Van geodeet naar geomaticus Het ontstaan van nieuwe beroepsgroepen vraagt om beter geo-onderwijs Onze oude vertrouwde geosector raakt steeds meer geïntegreerd in de samenleving. Nieuwe toepassingsvelden vragen om nieuwe vormen van inwinning, beheer en verstrekking van geodata. En dat leidt tot andere beroepen, competenties en een nieuw slag geowerkers. Het onderwijs moet zich daar terdege op voorbereiden. Net als de geosector zelf! Geotoepassingen worden gemeengoed We raken al gewend aan innovatieve geo-informatiediensten die in het zoge noemde analoge tijdperk ondenkbaar waren. De tijd dat we met een kaart op schoot op vakantie gingen, is nog maar kort geleden. Navigatiesystemen zitten tegenwoordig standaard in nieuwe auto's. Een beetje smartphone staat bol van de geoapplicaties, die ons helpen een leuk restaurantje te vinden of de dichtstbij zijnde bushalte. Geo-informatie is een commodity aan het worden. Als we Gart ner mogen geloven, gaat het de komende jaren alleen nog maar sneller. Locatiedata duiken in steeds meer bedrijfsprocessen op. GPS-technieken zijn doorgedrongen tot op de tractor van de boeren, en maken van precisielandbouween realiteit. Er is Data-inwinning verandert mee Het inwinnen van geodata zal op korte termijn spectaculair veranderen. Data verzameling vanuit auto's met superieure Hendrik Westerbeek MSc, hendrik.westerbeek@arbeidsmarktgeo.nl De ontwikkelingen in de geosector zijn in een stroomversnelling terechtgekomen. Jarenlang is relatief rustig gewerkt aan de opbouw van bestanden met plaatsgebon den informatie. Alleen bij de Nederlandse overheden zijn al tussen de 30.000 en 50.000 bestanden geïdentificeerd. Veel werk is en wordt er gestoken in standaardisatie en interoperabiliteit. Koppelingen tussen bestanden komen steeds gemakkelijker tot stand. Postadressen van de landregistratie worden automatisch geüpdatet vanuit de adressenbestanden van de gemeenten. Bestanden van de Belastingdienst zijn gekoppeld met de bestanden van werkge vers en banken. Het persoonlijke aangifte formulier bevat inmiddels alle gegevens die vanuit verschillende bronnen zijn verzameld. Je hoeft als belastingplichtige de gegevens alleen nog maarte controleren. geen meldkamer meer in Nederland waar geen gebruik wordt gemaakt van geavan ceerde technologie om politie, brandweer of ambulance snel ter plaatse te brengen. Complexe milieuvraagstukken kunnen steeds beter worden beantwoord met geodata en geavanceerde GIS-technieken. De GIS-technologie is zo ver gevorderd dat ontwikkeling van informatieproduc ten niet meer wordt gehinderd door technische beperkingen. GIS-analyse wordt steeds belangrijker in financiële en managementprocessen. In de Verenigde Staten is de GIS-analist al opgedoken in de top honderd van beste banen! 32 Geo-lnfo 2011-1

Geo-Info | 2011 | | pagina 34