We kunnen nog veel méér meten Toekomst In onze branche weten we altijd zo goed waar we ons bevinden, maar welke kant gaan we eigenlijk op? Hoe ziet de wereld van de geo-informatie er over pakweg vijf tot tien jaar uit? Jolle Jelle de Vries van Geomaat gunt ons desgevraagd een blik in de nabije toekomst. Toenemende integratie geo-informatie en sensortechnieken Nieuwe markten Jolle Jelle de Vries, directeur Geomaat, jollejelle.devries@geomaat.n! Fig. 2. Visualisatie Lidar-opname. Een goed voorbeeld is ook de agrariër van nu. De Vries:"Die wil bijvoorbeeld graag weten wat de grondsamenstelling is van zijn land. Waar zit vocht en hoeveel, is de grond kalkrijk genoeg en waar zitten dan Het is en blijft koffiedik kijken, maar de directeur-eigenaar van het in Groningen gevestigde Geomaat is graag bereid zijn visie te geven op de komende ontwik kelingen. Jolle Jelle de Vries, overigens ook penningmeester van GeoBusiness Nederland, rekent op een forse toename van het werk. "In alle sectoren neemt de vraag naar geo-informatie toe", stelt hij. "Dat zie je nu al gebeuren. Het vakge bied zal zich verder verbreden, omdat ik ervan uitga dat we nog veel meer gaan doen in combinatie met GPS. Maar de grootste en voornaamste uitbreiding zie ik in de sensortoepassingen. Die zijn voor mij de échte toekomst. Sensoren slaan automatisch bergen aan data op. Satel lieten die hoogtemetingen doen, data van laseraltimetrie, hogeresolutiefoto's en veel meer. Neem onze eigen geavan ceerde Streetmapper 360 (fig. 1). Aan deze machine kunnen we nog tal van meetap paraten koppelen. Denk hierbij niet alleen aan geluidsmeting, snelheidsmeting en telapparatuur, maar ook aan grondradar, warmtemeters of hogeresolutiecamera's. Fig. 1. Apparatuur Streetmapper. Het spectrum van de meetopties zal zich nog flink verbreden." (fig. 2). Net als de commissie Marktontwikkeling van GeoBusiness signaleert dt|s ook De Vries dat de branche forse groeikansen heeft. Hij relateert die vooral aan de ontwikkeling van sensortoepassingen. "We krijgen straks een overvloed aan geo-gerelateerde data. We weten op elk moment waar alles zich bevindt en in welke conditie het verkeert. Met name deze extra informatie levert kansen op, zowel in bestaande markten als nieuwe. Je ziet steeds meer vragen vanuit onder meer de sportwereld, de verzekerings branche en de gezondheidszorg. Denk aan informatie over toevoerwegen bij grote evenementen of het in kaart brengen van de kans op wateroverlast in een woning in een bepaalde omgeving. In dergelijke nieuwe afzetgebieden ligt nog een geweldige uitdaging." 6 Geo-lnfo 2011-1

Geo-Info | 2011 | | pagina 8