en werknemers waren hier heldere afspra ken over gemaakt waar iedereen tevreden over was. Nu had ze een auto die bijna uit zichzelf rondreed, want ook de auto-industrie maakte gretig gebruik van geo-informatie. Alle wegen, de verkeersborden en flitspa len stonden in de navigatiesystemen en werden gecontroleerd met camera's in de auto. Speciale meetauto's gaven met camera's geregistreerde mutaties aan wegen, verkeersborden, belijning en der gelijke, automatisch door aan de beheer ders. Als bedrijf moest je dan wel weer gecertificeerd zijn. In de verre toekomst reden misschien wel meetauto's rond zonder chauffeurs, maar met camera's, sensoren en wifï-verbindingen. Nu hielden sensoren gepaste afstand tussen de auto's, zorgden ervoor dat de auto binnen de belijning bleef, rijden kon niet harder dan de toegestane snelheid en parkeren ging automatisch. Zo was het rijden al met al wel saai geworden, maar het voorkwam wel een aantal boetes. De post van CJIB was toch al niet haar favoriet. Als het wegenpatroon of informa tie niet klopte, kon ze altijd nog overgaan op de manuele bediening. Want ja, niets was zo lastig als een goede bijhouding. Ondanks alle automatisering bleef dat wel een heikel punt. Voor de opbouw van een goede dataset kon men de budgethou ders wel over de streep trekken, maar geld reserveren voor een fraaie bijhouding was nog niet sexy genoeg. Het bleef lastig om een technisch product goed te verkopen. Daar zou men nog eens wat aan moeten doen, al wist ze zelf de oplossing ook niet. Op technisch vlak gingen de ontwikkelin gen razendsnel. Niet dat ze allemaal direct beschikbaar waren of ingezet werden. Daarvoor was men soms nog wat huiverig. Het moest natuurlijk ook eerst uitgebreid worden getest. Geef een techneut iets nieuws en je hoort hem of haar voorlopig niet. Alles werd tot in detail uitgeplozen en daarna pas ingezet. Er waren ontwik kelingen bij die het werk vereenvou digden, maar tegelijkertijd ook zorgden voor kortere doorlooptijden. Leuk voor de opdrachtgever, maar het hield wel in dat de landmeter ander werk erbij moest gaan doen om aan het werk te blijven. De meeste mensen in het vakgebied hadden dit tijdig ingezien. Ook bij haar bedrijf was men tijdig begonnen waardoor ze zich geen zorgen hoefde te maken over haar baan. Door alle technische ontwikkelingen die er de laatste jaren waren geweest had ze soms het gevoel niet meer bij een bedrijf te werken, maar eerder als ZZP'er aan het werk was. Het meetwerk deed ze alleen, evenals de inwinning in de met senso ren en camera's uitgeruste meetwagen. Collega's kwam ze in het veld niet meer tegen. Kantoorbezoek kwam door de automatische live-verbinding met de ser ver niet voor en de instructie ging via een videoverbinding. Het moment waarop ze collega's tegenkwam was op een bedrijfs feestje, een cursus, een regiobijeenkomst van GIN óf op het GIN congres. Haar baas had dit probleem gelukkig onderkend. Men was nu bezig iets te ontwikkelen om de binding met het bedrijf in stand te houden. Binnenkort zou ze er meer over horen. Ze was benieuwd, want het was een inspirerend en innovatief bedrijf, dat op vele vlakken voorop liep. De ontwikkelingen in het vakgebied leken ook wel steeds sneller te gaan, waardoor ze moest bijscholen. Voorheen deed ze wel eens een cursus, maar met alle updates van tegenwoordig was het schering en inslag. Je moet bijblijven en je Maatvoering blijft voor de landmeter. verder ontwikkelen. Op zich vond ze het volgen van de cursussen wel leuk. Niet alle onderdelen vond ze even interessant, maar het was interessant om te zien wat men met de data kon doen. Het leren was ze wel gewend. Na haar studie in Duitsland had ze daar geen werk kunnen vinden. In Nederland was voldoende vraag naar landmeters maar kwamen er te weinig studenten af van de opleidingen. Toch vreemd, wel een meer dan goede kans op een baan, maar geen student die voor het vak koos. Toen ze naar Nederland kwam had ze wel moeten wennen aan de ander mentaliteit en had ze natuurlijk cursussen Nederlands gevolgd. Tegen woordig was er ook veel aandacht voor persoonlijke ontwikkeling, waardoor men de opdrachtgevers beter kon bedienen. Voorheen bleven de meesten toch steken in de bekende valkuilen van de technisch specialisten. Het klopte wel, maar wie begreep het? Veel van haar collega's merkten dat de buitenwereld nu ook anders tegen haar vak aankeek. Het werd meer gewaardeerd. De onbekendheid van haar werk was duidelijk afgenomen. Dat streelde je. Ze keerde weer terug uit haar overpein zingen en keek weer naar het scherm. Het knipperde nog steeds. Zij moest de beslis sing nemen. De regen werd al minder, straks zou het weer droog zijn. Ze hadden voorspeld dat vanmiddag zelfs de zon zou gaan schijnen. Maar nu moest ze door. Tijd is geld, dat veranderde nooit. Ze zette de capuchon op van haar veiligheidsjas, pakte de pc uit de houder en deed de deur open. Geo-lnfo 2011-1 5

Geo-Info | 2011 | | pagina 7