Donateursdag De Hollandse Cirkel Verslag met beeldbankriieuws Beeldbank-dhc.nl Voordrachten en rondleidingen Donderdag 28 oktober 2010 woonden bijna zestig begunstigers de 12e Dona teursdag van de stichting De Hollandse Cirkel bij. De locatie was deze keer het Nationaal Archief in Den Haag. Dr Paul Brood heette namens de directeur allen welkom. Uit de prachtzin 'misschien berus ten hier wel kaarten die u hebt gemaakt' bleek zijn taxatie van veler leeftijd gekop peld aan de overbrengingstermijn van archiefstukken. Pr-materiaal Vermessungstechnisches Museum Dortmund. De terugblik van voorzitter Herman Quee leerde weer dat het aantal persoonsdona teurs nog steeds groeit (2010:134). Verder kwam er veel aan de orde wat het afge lopen jaar al in dit tijdschrift stond, maar ook nog nieuwe zaken als het plaatsen van kronieken landmeetkunde en foto- grammetrie van Henk Zorn op de website en de aanstelling van Wim Vermeulen als stichtingsbibliothecaris (locatie: Hoge school Utrecht en de inventaris daarvan volgt ook op de website). Gezien een positieve eigen ervaring peilde Quee naar de interesse voor een groepsbezoek aan het Vermessungstechnisches Museum in Dortmund. Een bus komt in het voorjaar van 2on meer dan vol! Prof.dr. Gerard van de Ven (emeritus Uni versiteit van Amsterdam) hield op verzoek hier dezelfde lezing als op 12 oktober bij de opening van het NAP-bezoekerscen- trum:'Het AP en zijn toepassingen in de periode 1800-1850'. Verwezen zij naar het verslag daarvan in Geo-lnfo 2010 -11/12. Hét nieuwsfeit van de dag was de opening van de geodetische beeldbank door Henk Leenders en Wisse van de Guchte van de werkgroep Historisch Geodetisch Beeldmateriaal van de stichting. Het geselecteerde beeldmateriaal voldoet zo goed mogelijk aan de norm dat het pro ductieproces of enige vorm van proces gang duidelijk zichtbaar is, 'het gaat om doe-opnames'. Een uitzondering daarop vormt de categorie markante personen en objecten. Na optredende misverstanden met potentiële beeldleveranciers werd benadrukt dat bedoeld beeldmateriaal beslist geen kaarten betreft! (Duizenden instrumentenfoto's staan verder al in de instrumentendatabank.) Al het materiaal is website-toegankelijk gedigitaliseerd en óf geplaatst op de 'eigen' server óf (indien fors van omvang) weggezet op archive, org. Overigens is het niet de bedoe ling van de stichting om het originele materiaal zelf fysiek te bewaren, maar om hiervoor te verwijzen naar de eigenaar/ beheerder. Tijdens de sessie werden oude foto's en een dito onderwijsfilmpje ver toond. (Uiteraard hadden enkele topfoto's 'ergens'wel een overlap in het digitaal tijdschriftenarchief.) Tot slot deed Van de Guchte een oproep aan de donateurs en overige sitebezoekers om geschikt mate riaal via deze website aan te melden bij de werkgroep, zie beeldbank-dhc.nl onder 'Contact'. Voor nzage in het al verzamelde materiaal en de thematische indeling ervan: zie de website, uiteraard ook aan te klikken via de knop'beeldbank'op www. hollandsecirkel.nl. In de middag waren er voordrachten van de medewerkers Gerrit de Bruin en Paul Brood van het Nationaal Archief. Ze gin gen over conservering annex restauratie en het kaartenbezit. (De Bruin:'Moderne media nemen in duurzaamheid af, terwijl de informatiedichtheid toeneemt.') Uiteraard werden er ook kengetallen gepresenteerd als het no strekkende km archief in 19 depots en de 250.000 kaarten en tekeningen. Brood memoreerde weer de'doodzonde'van de archivarissen van weleer, die de kaarten vanwege hun afmetingen uit de dossiers haalden, waar door van de objecten in de 19e eeuwse catalogus Hingman van Nederlandse kaarten van voor 1800 doel en gebruik nu vaak onbekend is. (De Rijksarchivaris zei dat op de 11e donateursdag in Arnhem ook.) Donateur Van der Schans vroeg spre ker Brood of het Nationaal Archief oud materiaal na digitialiseren vernietigt, en dat was evenmin het geval als bij andere overheidsarchiefdiensten. Vervolgens was er volgens Brood, geconfronteerd met de in Geo-lnfo in 2010 veelbesproken vernietigingsplannen van kadastrale hulp- kaarten, vóór de overdracht een separate verantwoordelijkheid bij de aanbiedende dienst... Wisse van de Guchte bij de opening van de beeldbank. In groepen werden rondleidingen gegeven in depots (ook langs kokers met Rivierkaarten) en in de Kaartenkamer. Voor het afsluitende glaasje werd nog een bezoek gebracht aan de publiek-toegan- kelijke wisselexpositieruimte 'De Verdie ping van Nederland'van het Nationaal Archief en de Koninklijk Bibliotheeksamen en nu handelend over marskramers. De bestaande kinderprent met een marskra mer en het onderschrift: 'Heb Prenten en Landkaarten te koop, Het zy by het stuk of met den hoop'mankeerde helaas.... Adri den Boer, redacteur 44 Geo-lnfo 2011-1

Geo-Info | 2011 | | pagina 46