Fig. 3. Puntenwolk Coentunnel beoordeeld op de beschikbaarheid van de weg door middel van een bonus/malus regeling. Voor Coentunnel Construction levert het meten zonder verkeersmaat regelen dus ook een groot financieel voordeel op. Een voorwaarde voor een goede meting is een droog wegdek en temperatu ren boven de -5°C. Het tracé met een lengte van 25 kilometer is gemeten in vier nachten en een dag.Traditionele metingen zouden ongeveer acht tot tien weken in beslag nemen en daarnaast zou voor aanvullende vragen opnieuw gemeten moeten worden, terwijl aanvul lende gegevens nu uit de puntenwolken kunnen worden gehaald. De metingen zijn 's nachts uitgevoerd omdat er dan minder verstoring is van de puntenwolk door langsrijdend verkeer. Daarnaast is er eenmaal overdag gemeten om foto's te maken van het tracé, die door middel van GPS-plaatsbepaling zijn vastgelegd in het RD-coördinatenstelsel. Deze foto's zijn ook rijdend gemaakt, zodat dit geen verkeers- hinder heeft opgeleverd. Tijdens het uitvoeren van de metingen rijdt de meetauto ongeveer 80 kilometer per uur. Bij deze snelheid wordt iedere 20 centimeter een dwarsprofiel over de weg gemeten, leder gemeten profiel bestaat uit ongeveer 2000 gemeten punten met een nauwkeurigheid van 5 mm in x-, y- en z-coördinaten. De hele meting van het Coentunneltracé bevat 2,5 miljard punten. De meting wordt tijdens het rijden continu getoetst aan een aantal kwaliteitscriteria. Hierdoor worden alleen goede meetgegevens opgeslagen en punten met een slechte kwaliteit gene geerd. Om de kwaliteit aan te kunnen tonen aan de opdrachtgever zijn op een aantal plaatsen langs het tracé statische scans vanaf bekende punten uitgevoerd. De puntenwolken van de statische scans zijn vergeleken met de puntenwolk van de dynamische scan. Deze vergelijking van de scans bevestigde dat de gevraagde kwaliteit was gehaald. De statische scans zijn dus niet nodig om de kwaliteit van de dynamische scan te verbeteren, maar zijn alleen gebruikt om de kwaliteit aan te tonen van de innovatieve dynamische meetmethode. Het eindproduct is een Digitaal Terrein Model in MX, dat voldoet aan de door Rijkswaterstaat gestelde eisen aan bijvoor beeld kwaliteit, volledigheid en laaginde- ling. Daarnaast zijn ervan acht kunstwer ken complete 3D-modellen vervaardigd en opgeleverd, waarbij de data in verschil lende lokale stelsels is opgeleverd. De DTM-meting voor het complexe en zeer drukke Coentunneltracé is zonder verkeersoverlast en onder veilige omstan digheden uitgevoerd. Door toepassing van de dynamische meetmethode zijn voor de opdrachtgever hoge kosten voor verkeersmaatregelen en beschikbaarheid van de weg uitgespaard. Meer informatie kunt u vinden op www.advin.nl en www.m3dm.com Fig. 2. Puntenwolk Coenplein. 26 Geo-lnfo 2011-T

Geo-Info | 2011 | | pagina 30