Ondertekeningen Ondertekening met v.l.n.r. Joris van Ernst (Het Waterschapshuis), Gerdy Harteveid (RWS-DID), Jan Hendrik Dronkers (RWS) en Peter Glas (Unie van Waterschappen) gaat worden. Dat de rekentijd daarbij 30 tot 60 maal zo veel is wordt van minder belang, wetenschappelijk is het niets nieuws, maar grootschalig toepassen ervan zou dat wel zijn. Volgens hem kan brondata basisdata worden 'als er een vooraf gedefinieerde actualiteit aanwezig is'. (Bij het AHN ligt nog geen inwinfrequentie vast.) Ramon Hanssen (TU Delft) sprak over 'AHN en technologische ontwikkelingen'. Verrassend was hoe hij aantoonde dat de hoogte-informatie in Nederland wel uniek gedetailleerd is, maar dat men wereldwijd gezien meer van Mars en Venus weet dan van de Aarde. (TanDEM-X met twee meter relatieve hoogtepositie geeft al veel en veel meer dan er daarvoor was!) Of er na AHN2 wel een temporele update met weer vliegtuiglaserscanning moet komen was voor hem een vraag. Hij toonde radarbeel den van satellieten met lokale hoogte veranderingen in een frequentie van elf dagen. 'Nieuwe satellietsystemen bereiken interessante niveaus', was een nette con clusie en de toekomst ligt voor hem in de combinatie van gegevensbronnen. Op de afgesproken tijd waren vier prominenten aanwezig voor twee ondertekeningen. (Henk Scholten: 'U bent echt gekomen!') Een convenant legde voor onbepaalde tijd de samenwerking tussen het ministerie van V&W en de Unie van Waterschappen op het thema hoogte vast. Dit werd getekend door de nieuwe directeur-generaal van Rijkswa terstaat, Jan Hendrik Dronkers, en door voorzitter Peter Glas van de Unie van Waterschappen. Vervolgens werd een samenwerkingsovereenkomst getekend ter bevestiging van de afspraken over de inwincyclus van AHN2 van 2008-2013. Dit gebeurde door Gerdy Harteveid, hoofdin genieur-directeurvan de Data-ICT-Dienst van Rijkswaterstaat (waar de servicedesk is), door directeur Joris van Ernst van Het Waterschapshuis en na de conclusie dat het allemaal al goed liep... Is het benutten van het landsdekkende AHN door de dito waterschappen duidelijk, voor Rijkswa terstaat kon nog geen antwoord op zo'n eigen gebruik worden gegeven. Harteveid verwees naar een lopend DID-onderzoek of haar aanbod aan dataproducten (nog) wel voldoende aansluit op het primaire proces van het directoraat-generaal. In november zou het resultaat daarvan worden gepresenteerd aan het bestuur van Rijkswaterstaat. (De kolommen van Geo-lnfo staan ook open voor bijdragen daarover!) Adri den Boer, redacteur Mr.drs. Peter Glas, water- graaf van De Dommel en voorzitter van de Unie van Waterschappen, wees op het AHN-congres als geodetisch pr-voorbeeld op een kunstwerk in zijn woongemeente Boxtel. Zelfs dit tijdschrift liet dat tot heden na. Het meer dan vijf meter hoge passerkunstwerk uit 2008 van Karin Colen op rotonde De Goor heeft bovenin de beeltenis van landmeter Hendrik Verhees (1744-1813)- De afstand tussen de twee benen van de passer is een Rijnlandse roede van 3,767 meter, zoals Verhees wel benutte. Opdrachtge ver was de stichting Cul tuurgeschiedenis Boxtel Meierij Hendrik Verhees, (foto: www.nbks.nl) Geo-lnfo 2011-1 41

Geo-Info | 2011 | | pagina 43