een aanvulling op huidig? Elke landmeter een bril Augmented reality Mutatiemeting met laserscanning. het werk van de landmeter staat relatief gezien nog in de kinderschoenen. Hoe geavanceerd de nieuwe technieken ook zijn, tot op heden is er niet een geschikt gebleken om de bestaande technieken volledig te verdringen. Het is ook niet onze verwachting dat dit met het laserscannen zal lukken. Laserscannen schatten wij in als een techniek die vooral het bulkwerk voor zijn rekening neemt. Maar de snelheid waarmee een mens kan beoordelen of een situatie is gewijzigd wordt niet eenvoudig verslagen. Zeker niet omdat het onze verwachting is dat de mens hierin, met aanvullingen op de bestaande technieken, steeds beter geholpen zal worden. De pencomputer is hierin een eerste grote stap voorwaarts gebleken. Dankzij de pencomputer met handige software, in ons geval GTC VeldMan/ TachyMan, is het mogelijk het bestaande kaartmateriaal mee naar buiten te nemen. Dankzij een geïntegreerde GPS-ontvanger weet de pencomputer waar hij is en kan hij het juiste kaartmateriaal direct tonen. De mens kan eenvoudig constateren of de huidige situatie afwijkt van de eerder vastgelegde en daarna bepalen hoe de wijziging wordt ingemeten. Toekomstige kleine verbeteringen moeten worden gezocht in bijvoorbeeld een ingebouwd kompas dat ervoor zorgt dat het kaartmateriaal op het scherm altijd automatisch wordt georiënteerd in de kijkrichting van de landmeter. Apparaten als een iPad hebben deze functionaliteit al ingebouwd. Een andere verbetering is het intuïtiever laten werken van de gebruiker. Enerzijds zou dit kunnen door de introductie van de Multi-touch-functi- onaliteit op de tabiets waarmee pan- en zoomfuncties als knopjes overbodig worden Net als op de iPad/iPhone kun je 'pannen'door je vinger in de juiste richting te bewegen en zoomen door je vingers naar elkaar of uit elkaar te bewegen. Een hele andere mogelijkheid, die vooral aantrekkelijk is in het kader van het reduceren van de fysieke belasting die het dragen van een 2-3 kg zware pencom puter met zich meebrengt, is het werken met een zogenaamd Head Mounted Display. Dit Head Mounted Display is wat ons betreft de echte opmaat naar de toekomst. Om de mens verder te helpen bij het optimaliseren van de inwinning gaat augmented reality een grote rol spelen, zo is onze stellige overtuiging. Wij stellen dit ongeveer als volgt voor: een land meter wordt uitgerust met een bril waar hij gewoon doorheen kan kijken, maar waarop ook het bestaande kaartmateriaal wordt geprojecteerd. Als de positie en kijkrichting van die bril bekend zijn dan hoeft een landmeter alleen maar op zoek naar plaatsen waar de werkelijkheid niet correspondeert met het geprojecteerde bestand. Ook moet hij met een druk op een knop informatie kunnen opvragen over het object waaraan hij werkt. Of dit nu BAG, BGT of beheer- informatie betreft, het kan allemaal. Ook kan hij de ouderdom van de bestaande informatie opvragen. En in het veld kan hij gelijk beslissen om al dan niet de informatie aan te passen aan de werkelijk aangetroffen situatie. Als hij twijfelt wat te doen treedt hij in contact met de betref fende verantwoordelijke, een senior of een beheerder of wie dan ook, die hij door middel van een camera op de bril live kan laten meekijken. Samen overleggen zij dan wat te doen. Dat hij voor de bijme ting een relatief eenvoudig techniek wil gebruiken en niet bijvoorbeeld laserscan nen, ligt dan voor de hand. Aangezien hij met een mee te dragen computer(tje) met internetverbinding rechtstreeks in de database werkt die op kantoor (of ergens ter wereld op een server) staat, zijn de aanpassingen direct beschikbaar voor andere gebruikers. Maar een heel belangrijke eis om tot deze func tionaliteit te komen is de aanwezigheid GTC Veldman op een Head Mounted Display. 30 Geo-lnfo 2011-1

Geo-Info | 2011 | | pagina 32