bij jongeren wordt wel gewekt als je praat over Google,TomTom, Microsoft, Layar en Apple. Nieuw te starten curricula krijgen nu dan ook sprekende namen als: Geo- matica (Van Hall/Larenstein) GeoMedia and Design (HAS Den Bosch) en Virtuele Ruimte (Windesheim). Om de geconstateerde mismatch in het geo-onderwijs en het matige imago van de sector bij jongeren aan te pakken, is eind 2009 Stichting Arbeidsmarkt Geo opgericht. Dit gebeurde op initiatief van het bedrijfsleven (vertegenwoordigd in het bestuur door Geo Business Neder land), de werkgevers in de publieke sector (vertegenwoordigd door het Kadaster) en door de beroepsvereniging GIN. Naast deze partijen zijn in het bestuur ook het middelbaar en hoger beroepsonderwijs vertegenwoordigd, en het wetenschap pelijk onderwijs. Een sterk consortium. Stichting Arbeidsmarkt Geo fungeert als katalysator van onderwijsvernieuwingen. Daarnaast is een campagne, GoGeo, uitgerold om jongeren te interesseren voor werken in de geosector en een geo-opleiding. De activiteiten werden gefinancierd uit een (eenmalige) subsidie van het Platform Bèta Techniek, bijdragen van diverse organisaties als GIN, RGI, GBN, VROM, individuele bedrijven en vooral het Kadaster, dat zijn regierol op dit punt heeft genomen. De doelstelling om al in 2010 een sterk verbeterde instroom te verkrijgen met betrekking tot de geo- opleidingen is gehaald. Stichting Arbeids markt Geo zou met haar werk kunnen stoppen, zou je zeggen. Maar de ervaring leert dat er nog veel werk aan de winkel is om de relaties op de arbeidsmarkt, het imago van de sector en de onderwijsver nieuwingen verder te stimuleren. Stichting Arbeidsmarkt Geo kent diverse opdrachtgevers. Het bedrijfsleven, het onderwijs en de overheid. Daarnaast speelt de stichting ook een rol bij de uitvoering van GIDEON, beleidsplan van het Gl Beraad voor de realisatie van een landelijke basisvoorziening geo-infor- matie. In het beleidsplan worden zeven strategieën onderscheiden. De focus voor Stichting Arbeidsmarkt Geo is de zevende strategie, het bevorderen van samenwerking op het gebied van ken nis, innovatie en educatie ten behoeve van de permanente ontwikkeling en vernieuwing van de basisvoorziening geo-informatie in Nederland. Hiervoor zijn drie doelen vastgesteld: 1. Nederland behoort in 2011 qua kennisontwikkeling, -overdracht en innovatie op het domein van de geo- informatie tot de wereld top vijf; 2. de competenties voor het ontwik kelen, onderhouden en gebruiken van de geo-informatieinfrastructuur zijn ingebed in de curricula van de geo-informatie opleidingen (mbo, hbo en wo); 3. optimale benutting van geo- informatie in de onderwijsketen (vanaf basisonderwijs via voortgezet onderwijs tot en met alle hiervoor in aanmerking komende studierichtin gen in het beroeps- en wetenschap pelijk onderwijs). Mede om deze doelen te realiseren heeft Stichting Arbeidsmarkt Geo voor de periode 2011-2014 een programma opgesteld. Dit is op 9 december 2010 aan het Gl Beraad voorgelegd voor instem ming. Het programma is uitgewerkt tot tien strategische doelstellingen: 1. binnen een breed spectrum van opleidingen wordt geo als minor, (afstudeer) project of vak gepositio neerd; 2. bij alle mbo en hbo ICT-opleidingen komt een afstudeervariant geo; 3. het netwerk van universiteiten, hogescholen en ROC's van de stich ting wordt verder uitgebreid; 4. er komt een plan, samen met het werkveld, om samenwerking en uitwisseling van studenten met hogescholen en universiteiten in Europa, te bevorderen; 5. tijdens de hele onderwijsperiode hebben studenten en scholieren interactie met de arbeidsmarkt. Studenten krijgen hierbij de rol van innovator; 6. erkomteenom-/bijscholinggeo voor werknemers, ook buiten het geoveld; 7. de ontwikkeling van een lectoraat in de geo-informatie wordt gestimu leerd; 8. een stichting zet haar rol als aanja ger/initiator, makelaar/bemiddelaar en promotie- en communicatieadvi seur voort. De focus wordt verbreed naar de hele keten in het onderwijs, inclusief havo/vwo en vmbo; 9. werelden waar geo-informatie tot het primaire proces behoort, krijgen voorrang in het onderwijsveld; 10. ontwikkeling van een op de Neder landse situatie toegesneden body of knowledge Geo Science and Tech nology, inclusief hierbij passende arbeidsmarktprofielen. In februari 2011 gaat een nieuwe avond opleiding mbo-geo van start, op twee locaties: Zwolle (Deltion College) en Etten-Leur (Radius College). Deelnemers aan de opleiding zijn in principe werk zaam in bij de opleiding aansluitende sectoren en de betreffende beroeps praktijk. De opleiding wordt gegeven volgens een landelijke standaard die werkgevers de zekerheid geeft dat de opleiding overal hetzelfde niveau heeft. Ter ondersteuning van de promotie is een aansprekende GoGeo-brochure samengesteld die in augustus onder relevante werkgevers en opleidingen werd verspreid. Met de brochure kunnen werkgevers hun medewerkers stimuleren om de opleiding te volgen. Neem voor gratis brochures of aanmelding voor de avondopleiding contact op met het secretariaat (secr@arbeidsmarktgeo.nl) of bel 088183 2885. NB: De kosten van de opleiding zijn beperkt en daarnaast kan gebruikge maakt worden van fiscale regelingen. Geo-lnfo 2011-1 35

Geo-Info | 2011 | | pagina 37