De data-recruiter Toekomst De overpeinzingen van Tatjana Roel Luis, commercieel manager Geocensus, roel.luis@geocensus.nl Ze zuchtte, en keek nog eens een keer naar buiten. De ramen begonnen te beslaan. Het regende pijpenstelen en dat zou nog wel even doorgaan. Ze richtte haar blik nu op het scherm dat in een fraaie houder in de auto gemonteerd was. De beeldverwerkingsoftware had een probleem. Het kwam wel steeds minder voor, maar zo nu en dan moest je toch nog zelf ingrijpen. Het systeem had een probleem met de herkenning van het type boom. Was het nu een Acer of een Acer pensylvanicuml Zelf had ze hier ook moeite mee. Ze had de benodigde studies en cursussen gevolgd, maar het was toch iets totaal anders dan haar studie. Het was een technische opleiding met veel wis- en natuurkunde. In het begin van haar loopbaan had ze nog veel gemeten. Ze lachte bij zichzelf, ja, het was allemaal wel erg veranderd. Ze was begonnen met een Total station en/of GPS en stuurde de bestanden naar kantoor voor verwerking. Later kwam daar de pencomputer bij en leerde ze meer over bestandsbeheer, archivering en dergelijke. En nu? Nu was ze data-recruiter geworden. Het meetwerk kwam steeds minder voor. Nu kwam het voornamelijk nog voor bij maatvoering en op locaties die niet vanuit de lucht of auto's voorzien met camera's en sensoren bereikbaar en zichtbaar waren. Soms moest er voor projecten ook nog snel wor den naverkend en bijgemeten Dan was de inzet van de landmeter toch nog snel ler dan al die andere systemen bij elkaar. Dat gold ook als men dacht dat de aanwe zige data onbetrouwbaar was en er snel gehandeld moest worden. Veel gegevens kwamen tegenwoordig uit de fotogram- metrie, remote sensing, mobile mapping, en dergelijke. De geautomatiseerde gegevensinwinning en de gebruikers had den het werkveld voor de landmeters op de kop gezet. Attributen gekoppeld aan de gegevens waren minstens zo belangrijk als de nauwkeurigheid van de locatie van de objecten. Alle landmeters die ze kende hadden cursussen gevolgd om de beheer ders van de geo-data beter van dienst te kunnen zijn. Avonden had ze gestudeerd om nieuwe kennis tot zich te nemen over wegen, groen, lantaarnpalen, verkeers borden en wat al niet meer. Dat was toch wel heel iets anders dan vereffenen van de grondslag om maar eens iets te noemen. Dat vond ze leuk om te doen. Het was haar ding, lekker bezig zijn met getallen. Daar kon ze zich helemaal in verliezen. Maar je moetje aanpassen aan de nieuwe ontwikkelingen. Daar had ze nog wel eens moeite mee, al was het zeker leuk om te weten wat er meer met geo-data kon. Haar beeld van het vakgebied was nu toch anders dan toen ze begon. Wist je destijds dat het geometrisch allemaal klopte en de precisie goed was, nu keek je daar anders tegenaan. Wat was eigenlijk nodig? Waarvoor werden de gegevens die ze landmeetkundig verantwoord inwon eigenlijk gebruikt? Je kon daar niet alleen je inwinmethode op afstemmen, maar je kon nu ook de opdrachtgever goed adviseren. Zo gaf ze aan bomen meer dere attribuutwaarden die voor diverse beheerders van belang konden zijn. Deels kon dat geautomatiseerd, maar er waren ook gegevens die je nog manueel kon toe voegen. Daarbij maakte ze handig gebruik van spraakherkenningsoftware zodat ze niet alles meer hoefde in te tikken of via pulldown-menu's moest kiezen. Het verhoogde de snelheid van inwinnen. Het beeldscherm lichtte op en ze zag het gezicht van de projectleider in beeld verschijnen. Ze besloot het gesprek te accepteren. "Hoi, met mij, ik kreeg net een melding van de Projectbewaker en zag datje al een kwartier stilstaat. Is er iets aan de hand?" De Projectbewaker was het automatische systeem dat bij afwijkingen van de te halen productie direct een melding stuurde naar de projectleider. "Nee hoor", antwoordde ze. "Zoals je zelf had kunnen zien in het systeem regent het pijpenstelen momenteel en ik moet buiten iets controleren. Over een paar minuten wordt het minder. Dan ga ik weer verder." Hij mompelde nog iets over de voortgang, maar sloot daarna snel af. Zelf kwam hij uit de ICT en had alleen maar kantoorwerk gedaan. Het werken buiten kende hij niet en dat merkte je soms wel. Hij kon trouwens wel uitstekend verbindingen leggen tussen de inwinning en de gebruikers. Dat was dan weer een voordeel. Tsja, de Projectbewaker. Het leek soms wel Big Brother wat allemaal wel niet kon. Via GPS was inzichtelijk waar iedereen was, de ingewonnen data was via een live-verbinding met de server verbonden en werd direct ook gearchi veerd, de productie werd bijgehouden, weekrapporten verwerkte het systeem automatisch aan de hand van je eigen inloggegevens, enz. De privacywetgeving had bij de invoering nog heel wat voeten in de aarde gehad. Tussen de werkgevers Inwinning vanuit luchtfoto's. 4 Geo-lnfo 2011-1

Geo-Info | 2011 | | pagina 6