'GIS in de Lage Landen' Verslag studiedag Gent-Leberg De studiedag'GIS in de Lage Landen'richtte zich op iedereen met interesse in het spanningsveld tussen opleidingen en arbeidsmarkt inzake GIS of geo in Nederland en Vlaanderen. De studiedag vond plaats op 30 september 2010 en was met ruim 40 aanwezigen een initiatief van Flagis, GIN, Spatialist (KU Leuven) en de stichting Arbeidsmarkt Geo (SAMGEO). Was de morgen gewijd aan de arbeidsvraag, in de middag kwam het onderwijsaanbod op de agenda en werd er afgesloten met discussies over oplossingen en aanbevelingen. Arbeidsvraag Fred Jansen (NL) en Tanguy de Lestré (B). 10 Geo-lnfo 2011-2 Dagvoorzitter Dirk Frigne (Flagis/Geo- sparc) zei dat de dag was ontstaan vanuit de concrete behoefte aan instroom van personeel in de komende jaren. Mascia Toussaint (OCMC European Affairs) wilde als panelleidster de'collectieve intel ligentie' gebruiken en wist dat die meer was dan de individuele. Fred Janssen (GeoBusiness NL) was trots op de groei bij GeoBusiness naar 100 bedrijven. Hij veronderstelde dat er een potentieel aantal van 150 bedrijfsleden zou zijn. Zeker wist hij het niet, en dat leek hem de 'onzichtbaarheid van het vak te illustre ren. ('We hebben een imagoprobleem en dus moeten we dat oplossen.') Bij de groeiverwachtingen vanwege de BGTzei hij over het toen nog komende kabinet: "Je zou je kunnen voorstellen dat ze daar een streep door zetten." Bij zijn sheets met toepassingen van 06-GPS viel, naast de landbouwtrekker. Referentiedata Spoor- beheer op met een scanner op de kop van een personentrein-zonder-vertraging. "HBO'ers zijn niet te krijgen. Ze hebben al een baan voor ze aan de opleiding begin nen. Nieuwe MBO'ers waren er hooguit tien in de laatste jaren en we hebben als bedrijven last van de concurrentie van de overheid als werkgever", aldus Janssen over de Nederlandse kommer. Tanguy de Lestré (Agoria) sprak vanuit de Vlaamse geo-industrie. Agoria is een fede ratie in de technologische industrie van België en heeft sinds 2009 een werkgroep Geo-ict met 20 bedrijven en een potenti eel van 50. (Geobusiness.be registreerde men vast.Men beperkt zich tot de producenten in de waardeketen en komt dus tot lagere scores dan de Nederlanders met (inclusief gebruikers) 15.000 fte aan gi professionals. Sinds juni 2010 is er een Vlaamse GDI-raad, waar Agoria in deelneemt. "Goede ict'ers zijn ook sterk gegeerd door andere sectoren", zo wist De Lestré. "Een ict'er met geo-interesse is wat men nodig heeft", zo vervolgde hij en tot een keus tussen iet in geo-opleidingen dan wel geo in iet-opleidingen kwam hij niet. Zoals Janssen het Geofort al memo reerde noemde De Lestré Geo-mobiel als 'speeltje'voor het secundair onderwijs van de (verhinderde) Gentse professor Phi lippe de Maeyer. ("Iedere winkel benadert de scholen, er zijn al teveel folders en met 6 jaar maakt een kind zijn eerste keuze", aldus een kritisch geluid uit de zaal.) Na de twee bijdragen uit het bedrijfsle ven volgden er onder deze noemer nog een duo vanuit overheden. Lieven Raes (Coördinatiecel Vlaams E-government)

Geo-Info | 2011 | | pagina 12