Inwinning en data-acquisitie Redactioneel Roelof Keppe! Daarnet ontrolde zich het volgende tafereeltje voor mijn ogen. Net voordat ik dit redactionele stukje naar onze strenge coördi natrice verzend: ze stuurt op deadlines, wantje moet heel erg op tijd zijn tegenwoordig! Enfin, ik loop met mijn hondje mijn straatje uit en er komt een jongetje van een jaar of 9 met iets onbestemds in zijn hand op me toe rennen. Z'n vader loopt in ferme pas amechtig een meter of tien achter hem aan en roept hem toe: "Wat doe je toch?". Het manneke rent rustig door tot het einde van de straat en roept terug: "StreetViewl". Hij droeg een klein digitaal cameraatje met video-optie en rende al filmend door de straat; ik zal nog wel geblurred worden voordat we op YouTube staan. Fantastische ervaring zo'n kijk op mijn eigen straat en buurt. Iemand neemt de moeite dit vast te leggen, blijkbaar wetend dat StreetView dat ook doet, en wil graag ongestoord in een take het einde van de straat bereiken. Professioneel! Zijn passerende vader glimlachte me toe, bijna schouderophalend en verontschuldigend zei hij iets in de trend van: "Ach ja, ze zijn nog jong, hè?". Precies. Dat is hij, de toekomst voor zich, en voor hem is het heel gewoon om zijn omgeving digitaal vast te leggen. Zodat hij morgen met z'n vriendjes verder plannen kan maken en zijn voorkeurkeuze voor de plaats van hun nieuwe observatiepost kan aanwijzen. En passant heeft hij, dat ziet-ie later wel, ook het kampje met kerstbomen gefilmd, zodat er overmorgen tot aanschaf bij deze geluksleverancier kan worden overgegaan. Data inwinnen en nuttig gebruiken. Daar gaat het om. Roelof Keppe! Een lastige opgaaf ook omdat we doorgaans goed in staat zijn de historie te beschrijven maar op tijd de trends onderkennen of, nog sterker, de trends zelf ontwikkelen is een heel andere vaardigheid. Opvallend is dat een groot deel van de benaderde bedrijven (niet allen hebben gereageerd of wilden meewerken en niet alle bedrijven zijn benaderd) zich al enigszins of zelfs vol uit richt op nieuwe wijzen van inwinningstechnieken. Verrassend is de enorme vlucht die LIDAR in de afgelopen driejaar (inter-) nationaal heeft genomen. Dat komt dan ook duidelijk terug in een aantal bijdragen. We zijn blij dat er vanuit alle geledingen van het vakgebied bijdragen zijn gekomen. Dat garandeert een brede visie op de ontwikkelingen die op ons afkomen. Ook vanuit het onderwijs veld hebben we een visie op de toekomst aangereikt gekregen. Hoe anticiperen zij op de toekomst die vandaag al begonnen is? Hoe krijg je de jeugd aan de geo-informatie? Verrassend om te zien dat er veel veranderd is en nog veel gaat veranderen. Misschien is de verandering wel de enige constante. Voor mijn buurjongetje is dat geen belemmering. Hij heeft een camera en wij hadden pistooltjes, f Voor u ligt het themanummer van Geo-lnfo. Een nieuwe editie in een nieuwjaar. Het woord'Inwinning'wordt overigens niet herkend door de spellingchecker. Het zal vast een germanisme zijn. Het leek ons een aardige gedachte om in het juist begonnen nieuwe jaar onze blik eens te richten op de vernieuwingen in ons vakgebied. Welke ontwikkelingen maakt onze marktsector door of op welke anticipeert zij? Om daarop wat beter zicht te krijgen hebben we een aantal van de in de geobusiness werk zame bedrijven gevraagd hun visie eens op papier te zetten. We realiseren ons dat we bij de eerste gedachten hierover vooral de grotere geodetische bedrijven hebben benaderd. We waren vooral benieuwd naar hun positie in dit nieuwe landschap. Het bleek niet voor iedereen een eenvoudige opgaaf om vanuit de vraagstelling 'Waar staat u met uw bedrijfsvoering over vijf jaar?'een helder beeld te schetsen. Hoe ziet landmeetkundige inwinning er over vijfjaar uit? Wat moet een landmeter dan kunnen? Aan welke eisen moet zo iemand dan voldoen? Mogen we het nog wel een landmeter noemen of gaat het begrip geo- informant alsnog winnen aan betekenis? (Wie heeft er trouwens een betere naam?) Welke middelen worden dan gebruikt? Hoe zien de bedrijven daarin de rol van toegenomen technologi- sering? Welke kansen en bedreigingen worden gezien voor het vakgebied? Geo-lnfo 2011-1 3

Geo-Info | 2011 | | pagina 5