Overzichtelijke data In de praktijk ,1 40 Drie of vier profielen (ook wel radarbak- ken) verrichten tegelijkertijd minimaal duizend metingen per seconde. Zo zorgt de GeoRadar voor continuïteit van de metingen. De metingen worden zo getriggerd dat er tussen de dwarsliggers in wordt gemeten. De computer geeft ruwe meetdata op de computer direct weer in grijstinten. Uit deze data zijn de grensvlakken tussen de verschillende grondlagen te herken nen aan de donkere reflectielijnen (fig. 2, bovenste grafiek). De GeoRadar bepaalt aan de hand van de penetrerende snel heid voor elke reflectie of grondlaag wat de samenstelling daarvan is. Na het bewerken van de data krijgt iedere grond laag een eigen kleur. Op deze manier wordt een mooi overzicht verkregen van de ingewonnen data (fig. 2, onderste grafiek). Kleurenfilters, zogenaamde Rainbow- filters (fig. 3), geven inzicht in de mate van vervuiling van het ballastbed. Gebieden vangt deze reflecties op en vertaalt ze in digitale informatie. Na bewerking met een computer ontstaat een helder beeld van de kwaliteit en de samenstelling van de verschillende tussenlagen in de grond. Het doel van deze metingen is het bepalen en vastleggen van de geotechnische kwaliteit van het spoor. Deze kwaliteit kan onder andere worden bepaald door het meten van: 1. de ballastdikte; 2. de vervuiling van de ballast; 3. de waterhuishouding; 4. de ballastpockets (ballastzak). Gezamenlijk biedt deze informatie een goed overzicht van de draagkracht van het spoor(lichaam). Om het spoor goed te kunnen meten worden radarantennes aan een frame gehangen die op zijn beurt om de buffers van een trein is bevestigd. Vervolgens kan continu, met snelhe den tot en met 160 km/u, data worden ingewonnen. Theoretisch is het mogelijk om tot tien meter diepte reflecties te meten. Echter binnen het spoor is dit niet gebruikelijk. Een diepte tot twee meter is vaak voldoende. Fig. 4. Data in sD-modei. Fig. 2. Boven: Ruwe meetdata met boring, onder: bewerkte meetdata. width [m] Fig. 3- 'Rainbow-filter'. 0 8 60 8 120 160 <s 200 f-240 T3 DISTANCE (MHERÏ 58900 59100 5-118A/58.515. 59100 59000 18 Geo-lnfo 2011-1

Geo-Info | 2011 | | pagina 22