Visie op inwinning en stand van zaken Kennis van inwinning is een must voor iedere geo-informatieprofessional. In dit artikel wordt uitgelegd waarom. Tevens maken we van de gelegenheid gebruik om de nieuwtjes van de opleiding met u te delen. Visie op inwinning Visie op datakwaliteit Visie op opleiding Competenties ir. Eric Hagemans, teamleider voor de opleidingen Geodesie/Geo-informatica en CivieleTechniek van het Instituut voor Gebouwde Omgeving van de Hogeschool Utrecht, eric.hagemans@hu.nl Af en toe moetje als opleiding de vraag stellen of het programma nog aan de eisen van deze tijd voldoet. Je gaat dan wat sparren met je vrienden in de beroepsgroep en destilleert daar een actueel beroepsbeeld uit. Voor het recent (2008) vernieuwde programma hebben we op die manier een nieuwe set compe tenties opgesteld. Het thema 'inwinning' van deze Geo-lnfospecial speelt daarin nog steeds een prominente, zij het niet allesbepalende rol. Om de ontwikkelingen op het gebied van inwintechnieken voor de komende tien jaar te kunnen inschatten lijkt een terugblik handig. Twintig jaar terug begon GPS aan een voorzichtige opmars en werd het spoedige einde van de tachymeter voorspeld. Vooralsnog is deze er echter nog, met name binnen de maatvoering in de bouw-infra wereld. GPS is gewoon geworden, al zijn er gigantische vorde ringen gemaakt in aanvullende bewe gingssensoren in kleine apparaten die in combinatie met GPS tot spectaculaire resultaten leiden. Ter vergelijking, in de Fig 7. jaren tachtig was traagheidsnavigatie nog zeer experimenteel. Fotogrammetrie leek met de komst van laseraltimetrie de beste tijd te hebben gehad, maar lijkt nu juist levendiger dan ooit. Daarom besteden wij in ons programma nog steeds ruim aandacht aan diverse inwin- en verwer kingstechnieken en proberen daarbij de nieuwste ontwikkelingen zoals lidar (fig. 1) in de modules te verwerken. Wij denken dat voor een geo-infor- matiespecialist een goed inzicht in inwintechnieken onontbeerlijk is om het verantwoord 'spelen' met bestanden te kunnen begeleiden. Ook inzicht in de geometrische kwaliteit en kaartprojecties is daarbij van groot belang. Denk bijvoor beeld aan de vraag hoe je bestanden verantwoord aan elkaar knoopt. Een rommelige omgang kan bij de analyse tot grote vergissingen leiden en dus tot slechte besluitvorming. Het voormalige vak waarnemingsrekening ('mathema tische geodesie'aan deTU Delft) wordt daarom omgebouwd naar een cursus geo metrische kwaliteit waarin naast dezelfde elementaire principes ook aandacht wordt besteed aan de kwaliteitsbeoordeling van bestanden en manieren om deze op een correcte maar praktische wijze te combi neren. Wij zien ons als een brede opleiding tot geo-informatieprofessional met als onderscheidende, inhoudelijke kenmer ken specialistische kennis van inwinning en datakwaliteit (geodesie), van visua- satie (kartografie) en van opslagstruc turen (ruimtelijke databases). Daarnaast proberen we onze studenten te trainen in de rol die de geo-informatieprofessional in de samenwerking met andere beroeps groepen speelt. Vanwege het belang van de geodesie koesteren we daarom als opleiding nog steeds onze onpraktische maar wel de lading dekkende, dubbele naam. De geo-competenties vormen een belang rijk referentiekader van ons programma. Het specialistische karakter van de oplei ding ligt in de eerste drie competenties besloten. Het samenwerken met anderen vooral in competenties 4-6. 1. Inwinning - registreren (meten en inventariseren) en bewerken van geo-gegevens. 2. Beheer - opslaan en onderhouden van geo-informatie. 3. Visualisatie - presenteren van geo- informatie. 4. Ontsluiting - geo-informatie ana lyseren en toegankelijk maken voor derden. 5. Kwaliteit - mathematisch beoordelen van de waarde van geo-objecten en -metingen. 6. Advies-ondersteunen van geo- informatiegebruik bij ruimtelijke beheer- en ontwerpprocessen 7. Management leiding geven aan processen voor totstandkoming en gebruik van geo-informatie 8. Geo-ICT - ontwerpen van toepassin gen voor geo-informatiesystemen Naast dit referentiekader bestaan er ook beschrijvingen van de gewenste onder werpen (benodigde basiskennis), van de beroepscontext en van algemenere competenties als samenwerken, leiding geven enz. 14 Geo-lnfo 2011-1

Geo-Info | 2011 | | pagina 18