Meten Coentunneltracé zonder verkeershinder De ontwikkelingen op het gebied van inwinningstechnieken gaan razendsnel. Ongeveer twee jaar geleden verschenen de eerste mobiele laserscansystemen. Dit artikel gaat over de ervaring met zo'n systeem. Geen verkeershinder. Wel 2,5 miljard punten m Joost Assendelft, Afdelingshoofd Geodesie Advin regio Noordwest, Joost.assendelft@adlvin.nl mJdm. Begin 2009 is Mobile 3D Mapping BV opgericht. Een succesvol samenwerkings verband tussen Advin en KOAC NPC. Het idee achter Mobile 3D mapping BV (M3DM) is het uitvoeren van snelle, nauwkeurige en veilige metingen van wegen, zonder daarbij het overige verkeer te hinderen. De metingen worden rijdend in het verkeer uitgevoerd, waardoor geen verkeersmaatregelen nodig zijn. Dit komt de doorstroming van het verkeer en de veiligheid van de weggebruikers en van de landmeters ten goede. M3DM heeft het meetsysteem zelf ontwik keld en gebouwd, omdat bestaande in de markt verkrijgbare systemen niet konden voldoen aan de gewenste nauwkeurighe den. Er is een rijdend systeem gebouwd dat aan de nauwkeurigheid voldoet van een DTM-asfalt, waarbij voor de harde topografie geldt dat 0^=3011 en az=o,5cm. Deze nauwkeurigheid wordt gehaald zonder gebruik te maken van paspunten op of naast de weg. De kracht van het systeem zit in de combinatie van een uiterst nauwkeurige scanner, een INS en GPS- ontvangers die zeer snel in 'fix' komen. INS staat voor Inertial Navigation System en is een verzameling van versnellingsmeters en gyroscopen die heel nauwkeurig de relatieve verplaatsing van het voertuig kunnen meten. De verwachting is, dat steeds meer metingen van bestaande infrastructuur rijdend worden uitgevoerd. Het aantal producten dat met een keer rijden kan worden vervaardigd neemt steeds verder toe. Door de meetwagen in de nabije toekomst met meerdere sensoren, zoals fotocamera's, videocamera's, radar en hoogfrequente lasers uit te rusten, kan met een keer rijden een DTM worden gemeten, spoorvorming en langsvlakheidl worden bepaald en bijvoorbeeld schades aan de weg worden vastgelegd. M3DM bestaat nu bijna twee jaar en heeft inmiddels ruime ervaring opgedaan met dynamisch laserscannen. Iemand zei bij de start van de ontwikkeling:"Het is een weg met 100 valkuilen... en je komt ze allemaal tegen". Achteraf kan worden gezegd dat dat inderdaad klopt. Zo waren we bijvoorbeeld in het begin geneigd om teveel data in te winnen. Hierdoor merkte je echter dat de verwerking langer duurde dan noodzakelijk. Ook is er een keer begonnen met meten, zonder dat de INS voldoende gekalibreerd was. Hierdoor gaf de INS verkeerde posities. Zo is er veel geleerd en zijn veel mooie projecten uitgevoerd. Een van die projecten was het inmeten van het Coentunneltracé (RW10 en RW8), inclusief de tunnel en viaducten. Voor de eng ineering van het Coentun neltracé is een goede inmeting van de bestaande situatie van cruciaal belang. Van de huidige tunnel en aanvoerwe gen zijn geen betrouwbare tekeningen aanwezig- Voor het ontwerp van de aanpassingen aan de bestaande tunnel, kunstwerken en wegen zijn nauwkeurige tekeningen vereist. Coentunnel Construc tion vof heeft M3DM benaderd voor het inmeten van het totale tracé van 25 kilo meter (circa 2x12,5 km hoofdrijbaan, paral lelrijbaan en op- en afritten). Coentunnel Fig. 1. Meetwagen. Construction wordt door Rijkswaterstaat Geo-lnfo 2011-1 25

Geo-Info | 2011 | | pagina 29