HP/De Tijd over 12 oktober, PWA en het NAP Literatuur IdBnSyftflrri 2. ISO/TC 211 Geographic information - Land Administration Domain Model (LADM), ISO/DIS19152 (draft international standard: version 20 july 2010). 3. Oosterom, Peter van, Arco Groothedde, Chrit Lemmen, Paul van der Molen and Harry Uitermark Wereldwijde afstemming van landadministratie (1 van 3) (in Dutch). In: Geo-lnfo, Volume 6,12, pp. 30-33,2009 4. Oosterom, PJ.M. van, J.E. Stoter, E.M. Fendel (Eds.); Proceedings International Workshop on 3D-Cadastres, Registration of properties in strata, Delft, November 2001, published by FIG (online www.gdmc.nl/3DCadastres/ literature) 5. Stoter, J.E., M.A. Salzmann, PJ.M. van Oos terom and P. van der Molen (2002). Op naar een 3D-kadasterRegistratie van multi-func- tioneel ruimtegebruik. Geodesia, Tijdschrift voor geodesie en geo-informatie, jaargang 44, number 3, pp.88-93, ISSN 1385-7517. 6. Stoter, J.E. en PJ.M. van Oosterom (2002) Een oplossing vooreen 3D-kadaster?Geodesia, Tijdschrift voor geodesie en geo-informatie, Volume 44, number 7/8, pp. 288-297, ISSN 1385-7517. 7. Ploeger, H.D. and J.E. Stoter (2002). Ruimtelijk inzicht in het kadaster, Geodesia, Tijdschrift voor geodesie en geo-informatie, jaargang 44, number 12, pp. 444-450, ISSN 1385-7517. 8. Stoter, J.E., and M.A. Salzmann (2004). Met het Kadaster de ruimte, Geo-lnfo, jaargang 1, nummer 9,2004, pag.364-369 9. Stoter, J.E., PJ.M. van Oosterom and H.D. Ploeger (2005). Volume percelen in de kadastrale registratie, Geo-lnfo, jaargang 2, nummer 2,2005, pag.84-89 contexten en imple mentaties. Ook in Nederland zijn ontwikkelin gen gaande voor verdergaande 3D-registraties binnen onze specifieke context. In het volgende nummer van Geo-lnfo zullen we hier een artikel aan wijden. Het derde en laatste artikel Fig. 5. Turks voorbeeld '3D-!eidingennetwerk': gas (rood) en water (blauw) met fragment van door gemeente Istanbul geregistreerde gegevens in com binatie met kadastrale kaart; vertaling: 'uzunluk' 'lengte', 'cap' 'diameter', 'tur' 'druk'; [Döner et al, 2010]. aktenregistratie. Maar een echte 3D-regis- tratie in het kadaster komt nergens ter wereld voor. Het meest wordt dit bena derd door Spanje, hoewel men daar met een standaardhoogte per vloerlaag werkt. Technieken voor 3D-inwinning, beheer en distributie komen echter binnen hand bereik. De volgende stap is het optimaal benutten hiervan om te voldoen aan de groeiende informatiebehoeften rond 3D-kadasters, passend binnen specifieke organisatorische en juridische contexten. De internationale aanpak van de FIG-werk- groep hoopt hier een belangrijke bijdrage aan te kunnen leveren door de generieke methodiek met richtlijnen voor specifieke van dit drieluik over 3D-kadasters zal gaan over het 3D-kadaster dat we samen met het Russisch kadaster voor Rusland aan het opzetten zijn. Rod Thompson en Sudarshan Karki (Queensland Government, Australia) bedanken wij voor het mede opzetten van de FiG questionnaire 3D-Cadastres waar dit Geo-lnfo-artikel over gaat. f 1. Doner, Fatih, Rod Thompson, Jantien Stoter, Christiaan Lemmen, Hendrik Ploeger, Peter van Oosterom and Sisi Zlatanova. 4D cadas tres: First analysis of Legal, organizational, and technical impact - With a case study on utility networks. In: Land Use Policy, Volume 27. pp. 1068-1081,2001. 'Een lezing en een tentoonstelling over het Normaal Amsterdams Peil, het nationale ijkpunt voor landmeters. En dat een dag na terugkeer van een bezoek aan de Nederlandse Antillen. Het moet dus op karakter vandaag. De prins laat het over zich heen komen. De onwaar schijnlijk saaie voordracht duurt tenslotte maar twintig minuten. Daarna moet de prins door een landmeetkijker kijken en een getal doorgeven aan een gewichtig ogende man met een klembord in de hand. Die noteert het getal en vraagt de prins het formulier te ondertekenen. Licht gegrinnik bij de omstanders. Gelukkig is de prins goed geluimd. "Dat is de goed koopste smoes voor een handtekening die ik ooit heb gehoord,"flapt hij eruit. Hilariteit alom, niet in de laatste plaats bij de grappenmaker zelf. En de man met het klembord, we zien het aan zijn mimiek, die wordt ter plekke een centimeter kleiner. Dat zien we vaker. De prins maakt een grapje (hij heeft wérkelijk humor), alle omstanders lachen, maar er is één iemand die beteuterd kijkt. Hij voelt zich niet gekwetst, hij is niet beledigd, hij houdt er geen trauma aan over. En toch voelt iedereen aan dat hij de verliezer is. Hij kan niets meer herstellen, hij kan de bal niet terugkaatsen. Alle repliek zou opgepast en ontijdig zijn. In de humor heeft de hoogst geplaatste altijd het laatste woord. En overal waar hij komt, is Willem-Alexander die hoogst geplaatste.' Bron: Mark Traa, In het voetspoor van Willem-Alexander, in: HP/De Tijd, 17 decem ber 2010 Geo-lnfo 2011-2 9

Geo-Info | 2011 | | pagina 11