Kartografische 'aardverschuiving' in Utrecht Geologische en bodemkundige kaarten verhuizen naar universiteitsbibh dheek Voor talrijke geologische en bodemkundige kaarten van de meest uiteenlopende gebieden kan men tegenwoordig bij de kaartenverzameling van de mm: i Universiteitsbibliotheek Utrecht (UBU) terecht. In september 2010 werd namelijk de fysische kaartencollectie van de inmiddels opgeheven deelbibliotheek Geowetenschappen geïncorporeerd in die van de centrale bibliotheek, De collectie vult de bestaande algemene kaartenverzameling van de UBU in belangrijke mate aan. Een groot gedeelte van de vele duizenden fysische kaarten is voor bezoekers van de kaartenzaal ook digitaal beschikbaar. Profiel Marco van Egmond, conservator kaarten en atlassen bij de Universiteitsbibliotheek Utrecht, a m.vanegmond@uu.nl De Utrechtse Faculteit Geowetenschap pen had nog niet zo lang geleden een heel korte tijd maar liefst twee grote kaartencollecties onder haar hoede. Een algemene collectie op de vijfde verdieping in het Van Unnik-gebouw en een fysische collectie in het TNO-gebouw aan de Princetonlaan. In 2004 verhuisde de algemene kaarten verzameling naar een prachtige ruimte in de nieuwe universiteitsbibliotheek op de Uithof (fig.i). De Faculteit Geoweten schappen hield echter nog enige jaren een grote collectie fysische kaarten onder handbereik. Deze collectie bevond zich tot voor kort in de open opstelling van de facultaire Bibliotheek Geowetenschappen. In het kader van centralisatie en de daar mee gepaard gaande ontmanteling van 'dislocaties'hield die bibliotheek in 2010 op te bestaan. De boeken en tijdschriften van de bibliotheek zijn nu deels geïnte greerd in de openbare geografïecoliectie op de tweede verdieping van de UBU en deels geplaatst in depots. Voor de kaarten is een apart depot vrijgemaakt (fig. 2). De samenstelling van de onlangs overge nomen kaartenverzameling weerspiegelt vooral de interessegebieden van de aardwetenschappers. Het gaat dan ook om een afgewogen mix van geologische, geomorfologische en bodemkundige kaarten. Het accent ligt op de geologie van Nederland, de aangrenzende landen en de belangrijke veldwerkgebieden Frankrijk, Spanje, Italië en Griekenland. Van veel Europese landen zijn grootscha lige kaartseries aanwezig, maar ook bij de gebieden buiten Europa is sprake van een zeer goede dekking. De collectie is histo risch gezien opgebouwd uit de deelver zamelingen van de voormalige Utrechtse Faculteit Aardwetenschappen en van TNO, die weer bestond uit de deelcollecties van de voormalige Rijks Geologische Dienst te Haarlem en het voormalige Geologisch Bureau te Heerlen. In totaal telt de collectie ongeveer 21.000 items, bestaande uit circa 100 atlassen, 150 kaartseries, 18.000 al dan niet gevouwen kaartbladen en ruim 2.000 kaarttoelich- tingen. Daarmee is het een in nationaal en internationaal opzicht belangrijke collectie fysische kaarten (fig. 3 en 4). Het vormt een prachtige aanvulling op de algemene kaartencollectie, die vooral Fig. r. De kaartenzaal van de Universiteitsbibliotheek Utrecht (foto: M. van Egmond). 36 Geo-lnfo 2011-1

Geo-Info | 2011 | | pagina 38