Fig. 2. Waterschap en droge voeten? werkzaam: projectleiders maatvoering, werkvoorbereiders, hoofdlandmeters, landmeters, assistent landmeters en GIS- medewerkers. Bij het bedrijfsonderdeel Geodesie zijn ongeveer 60 medewerkers in vaste dienst met daar bovenop een flexibele schil variërend van 20 tot 60 medewerkers. Een deel van het werk van de afdeling Geo desie komt van Heijmans en een ander deel van de externe markt. Een rondje langs de mensen op de werkvloer levert een breed beeld op aan werkzaamheden. Zo zijn Jeroen Redering en Lars de Vries bezig met KernGIS. Heijmans beheert alle rijkswegen in onder andere Zeeland en Noord-Nederland. Op afroep wordt er gemeten en verwerkt. Jeroen werkte aan de verwerking van de ingemeten gegevens in KernGIS. Zijn kamergenoot Lars was bezig met de verwerking van de Rondweg Ommen. Met de komst van deze nieuwe rondweg lopen de wegen groten deels langs in plaats van door de kern van Ommen. Mare vertelt, voor het ontstaan van Breijn werkzaam bij Van Kleef, dat Van Kleef destijds de DTM heeft gemeten van de bestaande situatie. Op basis van deze meting is door Breijn Grootschalige Infra het ontwerp gemaakt, heeft Heijmans het werk gerealiseerd en Breijn Geodesie voert nu de revisie en de verwerking in KernGIS uit. Zo heeft Mare aan de basis gestaan van de Rondweg en ziet hij ook het eindresultaat. Een kamer verderop wordt gewerkt aan een project van waterschap Aa en Maas. Claudia van Diepen vertelt dat het Waterschap de gegevensset van de oppervlaktewa teren wil actua liseren door alle waterlopen te laten inmeten en inventa riseren. Het betreft ruim 2600 kilometer watergang. "Om alle werkzaamheden goed en op tijd te leveren, zijn vier ploegen, uitgerust met waterpas, waadpak, tachyme- ter, GPS en pencomputer, continu aan het meten. Uiteraard moet de ploeg ook met regelmaat gebruikmaken van een boot" legt zij uit. Snoertjes, instrumenten, planning. Om alle projecten goed te laten verlopen is er natuurlijk voldoende en juiste apparatuur nodig en moet er afstemming plaatsvin den over de inzet van de medewerkers. John Reekers en Yuksel Buyukcelik houden zich hier dagelijks mee bezig. "Hier wordt gewerkt", zegt John, en enthousiast gaat hij in op de diverse activiteiten. Hij vertelt over een project op het ECT-terrein. Om wagons zonder besturing te laten rijden, Fig. 3. ECT-terrein. heeft Breijn 25.000 transponders geplaatst op het terminalterrein te Rotterdam. Hoe nauwkeuriger de uitzetting plaatsvond, hoe efficiënter de wagons konden rijden. En dat betekent kostenbesparing voor de opdrachtgever. Tijdens de gesprekken met de mede werkers komen ook de zogenaamde spoedprojecten van Eurlings ter sprake. Files en wegomleggingen zijn herkenbare en dagelijkse problemen voor duizen den weggebruikers. Dat is de reden dat Rijkswaterstaat, in opdracht van voormalig minister Camiel Eurlings, spoedprojecten heeft aangewezen. Door snellere procedu res is er sneller resultaat en zijn er hopelijk minder files. Heijmans, en Breijn, hebben ingeschreven op vijf spoedprojecten en drie daarvan zijn opdracht geworden. Mare geeft aan dat bij deze projecten geen kaartmateriaal van de wegen beschikbaar werd gesteld. De door Breijn gemeten DTM's dienden als basis voor de collega's, die met het ontwerp verder gingen. Een van de redenen voor het verkrijgen van drie van de vijf projecten was het doorstromingsplan. Op slimme wijze is omgegaan met weg- en rijstrook omleggingen, zodat de doorstroom van het rijverkeer gewaarborgd is. Kleine projecten worden direct vanuit kantoor aangestuurd. Voor grote projec ten worden projectteams samengesteld die vanuit de werkkeet de activiteiten organiseren en uitvoeren. Zo rijden wij in de middag richting de keet in Eindhoven om een bezoek te brengen aan het project Geo-lnfo 2011-1 23

Geo-Info | 2011 | | pagina 27