mm 6 mm Sluimerend arbeidsmarktprobleem en van de leden van GIN is in de buurt van de vijftig. Nog een paar jaar en de generatie die de voorbereidingen deed voor de inrichting van de geo-informatie- infrastructuur is met pensioen. En over de opvolging bestaat zorg. Immers de digitalisering ging gepaard met een sterke krimp van arbeidsplaatsen, waardoor de jonge instroom in de geobedrijven en de overheidsorganisaties decennia lang is gestagneerd. We hebben het economische tij niet mee. De overheid is flink aan het bezuinigen geslagen. De bedrijven houden de hand op de knip en letten begrijpelijk vaak op de korte termijn. De investeringsbereidheid is laag in de geo-sector. Daarbij is de markt van de jongeren inmiddels wel een vechtmarkt geworden. De geo informatie infrastructuur zal voor veel belangrijke werkgelegenheid gaan zorgen, maar het onderwijs en de arbeidsmarkt zijn hier niet goed op voorbereid. In Nederland is een scherpe mismatch zichtbaar tussen (latente) vraag en aanbod van personeel in de geosector op alle niveaus: mbo, hbo en wo. Daarbij gaat het om honderden arbeidsplaatsen per jaar, die, als we niet uitkijken, niet kunnen worden ingevuld. Nu al geven bedrijven aan dat opdrachten moet worden geweigerd, omdat men niet Nieuwe arbeidsmarkt vraagt ander onderwijs Sfi mm Gevecht om aandacht De beroepsgroep in Nederland die zich de afgelopen decennia met de digitalisering heeft beziggehouden is inmiddels op leeftijd gekomen. De gemiddelde leeftijd van de medewerkers bij het Kadaster eigen personeel scholen en bijscholen. Veel overheden en bedrijven ervaren hier momenteel het dilemma van de keuze tussen scholing en productie. De inrichting van de geo-informatie- Maar dat alles vergt wel dat het onderwijs wordt aangepast. In het relatief kleine Nederland moet het mogelijk zijn om dit in samenhang te organiseren. Het begint bij samenwerking. Diverse ROC's werken al samen op het gebied van geo-onderwijs. Dit geldt ook voor het hbo en het wo (bijvoorbeeld GIMA). Specialisten zijn en .-v kan beschikken over het juiste personeel. Niet voor niets is er druk aan het ontstaan op de duale opleidingen. Als je niet aan nieuw personeel kunt komen, ga je je infrastructuur vraagt om een redesign van arbeidsmarkt en onderwijs. De landmeter van de toekomst is een volstrekt andere landmeter dan die uit het verleden. Cameratechnieken en geo-ICTzullen in de inwinning een grote rol gaan spelen. Voor de inwinning zijn straks mensen met een opleiding op middelbaar beroepsni veau nodig. De kartograaf verandert van een ambachtsman in een geo-ICT'er, een tovenaar met databestanden. Dat vraagt om mensen met een opleiding op hoger beroepsniveau. En aan de geo-informatie- kant zullen mensen nodig zijn met mul tidisciplinair inzicht, om op hbo- en op wetenschappelijk niveau op de vragen van de industrie een antwoord te kunnen geven. Niet alleen als het gaat om producten, maar ook op het gebied van voorwaarden, zoals tarifering en privacy. Geo-informatie zal bijdragen aan besparing van kosten, bijvoor beeld door voorkoming van graafschade aan kabels en leidingen, of faalkosten als gevolg van meetfouten in de bouw. blijven nodig. Daarom zijn we blij met de sterk toegenomen instroom op de Hogeschool Utrecht van hardcore geo- specialisten. Maar we hebben ook veel mensen nodig met affiniteit en basisken nis van geo. Opgeleid met geo inside. Aan het hbo en wo wordt hard gewerkt aan gezamenlijke minoren om aan deze vraag tegemoet te komen. De huidige jeugd kiest niet gemakkelijk voor een technische opleiding. Het tij lijkt wel wat te keren door alle lopende acties. Opleidingen op het gebied van economie en management blijven nog erg populair. De mogelijkheden van het werken in de geosector zijn eigenlijk nauwelijks bekend. Degenen die wel een indruk hebben van de sector, denken dat het werken in de geosector saai en stoffig is, met een hoog wiskundegehalte. Ook hier wreekt het zich dat we als werkgevers in de geo-sector te weinig aandacht hadden en hebben voor het onderwijs. We hebben het contact met de jongeren verwaar loosd. De desinteresse van jongeren wordt nog versterkt door het ontbreken van aansprekende curricula. Landmeter of geodeet zijn in Nederland geen beroeps namen meer die aanspreken. Die namen kunnen naar het museum. De interesse 34 Geo-lnfo 2011-1

Geo-Info | 2011 | | pagina 36