Registratie van netwerken Ontwikkelingen op korte termijn Tot slot (zoals de Nederlandse splitsingstekening) opgenomen zijn in de'title deed'of de betreffende openbare registers (Land Book, Land Registry, public registers) of in 'survey plans'maar niet in de kadas trale database (kaart). Eventueel vindt een verwijzing naar het 3D-perceel in de kadastrale kaart plaats in de vorm van een 2D-polygoon in een afzonderlijke laag zoals in het geval van Australië Queensland, Cyprus (fig.3), Kroatië (waar men spreekt over een 2.5D-representatie), Noorwegen en Zweden. In Noorwegen wordt tevens aangegeven of het perceel zich boven of onder de grond bevindt. In Italië is er naast het'Land Kadaster'wel Fig. 40,b,c. 3D-visualisaties gebouwen in het Spaanse Kadaster (gebaseerd op standaard hoogte van 3 m per verdieping). een 'Kadaster of Buildings' met informatie over vloerlagen, niveau of hoogte van gebouwen. Het meest interessant is Spanje waar op de kadastrale kaart een 3D-model van de gebouwen kan worden vertoond met de verdeling van eigen dommen binnen de gebouwen. Maar dit Is geen 3D-weergave van de werkelijke hoogte. Er wordt namelijk uitgegaan van een standaardhoogte van drie meter per bouwlaag. Hoewel met beperking biedt deze oplossing wel al een min of meer rea listische weergave van de gebouwen en de eigendomslagen binnen die gebouwen in stedelijk gebied (fig.4). Een bijzondere plaats binnen de geregis treerde 3D-rechten en -objecten nemen kabel- en leidingnetwerken in. Leiding netwerken strekken zich veelal uit over verschillende grondpercelen en hebben daarmee - afgezien van de hoogte- of diepteligging van de constructie - een eigen 3D-karakteristiek. Zoals bekend kent Nederland sinds enkele jaren de mogelijkheid om de rechten op alle soorten kabel- en leidingnetwerken te registreren waarbij de netwerken ook een eigen kadastraal nummer krijgen. Vergelijkbaar is Zwitserland waar (deels) netwerken in de kadastrale database zijn opgenomen en met name in Genève als 3D-percelen worden geregistreerd. Ook in Rusland kan een netwerk worden gere gistreerd door het Kadaster, al gebeurt dit nog niet veel. In Kazachstan wordt de eigendom van (bovengrondse) netwer ken zelf geregistreerd ('as legal objects'). Ondergrondse netwerken worden echter niet geregistreerd maar alleen afgebeeld op kaarten. Verder worden in Canada (Quebec) kabel- en leidingnetten, maar ook spoorwegnetwerken geregistreerd in de openbare registers ('register of real right of State resource development'). Deze objecten kunnen op verzoek van de eigenaar op de kadastrale kaart worden weergegeven, hetgeen zelden gebeurt volgens de Canadese respondent. Het netwerk als zodanig kan echter niet in de kadastrale database worden teruggevon den, maar indirect via de grondpercelen waardoor het netwerk loopt. Registratie van netwerken blijkt in andere landen niet voor te komen of slechts beperkt mogelijk te zijn, zoals in Turkije waaralleen hoogspanningsleidingen in de kadastrale database worden geregis treerd. Registratie van netwerken vindt soms plaats op niveau van gemeenten, en in combinatie met kadastrale gegevens (fig. 5 met voorbeeld uit Istanbul, Turkije). Een algemene registratie voor (onder grondse) netwerken bestaat ook niet in Noorwegen, waar telecommunicatie-, waterleiding- en elektriciteitsnetwerken niet worden geregistreerd in het kadaster, maar wegen en spoorlijnen wel. Enkele landen kennen 'utility maps' (Australia, Vic toria) of een 'utility kadaster', zoals Kroatië. In dit laatste land wordt verwacht dat dit in 2014 wordt opgenomen in de kadastrale database. Ook bij andere landen wordt een ontwikkeling voorzien met betrek king tot de registratie van netweken, met name in Denemarken, Hongarije, Israël en Italië lijkt dit zeer concreet. In het laatst genoemde land zou dit plaatsvinden in het kader van de ontwikkeling van een kadaster voor de ondergrond. De voorziene ontwikkelingen op het gebied van 3D-registraties tot 2014 blijken zeer beperkt te zijn. Of dit betekent dat men tevreden is met het bestaande systeem van 2D-registratie zoals expliciet voor Engeland en Wales is aangegeven wordt niet duidelijk aangezien verreweg de meeste respondenten de vragen voor 2014 niet hebben ingevuld. Het meest concreet is Zwitserland, waar in 2014 het concept van 3D-percelen zal worden ingevoerd, en Denemarken waar melding wordt gemaakt van de lopende discussie of 3D-percelen zouden moeten worden geregistreerd in het kadaster en als footprint op de kadas trale kaart. Bahrein noemt de toekomstige representatie van de appartementen in de kadastrale database. In Israël is de afgelo pen jaren veel onderzoek geweest naar de ontwikkeling van een 3D-kadaster en er wordt gehoopt dat dit zijn vruchten voor de praktijk zal afwerpen. Zoals aangegeven zijn de uiteindelijke oplossingen voor registratie van rechten met 3D-kenmerken zeer verschillend. In grote lijnen kan men vaststellen dat appartementsrechten worden geregistreerd met tekeningen in de 8 Geo-lnfo 2011-2

Geo-Info | 2011 | | pagina 10