zou me niets verbazen als het zou leiden tot een andere inzet (en rekrutering) van medewerkers voor de inwinning van gegevens. Voordelen die bijvoorbeeid behaald kunnen worden zijn dat werkzaamheden beter met elkaar gecombineerd gaan worden, dat nieuwe mogelijkheden eerder onderkend wor den en dat de relatie tussen inwinning en verwerking wordt verbeterd. Maar ook op andere terreinen zullen voordelen behaald kunnen worden die rechtvaardigen om anders met de inwinning om te gaan. Met inwinning is overigens niet alleen bedoeld het doen van metingen maar ook inwinning ten behoeve van andere geo-taken. Een negatief effect zou zijn dat al die mensen die nu belast zijn met de gegevensinwinning zonder werk zouden komen te zitten als hun werk voortaan wordt uitgevoerd door hoger opgeleiden. Ik denk dat het wel mee zal vallen omdat er van die categorie niet voldoende mensen beschikbaar zijn voor de inwinningi. De huidige'inwinners'blijven daarom onmisbaar voor de inwinning, ook al dient de'koers'anders te word en. Een positief effect zal zijn dat de inzet van meer hbo'ers en acade mici wellicht zal leiden tot meer aandacht voor de inwinning. Een opwaardering van de inwinning zou overigens geheel terecht zijn, want het is de basis van het eindproduct Momen teel wordt de inwinning echter niet altijd zo gewaardeerd. De kwaliteit van de inwinning dient te staan als een huis. Als die kwaliteit niet goed is dan zijn de overige werkzaamheden niet meer dan het optrekken van een facade voor een krak kemikkig bouwwerk. Een opwaardering van de inwinning doet recht aan het belang ervan voor alle geo-producten. Harry Alers, projectadviseur Gemeente Sittard-Gefeen, Harry.Alers@sittard-gefeen.nl Geo-lnfo 2011-1 13

Geo-Info | 2011 | | pagina 17