Bosatlas van Nederland Waterland Digitale beschikbaarheid Fig. 4. Geologische kaart van het voormalige Oostenrijk-Hongarije, circa 1900 (Utrecht UB, Carto K-19). In het recente verleden is al een behoorlijk aantal fysische kaarten op hoge resolutie gescand. Dit gebeurde vooral wanneer onderzoekers en docenten kaartmateriaal nodig hadden voor hun veldwerk en excursies. Alle scans, naar schatting zo'n 5.000 in totaal, zijn op een server van Geo- wetenschappen geplaatst. Dankzij een verbinding met deze server zijn de scans allemaal toegankelijk via de publieks- computers in de kaartenzaal van de UBU. Deze computers bieden tevens toegang tot een snelgroeiende en veelal comple mentaire virtuele collectie van kartogra- fische bestanden. Momenteel zijn meer dan 300.000 digitale en gedigitaliseerde kaarten raadpleegbaar. De herkomst is pluriform. Naast gedigitaliseerde analoge kaarten uit de eigen collectie, bevat de server ook materiaal dat van derden afkomstig is. Voorts omvangrijke hoeveelheden gedigitaliseerd en digitaal bronmateriaal, voor het merendeel uit archiveringsoverwegingen binnengehaald via internet. Tot slot is de verzameling floppydisks en cd/dvd-roms gedigitali seerd en aan de server toegevoegd. Om enigszins structuur aan te brengen in de exponentieel groeiende massa digitale kaarten zijn de bestanden geografisch geordend per continent en land. Vervol gens is een grove thematische indeling in sociaal-geografisch, fysisch en topogra fisch materiaal aangebracht. In de praktijk blijkt deze indeling efficiënt te werken. Gezien het copyrightgevoelige karakter zijn de meeste digitale kaarten niet beschikbaar via de normale biblio theekapplicaties. Voor raadpleging dient men dus een bezoek te brengen aan de kaartenzaal, waarbij het bezit van een bibliotheek- of leeszaalpas vereist is. De bestanden mogen louter voor onder wijs- en onderzoeksdoeleinden worden gebruikt. Dat geldt ook voor de collectie gedigitaliseerde bodemkundige en geologische kaarten. Met de komst van de grote hoeveelheid fysische originelen of'masters'op papier zijn nu vrijwel alle Utrechtse universitaire kaartencollecties op één locatie verenigd. Begin november verscheen bij Noordhoff Uitgevers de Bosatlas van Nederland Waterland, een nieuwe thematische atlas met honderden kaarten, prachtige lucht foto's en een voorwoord van Z.K.H. de Prins van Oranje. Voorjaar 2011 ontvangen alle middelbare scholen van Nederland gratis een set van tien exemplaren. Deze wateratlas behandelt alles wat iedereen moet weten over het water, van de rol in de vaderlandse geschiedenis tot de effecten van klimaatverandering, van zuiveringstechnologie tot dijkverbetering. Bron: www.bosatlasvannederlandwaterland.nl 38 Geo-lnfo 2011-1

Geo-Info | 2011 | | pagina 40